van de lichtere ondergrond. Achteraf blijkt dat een andere kleur een beter contrast had opgeleverd. Kaart 7 - Migratie binnen Zuidoost-Utrecht Op deze kaart knnt u zien hoe de bevolking van het studiegebied in de periode 1960-1977 binnen het ge- bied zelf verhuisde. Dat is weer op twee manieren uit- gebeeld. In de eerste plaats door middel van de figu- ratieve Symbolen die, afhankelijk van de kleur, aan- geven of er sprake is van een vestigings- of een ver- trekoverschot ten opzichte van de rest van Zuidoost- Utrecht. Daarnaast karakteriseren de vlaktinten de herkomst en bestemming van de migranten. Daartoe is het gebied in een aantal zones opgedeeld met min of meer homogene kenmerken ten opzichte van de beroepsbevolking en forensisme: onderscheiden wor den het Zuidwestelijk Gebied (met de vijf vnl. agra rische gemeenten Bunnik, Houten, Cothen, Langbroek en Wijk bij Duurstede)de Centrale Heuvelrug (met Zeist, Doorn en Driebergen-Rijssenburg) en de Oostelijke Heuvelrug (Maarn, Leersum en Amerongen). Aan de hand van een matrixlegenda (waarbij een aan tal kenmerken horizontaal en verticaal uitgezet wor den) is elke gemeente vervolgens gekarakteriseerd naar voornaamste herkomst- en bestemmingsgebie- den van zijn migranten. Zo betekent de grasgroene kleur van de drie oostelijke gemeenten op de kaart dat het aantal migranten naar of vanuit het zuidwes telijk gebied hier te verwaarlozen is. De gele kleur van de drie centrale heuvelruggemeenten geeft aan dat hun positie ook ten opzichte van de migratie binnen Zuidoost-Utrecht centraal is: ze ontvangen migranten uit, en raken andere kwijt aan alle delen van Zuidoost- Utrecht. De gemeente Langbroek ontvangt migranten uit het zuidwestelijk gebied en de centrale Heuvelrug en Staat migranten af aan de centrale en oostelijke Heuvelrug, etc. Zo is elke gemeente naar de her komst en bestemming van zijn migranten gekarakte riseerd. Degenen die willen nagaan hoeveel mensen precies in de verslagperiode vanuit een gemeente naar elke andere gemeente in Zuidoost-Utrecht ver- huisd zijn, of andersom, kunnen dat nagaan in de begeleidende tekst van het tweede atlasdeel. Kaart 9 - Dominante bouwperiode van woningen Een aantal uitkomsten van de Volkstelling annex wo- ningtelling 1971 zijn ook beschikbaar per vak van 500 x 500 meter van het vierkantennet dat het CBS over Nederland gelegd heeft. Dat geldt onder andere voor gegevens over de ouderdom van woningen: per kaartvierkant is er informatie beschikbaar over het aantal woningen dat vc5<5r 1906, tussen 1906 en 1945, tussen 1945 en 1960 en tussen 1960 en 1970 gebouwd is. Deze informatie is in kaart 9 uitgebeeld. Ieder gekleurd vakje op de kaart geeft aan dat er hier in tenminste ddn van de vier onderscheiden perioden tenminste tien woningen zijn gebouwd. De periode met de meeste nieuwe woningen werd als de dominante bouwperiode aangegeven. Door de abstrahierende werking van het vierkantennet dreigt elke band met de topografie verloren te gaan. Ten behoeve van de oridntatie zijn daarom de ge- meentegrenzen en plaatsnamen toegevoegd. De vakken waar de oudste woningen overheersen zijn het donker- ste gekleurd; moderne woningen kleuren lichter. De lijnen van het vierkantennet zijn niet doorgetrokken waar ze niet ook als grenslijn tussen twee kleurvlak- ken fungeren. Dat maakt het kaartbeeld iets overzich- telijker. Aan de andere kant zou de kaartlezer nu bij enkele plaatsen zoals Werkhoven, Cothen of Odijk kunnen denken dat het om staafdiagrammen gaat, het- geen beslist niet het geval is. De vö(5r 1906 al bestaande dorpskernen zijn op de kaart duidelijk aan de hand van de donkerste tinten te herken nen. Tussen 1906 en 1945 is er vooral in Zeist, Drie- bergen en Doorn een groot oppervlak bebouwd. Tussen 1945 en 1960 is het bebouwde gebied niet veel uitge- breid; na 1960 is er echter weer sprake van een stroomversnelling: Zeist, Bunnik, Odijk, Maarn, Leersum, Amerongen en Wijk bij Duurstede. De nieuwste uitbreidingen van Zeist en Houten, welke van na 1970 dateren staan nog niet op de kaart aan gegeven. Kaart 10 - Bevolking 65 jaar en ouder Van de vier gepresenteerde kaarten is dit de meest traditionele. Er is hier geen sprake van een verteken- de ondergrond, een ingewikkelde matrixlegenda of van abstracte grenzen. Op gemeentebasis is hier het aandeel van de bevolking van 65 jaar en ouder aan de totale bevolking weergegeven. Door middel van de proportionele cirkels die de locatie en capaciteit van de speciaal voor deze leeftijdscategorie opgezette huisvestingsmogelijkheden aangeven, wordt getracht de oververtegenwoordiging van de genoemde leeftijds categorie in de strook van Zeist naar Leersum te ver klaren. Het landelijk gemiddelde is een percentage van 10,9 In deze strook ligt het aandeel van de bejaarden tussen de 12,5 en 15 wat ongetwijfeld verband houdt met het ruime aanbod aan huisvestings mogelijkheden. Het is jammer dat, net zoals bij kaart 6de figuratieve Symbolen onvoldoende contrasteren met de ondergrond, met name met de tint voor de hoogste percentages. Randinfo rmatie Omdat de vier kaarten zowel apart in de atlas als ge- zamenlijk als kaartbijlage zouden voorkomen is de randinformatie op beide afgestemd. Het blad als ge- heel heeft een titel gekregen (het heeft moeite genoeg gekost om de vier thema's onder ddn titel te vangen) dn de kaarten hebben elk afzonderlijk een titel. Uitgever, auteurs en drukker staan vermeld. De druk- ker treft zeker geen blaam vanwege de lichte moird; het is aan hem te danken dat dit effect practisch ver- doezeld is. De projecten van het College Thematische Kartografie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn tot nu toe ge- kenmerkt door het experimenteren met nieuwe metho- den van weergave. In dat kader passen de vertekende ondergrond van kaart 6de matrixlegenda van kaart 7 en de vierkantennetkaart 9 helemaal. Onafhankelijk van dit College nemen de kartografie-studenten in Utrecht deel aan het project van de vervaardiging van een atlas van Zuidoost-Utrecht. Dit project heeft als uitgangspunt het uitbeelden van voor de bewoners van dit gebied relevant geachte informatie. Toevallig is nu op bovengenoemd College een aantal kaarten voor de 32

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 34