M@!MS©m IR. P.J.BAKKER MET PENSIOEN Op 14 juni nam onze oud-voorzitter Ir. P. J.Bakker afscheid van de Dienst der Publieke Werken te Amsterdam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij ontving op die dag de onder- scheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Uit het grote aantal belangstellen den en de goede sfeer tijdens de afscheidsbijeenkomsten in het Wibauthuis was duidelijk te merken dat hier een aktief man afscheid nam die in vele kringen goede kon- takten onderhield. Zijn staat van aktiviteiten is dan ook indrukwek- kend: Pieter Jacob Bakker werd geboren op 24 juni 1924 te Hoogwoud in West-Friesland, de Streek waar al zoveel landmeters vandaan kwa- men. In 1946 kwam hij als technisch opzichter bij de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam, nadat hij als opzichter bij de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij al diverse jaren werkzaam was ge- weest in het Amsterdamse Bos. In het begin van de 50-er jaren hield hij zieh bezig met waterpas sen en berekening van het Amster damse hoogtemerkennet en het uitzetten van bouwblokken en assen in de westelijke tuinsteden. Ook zijn vrije tijd wist hij zinvol te be- nutten. Na avondstudie behaalde hij in 1948 het diploma HBS-b en in 1953 het diploma geodetisch inge- nieur. Van 1956 tot 1966 bekleedde Bakker de funkties van resp. sekretaris en voorzitter van de Vereniging van Civiel-landmeters en geode tisch ingenieurs. Ook was hij in deze periode lid van het hoofdbe- stuur van de Nederlandse Land- meetkundige Federatie. Op 1 juli 1963 werd ir. Bakker benoemd tot hoofd van de onder- afdeling Landmeten en Kartografie, vanaf 1967 een zelfstandige afde- ling. Van de geödeten naar de kartogra- fen bleek voor ir. Bakker maar een kleine sprong: van 1968 tot 1972 was hij voorzitter van de (toen nog) Kartografische Sectie van het KNAG. Daarnaast bekleedde hij diverse funkties in bestuurlijke commis- sies en adviesgroepen. Onder leiding van ir. Bakker werd in de 60-er jaren de nieuwe kaart van Amsterdam 1 10.000 ont- worpen en vervaardigd, evenals een nieuwe gegraveerde kaart 1 5.000 die als basis diende voor de ge- kleurde 1 10.000. Tijdens de ochtendbijeenkomst op 14 juni trachtte 66n der sprekers de verschillende aspekten van ir. Bakker in een helder licht te zet- ten. Edn daarvan is dat hij altijd hoge eisen aan zichzelf en aan zijn medewerkers Steide, wat niet door iedereen zo begrepen werd. Zelf zei Bakker daarop dat wellicht zijn vrees voor kritiek daar de reden voor kan zijn geweest. Hij verklaarde dat hij alleen door zijn goede medewerkers in staat was geweest om zoveel funkties te be- kleden. De onderscheiding die hem werd verleend, was eigenlijk een onderscheiding voor al zijn mede werkers, zo zei hij. Hij had eigenlijk gehoopt om de leiding over de afdeling zonder Problemen over te kunnen dragen, maar dat was hem niet gelukt. Nu besefte hij dat dit ook niet kon en niet nodig wasHet vormgeven aan de nieuwe hoofdafdeling binnen de vernieuwde Dienst der Publieke Werken gaf hij dan ook in vol ver- trouwen over in handen van zijn opvolger ir. L. P. Roelfzema, die hem al vele jaren terzijde staat. Ook in een aantal overleggroepen en begeleidingsgroepen zal ir. Roelfzema de plaats van ir. Bakker voor de gemeente Amster dam gaan innemen. A. H. Verroen ICA-COMMISSIE CARTOGRAPHIC TECHNOLOGY De commissie Cartographic Tech nology van de ICA (de vroegere commissie VI) hield van 4-6 april jl. een werkvergadering in Stuttgart. Sedert het ICA-congres in Moskou (1976) dienen de verschillende ICA- commissies binnen een beperkt aantal jaren bepaalde projecten aan te pakken en hierover in ddn of andere vorm te rapporteren. Indien men geen nieuwe projecten aandraagt, wordt het werk van de commissie begindigd. In Moskou Steide de commissie aan het ICA-bestuur voor 4 projecten te bestuderen, welke mogelijk zou- den uitmonden in een ICA-publica- tie. Enkele projecten waren al onderhanden sedert het ICA-con- gres in Ottawa (1972), doch nog niet verder dan de aanvangsfase gekomen. De commissie kwam na toestemming van het ICA-bestuur voor de projecten in 1977 bijeen in Müllheim (BRD), in 1978 tijdens het ICA-congres in Maryland en nu in Stuttgart. Het doel van deze bijeenkomst was: - het bezien van de stand van de projecten, en - het ontwerpen van een program- ma voor de aan de commissie toegewezen dag op het ICA-con gres in Tokyo (1980). Voor wat betreft de projecten valt het volgende te melden: 1. Kleurproefsystemen, project- verantwoordelijke: Zweden. In voorbereiding is een publicatie, waarin mede door medewerking van fabrikanten de meest belang- rijke Systemen als voorbeelden worden opgenomen. Het resultaat zal in 500 exemplaren in ring band verschijnen en vd<5r het Tokyo-congres gereed zijn. 2. Kartografische technieken, projectverantwoordelijke: Zwitser- land. Het ligt in de bedoeling een publicatie van ongeveer 100 ver- 6 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 8