Breslau ontvangen. Drie van de vijf waren alleen in Breslau aanwezig. Door de vernietiging van de hele kaartenverzameling in Breslau in 1945 vormen de door Van 't Hoff uitgegeven facsimile's thans 's werelds enige exemplaren van de oudste gedrukte provinciekaar- ten van Nederland. Men moet deze uitgave van de fac simile's in samenhang zien met de studie die Van 't Hoff in de jaren 1939-1940 over de provinciekaarten en stadsplattegronden van Van Deventer heeft gepubli- ceerd. Nog twee andere studies wijdde hij aan persoon en werk van Van Deventer, die hij "de va- der van de kartografie van Nederland" noemde. In deze hausse-periode van Van 't Hoff's productiviteit ont- stond ook het voorontwerp van het handboek over de geschiedenis van de kartografie van Nederland. Dit voorontwerp leverde o.a. een bibliografie op: Over- zicht van de literatuur over de oude cartografie van Nederland, die in 1946 in het T. A. G. gepubliceerd werd. Een belangrijke nevenactiviteit van hem bestond uit zijn lidmaatschap van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland, waarin hij belangrijke publicaties hielp voorbereiden. Eveneens was hij actief, en enige tijd voorzitter, in de Historische Vereniging voor Zuid- Holland "Vigilate Deo Confidentes". In dit verband verzorgde hij de facsimile uitgave van een van Neder- lands mooiste een-blad-kaartende kaart van Holland uit 1608, gedrukt door W. Jz. (Blaeu). Niet alleen door de facsimile's van de Van Deventer kaarten maar ook door de facsimile's die hij hielp uit- geven van de Sgrootenkaarten verdient hij de dank van Nederland's kaarthistorici. Samenvattend kan men concluderen dat alle grote namen uit de Nederlandse kartografie in Van 't Hoff hun biograaf gevonden heb- ben. Dat geldt ook voor Gerard Mercator, waarvan in 1962 de 350ste geboortedag herdacht werd. Zowel vanuit Duitsland als vanuit Belgie bereikten hem uit- nodigingen voor deelname aan herdenkingsmanifes- taties. Het jaar 1962 bracht hem alle eer die hij zo zeer ver diende, toen hij van meerdere zijden uitgenodigd werd om voordrachten te houden en bijdragen te leveren. Aldus werd bewezen dat hij Nederlands eerste repre- sentant was waar het de historische kartografie betrof. Aan dat jubeljaar 1962 - waarin zelfs een radioklank- beeld aan Mercator gewijd werd - hebben wij de fac- simile-uitgave van de beroemde wereldkaart van 1569 overgehouden. Een andere grote facsimile-uitgave stond inmiddels op Stapel: het Stedeboek van de Noor- delijke Nederlanden van Joan Blaeu. Heiaas werd zijn werkkracht in die periode al belem- merd zodat die uitgave een bescheiden omvang heeft verkregenniettemin voorzien van een inleiding waar in hij zijn grote specialiteit op dat terrein kon demon- streren. Niet alleen in het Mercatorjaar maar ook in de daaraan voorafgaande jaren maakte hij reizen naar het buitenland, om onderzoek te verrichten of om le- zingen te geven. Sedert 1955 was hij 46n van de beoor- delaars voor de jaarlijkse Imago Mundi Award, een beloning, uitgeloofd door Mr. G. H. Beans uit Philadelphia. Ook op andere wijze was hij jarenlang betrokken bij de activiteiten van dit internationale tijd— Schrift. Na het verwerken van zijn teleurstelling over afnemen- de eigen creativiteit heeft hij jarenlang een intens ge- noegen beleefd aan de activiteiten van anderen. Dat hij zelf een inspirerende en onderwijzende figuur voor die anderen geweest is,heeft hij misschien wel beseft, maar zieh daarover nooit in die zin uitgelaten. Be scheidenheid en bedachtzaamheid behoorden tot de eigenschappen die hem als mens sierden. Het is wel degelijk zo dat wij heden ten dage veel aan zijn baan- brekend wetenschappelijk werk te danken hebben. In zijn tijd waren er slechts enkele tientallen beoefenaren van de historische kartografie in ons land. Hoe goed is het geweest voor de honderden beoefenaren en ge inte res se er den van thans dat Van 't Hoff het pioniers- werk verricht heeft. Niet alleen zij die hem gekend hebben maar ook de jonge en körnende generatie zullen aan zijn naam dankbare gedachten verbinden. C. Koeman 1979. V. 3 5

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 7