1 100. 000 van het CBL staan de vegetatievormen gekarteerd. Uit de luchtfoto's uiteraard, aangevuld met veldwaarneming op plaatsen waar zulks mogelijk was. De Dienst Hogere Geodesie Deze dienst werd op 1 januari 1969 samengesteld uit een drietal technische afdelingen, die voordien onder de Dienst der Domeinen ressorteerden: Triangulatie en polygonering, Bijhouding en Hoogtemeting. Tot de taakstelling van de Dienst Hogere Geodesie be- horen de instandhouding van de punten van het primair driehoeksnetde instandhouding van het waterpasnet; de verdichting van het hoofddriehoeksnet tot een 2e orde net; de verstrekking van gegevens en beoordeling van metingen, die voor algemeen gebruik bedoeld zijn; en andere geodetische aangelegenheden. De juridische status van de Dienst Hogere Geodesie is in geen enkel opzicht nader geregeld. De aanname van de begroting voor het dienstjaar 1969 door het parlement is de enige basis voor het bestaan van de dienst; de noodzaak tot verbreding van deze basis is thans dringend gewenst. De organisatie van de Dienst Hogere Geodesie omvat een technische afdeling en een administratieve afde- ling. De technische afdeling bestaat uit vijf onderafdelingen, nl. driehoeksmeting, kadastrale metingen, hoogte meting, tekenkamer en rekenkamer. De Dienst der Domeinen Een van de diensten, onder het in 1958 opgerichte Ministerie van Opbouw, is de Dienst der Domeinen. De belangrijkste taken van deze dienst zijn: de uit- gifte van grond, het beheer van de domeinen, de ver- lening van concessies, de grondregistratie en het op- maken en verifieren van cohieren (belastingaanslag- registers)en de nummering van erven te Paramaribo en van aangewezen complexen in de overige districten. Voor het totstand brengen hiervan heeft de Dienst der Domeinen de volgende organisatie: De Algemene Dienst heeft voornamelijk tot taak het opstellen van de jaarlijkse begroting, het afhandelen van alle financiele transacties en het uitvoeren van de algemene administratie. De afdeling Domeinbeheer draagt voornamelijk zorg voor de grondregistratie, het verlenen van conces sies, aankoop en uitgifte van grond. De Landmeetkundige Dienst bestaat uit een tekenaf- deling en een velddienst. De Landmeetkundige Dienst verzorgde ook de opleiding van topografen en opne- mers. Tegenwoordig geschiedt dit door het NATIN. Het Hoofd van de Dienst der Domeinen is tevens gou- vernementslandmeter. Tot zijn taak behoort: het be- edigen van alle landmeters; het algemeen toezicht op het werk van de landmeters; het beheer van grond- brieven, kaarten en alle andere bescheiden opgemaakt door de landmeters; naar eigen goeddunken kan hij deze stukken weer aan de landmeters ter beschikking stellen; en het laten onderzoeken en ijken van de In strumenten Stadskartering De stad Paramaribo en omgeving werd in 1956-1959 door het CBL gekarteerd op de schaal 1 1.000, uit luchtfoto's op de schaal 1 6.000. Omdat veran- deringen in de bebouwing en in de overige topografie niet bijgehouden zijn, heeft deze kaart thans weinig betekenis meer. Alle hoop is thans gevestigd op het uitvoeren van een kadaster in Suriname. Mits goed bijgehouden, kan een kadaster zowel voor de topogra- fische kaart als voor de administratie van zakelijke rechten op de grond van grote betekenis zijn. In het jaar 1963 werd uit luchtfoto's door het CBL een kaart 1:5. 000 in zes bladen en een kaart 1 12. 500 in ddn blad getekend. In hetzelfde jaar wer den deze bladen voor het eerst gedrukt. De kaart 1 5. 000 werd helaas niet bijgehouden. Van de kaart 1 12.500 zijn na 1963 verschillende stadsplattegron- den voor algemeen gebruik uitgegeven, aanvankelijk zelfs voorzien van de busroutes in rode opdruk. De nieuwste uitgave, van VACO, uit 1978 gaat verge- zeld van een boekje met algemene informatie, waar- onder een lijst met straatnamen. Planning en Landelijke Opbouw Op een ondergrond, bestaande uit kaarten van het CBL op de schalen 1 10.000, 1 20.000 en 1 40.000 werden en worden sociaal-demografische gegevens getekend. De Bureaus Landelijke Opbouw en de Afdeling Planning hebben in de loop der jaren kaar ten vervaardigd waarop o.a. de bewoning en het so- ciaal voorzieningen-apparaat zijn weergegeven. In de landbouwgebieden zijn cultures en kleine bedrijven met hun huizen, schüren en verbindingswegen gede- tailleerd aangegeven. Deze kaarten zijn uitsluitend als lichtdruk verkrijgbaar. Het functioneren van dit kaart - materiaal is geheel afhankelijk van de bijhouding. De Nationale Atlas van Suriname Hoewel de informatie die gewoonlijk in de thematische kaarten van een nationale atlas verwerkt wordt wel beschikbaar is, is er nog geen aanvang met de samen- stelling van een Nationale Atlas van Suriname gemaakt. Liter atuur 1. Links with the past - Schakeis met het verleden. Onder redaktie van C.Koeman. Auteurs: F. Bubber- man, A. Loor, B.Nelemans, G.Schilder, J.B.Ch. Wekker. Uitgever: Theatrum Orbis Terrarum, Amsterdam 1973. Het werk is vrijwel uitverkocht. Exemplaren kunnen worden ingezien in de bibliotheek van Surinaams Museum, op het C.B.L. en op Fort Zeelandia. 2. J. B. Ch. WekkerDe Kartering van Suriname. Tijd- schrift Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, deel LXXXin, blz. 191-199, in de rubriek: Mede- delingen van de Kartografische Sectie. (Ook als publicatie no. 17 van het C. B. L. Zie vervolg op blz. 33. 23

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 25