- VT7 -Sj ±Vs? Vierkant D1 °2 Vergroting 0-5° 6,00 5 - 10° 4,2 10 - 15° 2,94 15 - 20° 2,06 20 - 25° 1,44 25 - 30° 1,00 30 - 35° 1,00 gel dt dat D P P P (2) Met behulp van de formules (1) en (2) kunnen de coördinaten Xpen Ypvan het punt Pin de hyper bolische equitemporale projektie afgeleid worden en uitgedrukt worden in X en Y De formule voor Xp' ziet er dan als volgt uit: X P 4c.X 2c waarin c S2 S1 X D X (3) (4) P In Tabel 1. Vergrotingsfaktoren, gebruikt bij de ver- vormingsmethode in de Atlas van Nederland De formule voor Yp' is analoog aan die voor X figuur 2 vindt u links de uitgangskaart, een niet ver- tekende plattegrond van Jeruzalem en rechts dezelfde kaart in de hyperbolische equitemporale projektie. In het stadscentrum is een grote 'terreinwinst'en het beeld is desondanks herkenbaar. Als tweede voorbeeld van een min of meer 'op maat' vervaardigde partieel vertekende kaartondergrond vermelden we hier de luchtvaartkaart in de Atlas van Nederland (blad XVI-7). Het aantal luchtreizigers dat uit Nederland vertrekt heeft voornamelijk europese bestemmingen. Om die bestemmingen kwantitatief juist aan te kunnen geven is een grotere schaal van Europa ten opzicht van de rest van de wereld ge- wenst. De hiertoe gekozen vervormingsmethode is beschreven door Karssen (1972): Er wordt uitgegaan van de kwadratische platkaart, een afbeeldingsme- thode die conform noch equivalent is. Bij deze cilin- derafbeeldingsmethode worden de parallellen en de equator equidistant afgebeeld en vormen met de ook als rechten getekende meridianen een vierkantennet. De vervormingen zijn slechts op läge breedten aan- vaardbaar. Bij de vervormingsmethode van deze kwadratische platkaart is als uitgangspunt het snijpunt van de rechtlijnige parallelcirkel van 50° N.B. en de meri- diaan van 10° O.L. gekozen. Met als lengte-eenheid 5° worden vanuit dat snijpunt in x- en y-richting de afstanden uitgezet voor de konstruktie van de meri dianen en parallellen, echter met een vergroting die vanuit het snijpunt regelmatig kleiner wordt totdat de uitgangsschaal bereikt is, zoals is aangegeven in tabel 1. Nadat deze afstanden op de assen zijn uitgezet worden loodrecht op de uiteinden der assen hulplijnen getrokken. Uitgaande van hun snijpunt met de centrale assen worden nu afstanden van tel- kens 5° onvergroot op de hulplijnen uitgezet. Zo verkrijgt men drie punten voor elke meridiaan of parallel. Door die drie punten wordt uiteindelijk een vloeiende kromme aangebracht. Voor het aflezen van de vervorming vindt u in figuur 3 de kwadratische platkaart en de partieel vergrote kwadratische plat kaart. Vervormingsmethoden toegepast op een basiskaart van de Atlas Zuidoost-Utrecht In deel 2 van de Atlas Zuidoost-Utrecht komt een kaart voor, waarop het aantal personen weergegeven wordt, dat per gebiedsonderdeel van Nederland naar Zuidoost-Utrecht verhuisde in de periode 1970-1977. Gezien de aard van dit verschijnsel ligt het gebruik van een partieel vergrote kaart van Nederland voor de hand. De uitgangskaart voor de proeven was de Gemeentenkaart van Nederland op de schaal 1 400.000, uitgegeven door de Topografische Dienst. De kaartelementen werden met behulp van een Haro- mat-digitizer gedigitaliseerd, waarbij de kaart in het eerste quadrant werd geplaatst. De registratie- uitleeseenheid bedroeg 1/100 mm. De coördinaten werden opgeslagen in een permanent file in een Cal- form format. De verschillende uitgeteste vervor- mingsprogramma's, die in Fortran gesteld waren, zorgden voor de transformatie van de oorspronkelijke coördinaten; een Calform-programma zorgde voor een snelle en efficie'nte kartering in de onderscheiden vervormingsmethoden Er zijn talloze vervormingsmethoden te bedenken waarbij een kaart partieel vergroot kan worden. Deze methoden zijn globaal onder te verdelen in: a. Methoden met getrapte schaalverkleining in x- en y-richting. Methoden met continue schaalverkleining in x- en y-richting. Methoden met continue schaalverkleining van de radiale afstand. Tweeschalige methoden. In het onderstaande wordt van ieder van deze vervor mingsmethoden er ödn behandeld. In de inleiding zijn de volgende eisen voor een par tieel vervormde kaart genoemd: Een gebied onmiddellijk rond een bepaald uitgangs punt moet op een grotere schaal afgebeeld worden dan de marginale gebieden. De schaal moet vanaf het centrale gebied geleidelijk kleiner worden. Het afgebeelde gebied moet herkenbaar zijn, zowel wat betreft de buitengrens als de grenzen binnen het gebied (bijv. provinciegrenzen). Voor de Atlas Zuid oost-Utrecht is als Vierde eis gesteld dat het studie- gebied Zuidoost-Utrecht onvervormd moet blijven. In alle programma's is hiertoe een Vierkant of cirkel- vormig gebied met een zijde resp. diameter van 10.000 registratie-eenheden (40 km in het terrein) om het centrale gebied onvervormd gebleven. Om de vervormingen beter met elkaar te kunnen ver- b. d. 27

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 29