cursisten en een aantal medewerkers voor het I. T. C. -embleem werkoverleg tijdens een van de oefenmgen tiewijze. Dit vergde heel wat reken werk, dat nadien door de cursus- leiders in "hun" avonduren nader bekeken en zonodig verbeterd werd. In de avonduren werd voor 16 be langstellenden nogmaals, maar nu in zijn geheelde audiovisuele di aserie over kaartproduktie ver- toond In de ochtenduren van de vijfde dag werd de kostprijs van de bodem- kaart van Zambia nader besproken. De meeste prijsberekeningen lagen rond de f 3.600, met een uit- schieter naar boven voor de groep die gekozen had voor tekenen in plaats van graveren en een uitschie- ter naar beneden voor de groep die met negatieve drukplaten, zonder kleurproef en met een kleine reken- fout gewerkt had. Hiema werden drie lezingen gege- ven door medewerkers van het I.T. C. H. Weinreich gaf een uiteen- zetting over de werking van kleuren- scanners en de Problemen bij toe- passing in de kartografie. P. Stefanoviö ging nader in op de gebruiksmogelijkheden van de Com puter en randapparatuur bij auto- matisering in de kartografie. K. Sijmons vertelde iets over een onderzoek naar het längs geauto- matiseerde weg vervaardigen van kleurseparaties. 's Middags werden de resultaten besproken van door de cursisten ingevulde evaluatieformulieren. Hieruit bleek dat de cursus ruim- schoots aan de verwachtingen had voldaan en dat alle deelnemers hun kennis van produktieplanning dui- delijk verrijkt achtten. Enkele cursisten zagen echter weinig toe- passingsmogelijkheden voor hun eigen diensten, maar dit lag meer aan de aard van de werkzaamheden dan aan de gedoceerde stof. Ver- der werd de kwaliteit van de lessen, oefeningen en demonstraties en de balans daartussen door de meeste mensen goed bevonden. Dit geldt ook voor de lengte van de cursus en het aantal deelnemers. Uit de antwoorden op de vraag naar mogelijke andere nuttige onderwer- pen kan ruimschoots geput worden voor volgende zomercursussen of studiedagen: automatisering, net- werkplanning, zeefdrukken, eigen werk van deelnemers, rasters, kleurenleer en kaartontwerp. Deze laatste dag werd bijgewoond door de voorzitter van de NVK: J. J. C. Piket. Alvorens hij gelegenheid kreeg het slotwoord te voerenwerd door D. Dijkstra namens de deelnemers dank gezegd aan de cursusleiders A.Brown, A.J.Kers en K. Sijmons voor hun inzet bij de voorberei- ding en begeleiding van deze zo- mercursus. Als blijk van waarde- ring kregen zij ieder een door alle deelnemers ondertekend net-echt certificaat "ten bewijze van vol- doende bekwaamheid in het geven van hoger onderwijs in de karto grafie" en ook nog een fies met inhoud. In zijn slotwoord vertelde Piket dat hem direct al opgevallen was hoe levendig de discussies gevoerd werden, zodat er geen ddnrichtings- verkeer doch een duidelijke wissel- foto's: H. Weinreich werking was tussen deelnemers en cursusleiders. Vervolgens blikte hij terug op het ontstaan van de diverse opleidingen op kartografisch gebied. Verheugend was, in dit ka- der, dat zojuist ook de ministeridle toestemming was afgekomen voor de Start in 1980 van een kartogra- fische opleiding aan de HTS in Utrecht. Tenslotte overhandigde hij aan iede- re cursist het certificaat van deel- neming en sloot hij de bijeenkomst met een ieder een goede thuisreis te wensen. M. Damoiseaux en C. Snabilid HET EXAMEN KARTOGRAFISCH TEKENEN 1979 Het PBNA-examen Kartografisch tekenen, dat in September 1979 te Amhem werd afgenomen, is blij- kens de resultaten nogal teleurstel- lend gemaakt. Weliswaar namen er deze keer 39 kandidaten aan deel, maar daarvan voltooiden slechts 14 hun examen. Zoals bekend is, Staat het de kandidaat vrij om de af te leggen examenvakken te kiezen, maar moet wel binnen vijf jaar het hele examen worden afgelegd. Welnu, van de veertien eindkandi- daten slaagden er maar vijf! Het zijn: mej. C. A. Breemer: W. M, van Leeningen; D. van Leeuwen; A.M.Rast en F. de Ridder, waar- door het totale aantal tekenaars met het PBNA-diploma Kartogra fisch tekenaar op 41 komt. De ne- gen anderen die niet voldoende pun- 5

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 7