top©[ħ@ffl TWEEDE AFLEVERING VAN HET SUPPLEMENT OP DE ATLAS VAN NEDERLAND De tweede aflevering van het Sup plement op de Atlas van Nederland, bestaande uit een zestal kaartbla- den, is zojuist versehenen. Samen met de 5 in 1978 uitgebrachte en de 5 eind 1980 uit te brengen kaart- bladen vormen deze het uit 16 kaartbladen bestaande Supplement. Dit Supplement heeft tot doel de tussen 1963 en 1977 versehenen los- bladige Atlas van Nederland te her- zien voor wat betreft een aantal op verouderde gegevens gebaseerde kaarten. Daarnaast was er plaats voor enkele nieuwe onderwerpen. De aflevering 1979 bestaat uit de volgende bladen. Openbare Nutsvoorzieningen (XII-4-S) Dit kaartblad bevat een aantal kaarten die betrekking hebben op de drinkwatervoorziening. De hoofdkaart op de schaal 1:1. 000. 000 geeft de herkomst van het drinkwater weer. Kleinere kaartjes handelen over de hardheid van het drinkwater, het zoutge- halte van het Pleistoceen en 3 kaarten geven achtereenvolgens het huishoudelijk, het niet-huis- houdelijk verbruik van drinkwater en de eigen winning door de in- dustrie weer. Op dit kaartblad wordt ook aandacht geschonken aan de elektriciteitsvoorziening. Het hoogspanningsnet van 110 kV en meer wordt in een aantal klas- sen weergegeven. Daarnaast een kaartje dat het elektrieiteitsver- bruik aangeeft per economiseh- geografisch gebied. Het hoofd- leidingnet van de aardgasvoor- ziening, te samen met de voedings- stations, compressorstations en exportstations, vormt de inhoud van het laatste kaart je op dit kaart blad. Delfstoffen (II-6-S) Het in 1965 uitgegeven blad Delf stoffen is geheel herzien en uit- gebreid met het Nederlandse deel van de Noordzee. Naast de hoofd kaart op de schaal 1 1.000.000 toont een inzetkaart het zuidelijk deel van Limburg op de schaal 1 300.000. De uitbreidingen van het Groningse gasveld en het Schoonebeekse olie- veld zijn op de kaart aangegeven. De overige gas- en olieputten zijn met een symbool voorgesteld. Het voorkomen van het Zechstein steenzout, waaronder een aantal zoutpijlers, is op de kaart terug te vinden, terwijl ook de vermoe- delijke grens van het steenzout op grotere diepte is weergegeven. De grenzen van de verleende concessies, waarbinnen de exploi- tatie plaatsvindt, zijn met gekleur- de biezen en namen of nummers aangegeven. Naast de bovenge- noemde diepere delfstoffen staan de voorkomens van de oppervlakte- delfStoffen op de kaart. De belang- rijkste daarvan zijn kalksteen, zand, grind en klei. In de verklä rende tekst op de achterzijde van het kaartblad worden de delfstoffen stuk voor stuk nader toegelicht, waarbij o.m. de produktiecijfers aan de orde komen. Migratie (XI-3-S) De kaarten op dit blad geven een beeld van de binnenlandse migra- tiestromen tussen de provincies en van de totale buitenlandse mi gratie van en naar iedere provin- cie in de periode 1971-1975. Dit beeld wordt gevormd door een 12-tal kaartjes (11 provincies en de IJsselmeerpolders) met ieder 24 pijlen die in dikte resp. kleur varie'ren al naar gelang de abso lute omvang resp. richting van de migratie strömen. In de kleur van de provincie wordt tot uitdrukking gebracht of een provincie een migratie-overschot dan wel -tekort heeft ten opzichte van de andere provincies. Verder zijn nog aan gegeven het totale migratie- overschot per provincie en de intraprovinciale migratie. In de tekst wordt, naast een toe- lichting op de kaarten, tevens aan dacht geschonken aan de oorzaken en soorten van migratie en worden de uitkomsten van de periode 1971- 1975 vergeleken met die van 1910. Een 5-tal tabellen verstrekken nog meer interessante gegevens over de migratie. Politieke Gezindte: stemgedrag (XI-10-S) Dit kaartblad geeft een overzicht van de politieke verhoudingen in Nederland zoals die werden gecon- stateerd bij de op 25 mei 1977 ge- houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Per econo- misch-geografisch gebied is het procentuele aandeel van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen behaald door de Partij van de Ar beid (kaart A), het Christen Demo- cratisch Appel (kaart B), de Volks- partij voor Vrijheid en Democratie (kaart C) en de gezamenlijke ove rige partijen (kaart D) in beeld ge bracht. Bovendien geeft (als na- dere detaillering van deze laatste kaart) kaart E een overzicht van die economisch-geografische ge- bieden waar andere dan de reeds genoemde partijen tenminste 5% van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen behaalden. Kaart F is een synthesekaart waarop, uitsluitend voor de drie "grote" partijen,is aangegeven in welke economisch-geografische gebieden het landelijk gemiddelde voor deze partijen met tenminste 20% werd overtroffen. De laatste drie kaarten tonen voor de PvdA, het CDA resp. de VVD de verandering in hun aandeel van het percentage uitgebrachte gel dige stemmen bij de Tweede 34

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 36