(d.i. dezelfde als die van de stereografische projec- tie). Bovendien werd niet de bij de U. T. M. behorende schaalcorrectie voor de middenmeridiaan K0 0. 9996 gebruikt, maar KQ 0. 9999. Deze waarde werd zo gekozen opdat de schaalfactor in het dichtstbevolkte gebied van het land 1, 0000 zou zijn. De maximale correctie bedraagt (bij Nickerie) 5 cm per 100 meter. De oorsprong van het rechthoekig coördinatenstelsel ligt op de equator, 500. 000 meter ten westen van de midden meridiaan. Daarmee bereikt men dat alle punten in het land positieve x- en y-waarden hebben. Schietloodafwijkingen Een bijkomende reden die in 1968 en 1969 tot de me- ting van een meetkundige grondslag in het noordelijk deel heeft geleid ,is de aanwijzing van grote schietlood afwijkingen in het westen van het land. Die aanwijzing verkreeg men o. a. uit een sluitfout van 1.200 meter in een polygoon längs de kust tussen Paramaribo en Nieuw Nickerie, gemeten door de Hydrografische Dienst der Kon. Nederlandse Marine, in 1966. De zwaartekracht anomalidn (zie de publicatie van Dr. Boekel) versteckten het vermoeden van grote schiet loodafwijkingen. Welke praktische gevolgen hebben die schietloodafwijkingen Het gevolg is dat de punten op de kaart van Suriname in de stereografische pro- jecten niet de juiste geografische coördinaten bezitten. Je mag dus nooit lengte- en breedte-coördinaten van de oude kaarten uitpassen. Er kunnen fouten van enke- le honderden meters in optreden. Op de nieuwe topo- grafische kaarten van Suriname op de schaal 1 50. 000 zijn de schietloodafwijkingen geelimineerd d.m.v. de aansluiting van de HIRAN punten en de Laplace-ver- gelijking. Kaartschaal De kartering uit de luchtfoto's geschiedt op de schaal 1 25. 000 en de kaartbladen worden uitgegeven op de schaal 1 50.000. Een schat aan nauwkeurige infor- matie wordt daarbij weggegooid. Het was ook moge- lijk geweest om de kaartbladen op de schaal 1 10.000 uit te geven. Zowel de fotografie als de puntsbepaling bezitten daarvoor de vereiste nauwkeurigheid. Hier is wel sprake van een tragische oorzaak: door emigratie naar Nederland ontbrak het personeel om een kaart 1 10.000 te tekenen. Het Normaal Surinaams Peil Dit NSP bestaat pas sedert 1958. Het is toen vastge- steld, 6 cm beneden het niveauvlak van halftij voor het redoute Purmerend, berekend over het jaar 1956. Er zijn nog zeven andere peilen in Suriname in ge- bruik. Dat is niets bijzonders. Zulke, historische bepaalde, toestanden treft men in vele landen aan. Een vrij vaak gebruikt peil in Suriname is het zgn. Domeinkantoor peil. Dit ligt op 150 centimeter onder de NSP. Men vindt het wel eens gebruikt op de oude topografische kaarten van het CBL. Hydrografische kartering Het is een ernstige tekortkoming dat er in Suriname geen kartering van de zeebodem voor de kust plaats vindt. De kust wordt gevormd door modderbanken die aan de westzijde aangroeien en aan de oostzijde worden afgebroken en zieh aldus verplaatsen met een snelheid van enkele kilometers per jaar. De monding van de Surinamerivier kan over een aantal jaren dichtgeslibt zijn. Alle bauxiet gaat via die monding het land uit. Daaraan komt een eind wanneer de monding te ondiep wordt. Thans, anno 1979, is de situatie al zo, dat al- leen dankzij de scheepvaartbeweging de modderlaag in de vaargeul in beweging gehouden wordt, waardoor het vormen van een harde bodem (voorlopig) voorkomen wordt. Schepen met een diepgang van meer dan vijf meter varen met hun kiel en schroef door de modder. Vddr 1973 zorgde de Hydrografische Dienst van de Kon. Ned. Marine voor de uitgave en de bijhouding van de kaarten van de kust en de riviermondingen, met medewerking van de Dienst Häven- en Loodswezen. De kaart van de riviermondingen is op de schaal 1 75. 000. Een overzichtskaart van de noordkust is op de schaal 1 250. 000. Aan de monding van de Surinamerivier heerst een kritieke situatie. Alleen bij vloed kan een vrachtschip met een diepgang van meer dan vijf meter binnen varen. Het tijverschil bedraagt ca. 2 meter en de bodem- diepte bedraagt ca. 4.5 meter onder laagwater spring (lws) Onbegrijpelijk dat bij zo'n precaire situatie geen in- tensieve dieptekartering plaatsvindt. De installatie van een systeem voor radioplaatsbepaling aan de riviermond is daarvoor noodzakelijk. De luchtvaartnavigatiekaart Omdat de burgerluchtvaart het voornaamste personen- verkeersmiddel voor Suriname is, mag men een lucht- vaart navigatiekaart van het land verwachten. Die is er vddr 1970 wel geweest. Nadien is die kaart, schaal 1 1 miljoen, niet meer gedrukt. Een herziene uitgave zal wel overwogen zijn, maar een herzieningsperiode van tien jaar is onaanvaardbaar. Uiteraard komen de navigatiegegevens voor de lucht- haven Zanderij op de kaart van de International Civil Aviation Organisation (ICAO) voor. De bladen van deze zgn. Aeronautical Chart 1 1 miljoen worden door een aantal landen (o.a. de USA en Braziliö) uitgegeven. Gegevens betreffende de luchthaven Zanderij dienen door de afdeling Lucht- vaartterreinen van het Ministerie van Openbare Wer ken aan de ICAO verstrekt te worden. Geologische kartering De Geologische Mijnbouwkundige Dienst, ingesteld op 1 januari 1943, vervaardigt de geologische kaart van Suriname op de schaal 1 100.000, die echter op deze schaal niet gedrukt wordt, maar voor intern ge- bruik benut wordt. Gepubliceerd is de geologische kaart van Suriname op de schaal 1 500. 000 in twee bladen, gedrukt in 1978 bij de Topografische Dienst te Delft. Zodra in 1960 luchtfoto's van zowel Noord- en Zuid Suriname beschikbaar waren,kon men er toe overgaan een voorlopige kaart van de geologische ge- steldheid te vervaardigenIn 1966 versehenen zowel een Foto-geologische kaart van Suriname, 1 1 mil joen, als een Geomorfologische kaart van Suriname 21

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 23