schillende technieken, per onder- werp een samenvatting van ddn twee bladzijden, verlucht met tekeningen, samen te stellen. Ge- let op het vele werk dat nog moet worden uitgevoerd, o.a. vertalin- gen en het maken van tekeningen, valt het te betwijfelen of deze publicatie voor het volgende ICA- congres gereed is. 3. Ponssystemen, projectverant- woordelijke: Nederland. Een inventarisatie van de meest gebruikte Systemen voor karto- grafische toepas singen zal in de vorm van een paper in Tokyo wor den gepresenteerd. 4. Kleuren, meerkleuren, oplagen in kaartreproduktieprojectver- antwoordelijke: BRD. Dit project betreft eveneens een inventarisatie, welke in de vorm van een paper in Tokyo wordt gepresenteerd. Hoewel deze onderwerpen voor iedere kartograaf van belang zijn, wordt toch vooral gemikt op infor- matieverstrekking aan kartografen in de Derde Wereld. Het programma voor de toegewezen dag op het congres in Tokyo werd in ontwerp opgesteld en luidt als volgt: - presentatie van de vier gemeide projecten, - lezingen over verschillende methoden van kaartherziening, - lezingen over toepassing van microfotografie en de daarbij behorende reproduktie voor kartografi sehe toepa s singen produktie van tekst en plaatsing van namen in de kaart (tevens in samenhang met digitaal ver- vaardigde kaartprodukten)ont- wikkeling van nieuwe methoden op het gebied van kaartproduktie Tenslotte werd gediscussieerd over de vraag of het werk van deze commissie dient samen te gaan met de commissie Automation in Carto- graphy; immers de gebieden van beide commissies gaan elkaar steeds meer overlappen. Bij een eventueel samengaan is het echter niet onwaarschijnlijk dat dan toch weer "sub"-commissies worden gevormd A. J. Kers ICA TEACHING COMMANDO The International Cartographic Association experimented with a new method of introducing and disseminating 'know-how' to the Third World Countries. November 1978 a 'task force' of 12 experts in cartography from 8 ICA member countries flew to Nairobi, Kenya, to partieipate in a Condensed pilot training course of 5 days on the subject 'Computer Assisted Cartography'. The Operation was conducted by Mr. Dean Edson, chairman of the ICA Commission on Automation in Cartography, while the Kenyan colleagues under the chairmanship of Mr. R. Omondi, Director of the Surveys of Kenya, were in charge of the local arrangements. The training course was carefully planned and prepared at Commis sion meetings at Frankfurt (1977) and College Park, Maryland (1978), in the sense that each lecturer had a clearly defined task and knew precisely what was expected of him. In total the 12 lecturers presented 26 papers, which were tuned in to each other, each following paper building on the previous one with a minimum of overlap. The course started with a general introduetion concentrating upon the explication of technical terms in automated cartography. Copies of lists of terms as well as of all presented papers were handed out to parti- eipants. Lectures were confined to 30-35 minutes followed by question and discussion time. Products of automated cartography as well as an automated drawing table were on display. The audience consisted of 124 partieipants representing 36 different agencies and institutes from 15 English and French speaking African countries. Most partieipants were senior carto- graphers and executives from mapping agencies. The project was sponsored by UNESCO who subsidized the simultaneous trans- lation into English and French and by the Government of Sweden who generously paid for the transport and instalment of the automatic drawing equipment for display. Transport and accommodation of the lecturers was financed by their respective governments. The training course and the exhibitions of maps and equipment were accommodated in the Kenyatta Conference Hall, freely put at ICA's disposal by the host country Kenya. The automatic drawing equipment in particular, roused much interest. Besides course attendants, it was visited by university and Polytechnicum students and by officials from various ministries. Düring the very animated closing Session the training course was assessed by partieipants and lecturers. It was unanimously considered success- ful. The audience recommended Dean Edson's 'Teaching Commando' to perform in other parts of the world. Upon the audience's Sug gestion, it was decided to have the presented Nairobi lecturers published in the ICA publication series. FJOrmeling sr) DUITSE KARTOGRAFENDAG 1979 De 28e Duitse Kartografendag van 23 - 26 mei 1979 in Frankfurt ken- de geen speeifiek thema, waardoor ook de onderwerpen van de voor- drachten vrij willekeurig waren. Van deze voordrachten zijn de vol gende het vermelden waard: - Reinhard RyborschDarstellungs formen in Luft- und Raumfahrt karten. Grenzbereiche in der Kartografie Naast de Problemen in de presen tatie van gegevens voor luchtvaart- kaarten noemde hij de moderne navigatiesystemen in gevechts- vliegtuigen, welke nog gedeeltelijk in ontwikkeling zijn. Men werkt met bewegende kaartenwaarover de geplande en steeds bijgecorri- geerde vlucht wordt geprojecteerd. Afgezien van de technische moei- lijkheden van zulk een systeem, liggen er kartografische Problemen in de keuze van goede Signaturen en de kleurstelling van dergelijke "moving maps". - Alexander van Hesler: Das Informationssystem des Umland verbandes Frankfurt am Main. Via een nogal prijzig computer- systeem 4 miljoen DM) is in de regio Frankfurt van een gebied van ongeveer 1.400 km2 een gegevens- bestand opgebouwd bestaande uit gedigitaliseerde grootschalige topo- grafische en statistische gegevens. Voor planning relateert men de statistische informatie aan de topografie en op die wijze kan men reeds in een vroege fase bezien welke consequenties een bepaald voorstel heeft ten aanzien van de directe (leef) omgeving. Een dui- 1979. V. 3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 9