mu S uuriands 0 yademecum free-la nee kartografisch tekenaars Baltesakker 17 - 5625 TC Eindhoven - Tel.: 040 - 421755 Ter versterking van onze afdeling kartografie vragen wij enkele: Onze uitgeversmaatschappij houdt zieh reeds een tiental jaren bezig met het in kaart brengen van Nederlandse gemeenten. Het is de taak van de aan te trekken medewerkers, het huidige free-lance team te assisteren bij het tekenen/ graveren van de trek en het aanbrengen van het schritt van stadsplattegronden. Een vakgerichte opleiding en enige jaren praktijkervaring zijn een vereiste. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk binnen 14 dagen aan: Uitg. Mij. "SUURLAND'S VADEMECUM" B.V., Postbus 9510, Eindhoven, T.a.v. J.M. Theunissen. geeft en de cirkels met sectoren wel, is, zoals Van der Krogt te- recht opmerkt, de procentuele ver- deling over de drie klassen in elke regio. mU Nu zijn er ook hiervoor wel staaf- methoden te vinden. Men kan bv. in elke regio een kolom plaatsen met gelijke breedte en variabele hoogte en deze door twee horizon tale lijntjes verdelen in drie delen (zwart, grijs, wit) overeenkomstig de percentages in die regio; aan de ene kant kunnen schaalstreepjes staan voor de percentages binnen die regio (totaal 100%), aan de an dere kant eventueel voor het per- centage dat de regio van het lande- lijk totaal uitmaakt, al is een cij- fer daarvoor eenvoudiger. Of, wat nog fraaier is: kolommen van uni forme hoogte en wisselende breed te, waarbij de drie klassen weer in horizontale banen boven elkaar wor den uitgezet (linker figuur)Er zijn ook andere mogelijkheden: bv. in kolommen geplaatste zwarte, grijze en witte blokjes die elk 1% van het landelijk totaal aan objec- ten, in dit geval boerderijen, voor- stellen (rechter figuur). Voor elk doel dat men voor ogen heeft zal er een methode te bedenken zijn die de visualiteit van de cirkel- sectoren combineert met een ge~ makkelijke afleesbaarheid. A. J. Pannekoek HANDLEIDING KOEMAN WEER VERSCHENEN Bij Educaboek verscheen onlangs een fotografische herdruk van Dr. I.C.Koeman: Handleiding voor de Studie van de topografische kaar- ten van Nederland 1750 - 1850. Deze herdruk, nu in zwart-wit, van dit standaardwerk dat in 1963 bij Wolters verscheen, bevat een aanhangsel waarin aanvullingen op de oorspronkelijke tekst zijn opge- nomen. De prijs van deze herdruk bedraagt f 49,75. CANDIDATEN NVK-BESTUUR Op de körnende algemene ledenver- gadering van de Nederlandse Ver- eniging voor Kartografie (7 maart a. s. zullen drie nieuwe bestuurs- leden gekozen moeten worden, waaronder een penningmeester. Wanneer u leden van de vereniging kent, die hiervoor in aanmerking komen, wordt u verzocht deze bij het bestuur te melden. Vanzelfsprekend kunnen ze ook direct als candidaten worden voor- gedragen op de daarvoor in de Statuten aangegeven wijze. 8

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 10