De derde bijkaart, 'bovenkant van het Pleistoceen', is fraai en duide- lijk. Zeer gemakkelijk is dat in de kaartjes 1, 2 en 3 de ligging van de vier hoofdprofielen aangegeven is. De toelichting. Dit boekwerk van 138 pagina's, door F. F. F. E. van Rummelen, bevat 86 afbeeldingenwaaronder 30 zwart-wit kaartjes en 35 profie len en diagrammen en is naast boeiend van inhoud, ook verras- send. Boeiend, ondanks de soms specialistische behandeling, blijft ook het grote hoofdstuk 'geologie van de diepere ondergrond' door een prettig-leesbare schrijfstijl. Verrassend is het opdoemen van een wäre excursiegids, voorzien van toeristische tips. Of het zeer interessante hoofdstuk over de historie van het gebied. Ook de niet-fysisch onderlegde kartograaf zal in staat zijn deze toelichting te lezenwant men wilde bewust hiermee verschillen- de groepen gebruikers aanspreken. De inhoud zou men kunnen betitelen als een kompromis, nu eens ele- mentair, dan weer specialistisch. Men kan er ook van uitgaan, dat de gebruiker zelf wel selekteert, en met de wijze waarop dit boekwerk geschreven is gaat dat spelender- wijs. Mocht men niet zo vaardig zijn met het hanteren van de geo logische terminologie of stratigra- fische indeling, dan vindt men die in de bijlage. Ook als onderwijs- middel is de toelichting uitstekend bruikbaar. Veel foto's van voor- komende fossielen, veel deelkaart- jes die het beeld van de kleuren- kaarten nog eens verduidelijken maken de presentatie volledig Een laatste blik op dit samenstel van kaarten ontlokt de gedachte dat ondanks het resultaat van volledig- heid, drie van die bladen een enigs- zins chaotische werktafel achter- laten; bovendien dat de plastic hoes die het geheel omvat wel wat snel is ingescheurd. Maar de totaal- indruk is ook bij dit blad weer, dat men al heel snel volledig kan zijn in het opsommen van de tekort- komingen, of met andere woorden: weer een kwaliteitsprodukt. F. H. Boersma. CATALOGUE OF ISSUES. Inter national Institute for aerial survey and earth sciences ITC. Fifth edition, revised. Enschede, 1979 ISBN 90 6164 036 9 71 pp. Regelmatig geeft het ITC een over- zicht uit van al haar publicaties. In KT 1977 III 3 werd de herziene Vierde editie besproken. In 1978 verscheen een vijfde editie, en nu in 1979 een herziene vijfde editie. De publicatie geeft een overzicht van alle ITC-publicaties vanaf 1960, gerangschikt per serie: er werden tot 1973 verschillende series publicaties uitgegeven. Vanaf 1973 zijn de meeste hiervan vervangen door het ITC-Journal. Ook de inhoud hiervan is opgeno- men. De ITC International Bibliography on PhotogrammetryIBP, die verscheen vanaf 1971, is eind 1977 gestaakt. Vanaf 1978 is deze uit- gave opgegaan in Part G van de Geo Abstracts (Remote Sensing, Photogrammetry and Cartography). De Catalogus of Issues is alleen ontsloten door een auteursregis- ter; een titel- of onderwerpsregis- ter ontbreekt nog steeds. Het is dan ook meer een verkoopcatalo- gus dan een bibliografie die is te gebruiken voor bibliografische werkzaamheden op voor het ITC relevante gebieden. W. van den Dries NEDERLANDS ARCHIEVENBLAD. Tijdschrift van de Vereniging van Archivarissen in Nederland. 82e jaargang, 1978, aflevering 1. Het hier vermelde nummer van het Nederlands Archievenblad is van belang voor kartografen en kaart- beheerders. Het bevat het verslag van een studiedag over 'Kartogra- fie en Arehivistiek' (17 november 1977 te Amsterdam) en artikelen over Kartografie en rechtelijke archieven (dr. A.H. Huussenjr.), Het beschrijven en ordenen van kaarten in het archief (F. E. Ch. Hoste en K. Zandvliet), Het Hol- landse kadaster (Ir. A. Scheffer) en de Archieven bij het kadaster (ir. E. Muller). De uitgever van het archievenblad is BV Erven van der Kamp, Kleine Kruisstraat 14 te Groningen. f 20, W. van den Dries KARTOBIBLIOGRAFIEEN in het Geografisch Instituut Utrecht. Annemieke van Slobbe. Gedrukte bibliografiedn en katalogi van kar- tografische dokumenten aanwezig in de bibliotheek van het Geogra fisch Instituut van de Rijksuniver- siteit Utrecht. Utrechtse Geogra- fische Studies 10, 1978 (1979) f 11,—; 102 p. ISBN 90 6266 012 6. In deze katalogus (in de verantwoor- ding niet helemaal terecht een bi bliografie van bibliografieen ge- noemd) zijn in totaal 260 publicaties beschreven: 120 bibliografiebn, 27 katalogi van karterings- en over- heidsdiensten, 9 katalogi van parti - culiere uitgevers, 74 katalogi van bibliotheken of verzamelingen van kartografische dokumenten en 30 tentoonstellingskatalogi. Er zijn zes registers: op type kartografisch dokument; op door de bibliografie bestreken tijdsperiodeop toponiem of plaatsnaam; op thema; op per- soonsnaam (slechts acht verwijzin- gen)op bibliotheek of archief waar- van een katalogus is opgenomen. Aangezien het overzicht alleen be- trekking heeft op het Geografisch Instituut te Utrecht, waar volgens het voorwoord van dr E.H. van de Waal geen aankoopbeleid voor dit materiaal bestaat, is en blijft het een willekeurige opsomming die lang niet compleet is: in het voor woord zelf wordt verwezen naar de kaartenverzameling van de Univer- siteit van Amsterdam die nog veel meer materiaal zou bevatten. Het verdient m. i. aanbeveling eens een echte alles omvattende bibliografie van kartobibliografieen te maken. Misschien is dat een taak voor de Geography and Map Libraries Section van de International Fede- ration of Library Associations IFLA. Ondanks de tekortkomingen is het werk van Van Slobbe een nuttig naslagwerkje, al zal men ook wel eens 'zoeken zonder te vinden'. W. van den Dries 1979. V. 3 37

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 39