Door de Brusselse uitgever Ph. van der Maelen is in 1825 een "Nouvelle carte de la Hollande d'aprös Krayenhoff et les meilleurs cartes connues" uitgege- ven, een getrouwe kopie van de eerste volledige uit- gave van de kaart van Krayenhoff. Het algemene karakter van de kaart De grote kaart van Krayenhoff was primair bedoeld als een algemene overzichtskaart. De kaart bestaat uit negen bladen, genummerd van I t/m IX. Voor de heruitgave van 1829 is de volgorde van bladnummering gewijzigd. Volgens het ontwerp van 1798 zouden deze negen bla den met een afmeting van 34g x 38g Rijnlandse duimen (50' hoog bij 1° 27' 40" breed) het grondgebied van de toenmalige Bataafse Republiek moeten bevatten. De toevoeging van Oost-Friesland aan het Koninkrijk Holland maakte een uitbreiding met zeven kleinere bladen nodig. Na 1813 kwam deze uitbreiding weerte vervallen Het kader van de kaartbladen is onderverdeeld in mi- nuten; de geografische lengte is aangeduid ten opzichte van Parijs. De schaal werd bepaald op 800 Rijnlandse roeden op de duim, d.w. z. 1 115.200. Op alle kaart bladen is een schaalstok van 7380 Rijnlandse roeden (5 uren gaans) aangebracht. Een legenda of verklaring van tekens Is opgenomen als inzet, rechtsonder, op blad VII (nieuw IX). Qmstreeks 1860 is een aparte verklaring van tekens uitgegeven. De geschiedenis van de kaart weerspiegelt zieh in de titels, resp. titelbladen. In de aanvang luidde de titel "Groote kaart van de Bataafsche Republiek" (1798). Daama is de kaart meestal vermeld als: "Nieuwe kaart van de Bataafsche Republiek" Op de eerste bladwijzer wordt de kaart aangeduid als "Generale kaart van het Koningrijk Holland" (1808), maar we gen s de politieke verwikkelingen is deze op het eerste titelblad alweer gewijzigd in "Chorographische kaart van Holland vereenigd met het Fransche Rijk" (1810). Daarna volgt de "Franse" uitgave met het bekende tweetalige titelblad "Carte chorographique de Departements de la Hollande (Chorographische kaart der Hollandsche Departementen). De laatste titel, waaronder de kaart thans als facsimile-herdruk is versehenen, vinden we op het bijbehorende titelblad: "Chorotopographische kaart der Noordelijke Provin- cidn van het Koningrijk der Nederlanden". De blad wijzer van de grote kaart, die in 1809 voor het eerst in druk verscheen, werd voor de voltooide uitgave van 1823 ter linker en rechterzijde uitgebreid met een "Alphabetische tafel der breedte en lengte van de standplaatsen der hoofddriehoeksmeting in de Noorde lijke Provinciön des Rijks". Deze bladwijzer heeft het halve formaat van een volledig kaartbeeld. Op deze bladwijzer is te zien dat de grote kaart van Krayen hoff niet het gehele grondgebied van het huidige Neder- land bevat. Limburg behoorde destijds niet tot de Noordelijke Provincife'n en is daarom ten zuiden van Roermond niet afgebeeld. Het karakter van over zichtskaart houdt in dat de topografie niet gedetail- leerd is weergegeven. De kaart geeft een algemeen, tamelijk sober beeld van het terrein. De belangrijkste elementen van de kaartinhoud zijn Steden, dorpen, ge buchten, het patroon van rivieren en grote waterlopen, wegen en dijken, rijks- en provincie-grenzen en een summiere aanduiding van de bodembedekking en ter- reinvormen. Van de grotere Steden is de omtrek en het patroon van de verdedigingswerken weergegeven, de kleinere plaatsen zijn met een kerksymbool aange duid. De bewoning is verder schematisch aangegeven met diverse Symbolen. In haar opzet met een goede driehoeksmeting als basis betekent deze kaart een belangrijke fase in de ontwikkeling naar een moderne kartering. In haar inhoud en weergave weerspiegelt zieh nog het onzekere van de periode waarin naar nieuwe vormen gezocht wordt: de Symbolen van ker- ken en molens (in aanzicht) tonen nog volop de invloed van oudere tradities, de weergave van waterstaatkun- dige gegevens en het relidf tonen een moderne opzet. De grote kaart, in 1823 voor het eerst volledig be- schikbaar, kan in ieder geval beschouwd worden als het beste kaartwerk op uniforme schaal dat op dat ogenblik voor het gehele grondgebied bestond. De kaart geeft een meetkundig vrij exaet en op uniforme schaal afgebeeld, maar nog onvolledig beeld van de topografische gesteldheid van ons land in het begin van de 19e eeuw (fig. 6). Pas de "Topographische en Militaire Kaart'(TMK), uit de jaren 1850-1864, zou de detaillering van het bodemgebruik, de bewoning en de overige terrein-elementen geven, die een diepgaan- der onderzoek van het Nederlandse landschap uit die tijd mogelijk maakt (fig. 7). De betekenis van Krayenhoff Men kan zieh afvragen welke plaats men aan Krayen hoff en zijn werk moet toekennen in de karterings- geschiedenis van ons land. Een drietal aspecten valt hierbij te onderscheiden: a) de naam Krayenhoff is allereerst verbonden met de eerste volledige drie hoeksmeting van het toenmalige Nederland, b) onder zijn leiding is de eerste uniforme kartering op basis 14

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 16