tefeMsoa VERSLAG ZOMERCURSUS 1979: PRODUKTIE-PLANNING De tweede zomercursus van de N.V.K, werd, onder zomerse weersomstandigheden, ditmaal in het najaar gehouden en wel van 1 t/m 5 Oktober 1979 op het I. T. C. in Enschede. Het programma van deze zomercursus was een logische voortzetting en verdieping van een aantal onderwerpen die eerder aan de orde zijn geweest op de Studie- dagen Kaartproduktie in De Lutte, mei 1978. Daar was reeds de nood- zaak onderstreept van een goede produktieplanning voor een doel- matige inzet van m ankracht en materialen. Evenals in De Lutte was ook nu de organisatie geheel in handen van het I. T. C. De mensen van dit in- stituut hadden gezorgd voor een evenwichtig geheel aan lezingen, oefeningen en demonstraties. Bovendien was voor de deelnemers een syllabus samengesteld, waarin de behandelde stof zeer overzich- telijk is weergegeven en die als naslagwerk nog vele malen dienst kan doen. Naast de inhoudelijke kant had het I. T. C. ook de zorg op zieh genomen voor voeding en on- derdak van de 26 deelnemers. Op de eerste dag werden de deel nemers namens de N. V.K. welkom geheten door de vice-voorzitter A.J.Kers. Vervolgens gaf prof. F.J.Ormeling een körte uiteenzet- ting over de opzet van het I. T. C. en het werk van de Kartografische Afdeling van dit instituut. Tevens Steide hij alle medewerkers van de afdeling voor. Een rondleiding over de afdeling, waarbij veel werkstuk- ken van Studenten getoond werden, gaf een goed in zieht in hetgeen hier onderwezen wordt. 's-Middags werd begonnen met een uit het leven gegrepen dialoog tussen een met veel kartografisch onbenul begiftigde opdrachtgever en een uit- voerend kartograaf. De rol van de opdrachtgever werd met grote overtuiging gespeeld (met de na- druk op "gespeeld") door A. Brown en die van kartograaf door K. Sijmons. In dit rollenspel kwam goed naar voren hoe een kartograaf de wensen van een opdrachtgever moet kunnen vertalen naar een uit- voerbaar kartografisch werkstuk. In dit geval betrof het de vervaar- diging van een bodemkaart van Zambia in meerkleurendruk, bij een formaat van 30 x 60 cm. Door aanvullende informatie zorgde A. J Kers ervoor dat ook de cursisten hun ideeen over de opzet van de produktie kwijt konden, waardoor een levendige discussie ontstond. Op de tweede dag werd nader in- gegaan op het maken van negatieve maskers door middel van peelcoats en cut-'n-strip film,de voor- en na- delen van het pellen per gebied en per raster, en de verschillende methoden voor het maken van kleur- proeven. Vervolgens mochten de cursisten voor de 24 bodemtypen en overige legenda-eenheden van de kaart van Zambia een kleurenschema samen stellen. Hierbij werd uitgegaan van de I. T. C. colour chart waarop 864 verschillende kleuren voorko- men, welke zijn samengesteld uit de basiskleuren geel, magenta, eyaan en zwart. 's Middags werd de opzet en het nut van een stroomdiagram nader toegelicht aan de hand van een een- voudig tweekleurenkaartje. Daama mochten de cursisten de verworven kennis toepassen in het opstellen van een stroomdiagram voor de bodemkaart van Zambia. Omdat de deelnemers in zes werkgroepen waren verdeeld, konden onderling vele ervaringen uitgewisseld wor den, waardoor de uiteindelijke gekozen produktiewijze en de te gebruiken materialen ook per groep verschilden. De derde dag had een afwisselend programma, waarbij in de ochtend- uren de stroomdiagrammen van de kaart van Zambia werden voltooid en besproken. Hierop aansluitend werd de volgende opdracht gegeven het maken van een stroomdiagram voor twee kaarten van het gebied rond Sousse. Het betrof hier een fotokaart met een aanduiding in kleuren van diverse vegetatiegroe- pen en de stedelijke gebieden. Hierbij moest het fotobeeld in offset gedrukt worden en de thema's in zeefdruk. Daamaast werd een lij- nenkaart gevraagd met een soort- gelijk thematisch gegeven, maar nu geheel in offset. Vervolgens werd aan de deelnemers een gedeel- te vertoond van een door het I. T. C. ontwikkelde audiovisuele diaserie over kaartproduktie. Deze Serie is vooral bedoeld om aankomende Studenten in de overige studierich- tingen van het I. T. C. enige basis- kennis in de kartografie bij te bren- gen. Hiertoe kunnen zij individueel met deze dia's en de tekstbanden werken. 's Middags werden door medewer kers van het I. T. C. enige demon straties verzorgd over de mogelijk- heden van omkeerfilms (direct- positief films)het kopieren van een beeld op zeefdrukraam en het maken van een kwikproef. 's Avonds gaf E. S.Bos voor 16 be langstellenden een heldere uiteen- zetting over nut en methodiek van netwerkplanning. Met een aantal oefeningen werden de deelnemers vertrouwd gemaakt met het zelf op stellen van een netwerkplanning. Men vond dit onderwerp zo boeiend dat zonder drankpauze werd door- gewerkt van zeven uur tot half tien. Na het afwerken van de stroom diagrammen kwamen op de Vierde dag de kostenaspekten aan de orde. Na een uitvoerige inleiding hiervoor mochten de deelnemers per groep de kostprijs berekenen voor de kaart van Zambia aan de hand van de eerder door hen gekozen produk- 4

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 6