ten behaalden om te slagen, kunnen in Oktober 1980 nogmaals exa- men doen in de vakken waarvoor zij nu een te laag cijfer behaalden. Over de verschillende examenvak- ken waren deze keer de resultaten: - Praktijk (hoofdvak): 13 kandidaten, waarvan 4 voldoende - Gereedschappen- en materialen- kennis (belangrijk vak)22 kandi daten, waarvan 15 voldoende - Kaartreproduktie (belangrijk vak) 16 kandidaten, waarvan 12 vol doende - Landmeten (belangrijk vak): 22 kandidaten, waarvan 10 voldoen de - Geografie (belangrijk vak): 23 kandidaten, waarvan 17 voldoen de - Kartografie (belangrijk vak)16 kandidaten, waarvan 11 voldoende - Kaartgebruik; 19 kandidaten, waarvan 18 voldoende - Automatisering: 18 kandidaten, waarvan 6 voldoende Om te slagen voor het diploma moet er voor het hoofdvak Praktijk tenminste een zes worden behaald; voor Praktijk ön de vijf belangrijke vakken moet gemiddeld een zes worden behaald en voor alle acht vakken samen moeten tenminste 45 punten worden behaald, waarbij drie onvoldoendes toegestaan zijn. Daarbij geldt dat lager dan 5j en hoger dan 3 als ddn onvoldoende telt en een 3 of lager als twee on voldoendes telt. De examenuitwerkingen worden door tenminste twee examinators onafhankelijk van elkaar beoor- deeld, waarna de examencommis- sie het eindcijfer vaststelt en aan de kandidaat meedeelt. Het examenprogramma. Het volledige examen duurde even- als voorgaande jaren vier volle dagen. Het programma van de eerste en van de tweede dag stem- de weer overeen met de lessen van respectievelijk het eerste en het tweede deel van de theorielessen. De beide laatste examendagen wa ren geheel gereserveerd voor het praktisch werk, lste dag: Gereedschappen- en materialen- kennis: 12 opgaven in 1 uur Landmeten: 13 opgaven in l| uur Geografie: 16 opgaven in 2 uur 2de dag: Automatisering: 6 opgaven in 1 uur Kartografie: 17 opgaven in 2 uur Kaartgebruik: 5 opgaven in 1 uur Kaartreproduktie4 opgaven in 2 uur 3de dag: Praktijkopdracht: 1. Uitmeten, potloodtekenen en graveren van een kader met ruitennet: 3 uur 2. Schriftmontage atlaskaart: 1 uur 3. Atlaskaart tekenen op pvc; kust en rivieren: 2 uur 4de dag: Praktijkopdracht: 4. Topografische kaart 1 25.000 tekenen op pvc: 3 uur 5. Generaliseren van een topogra fische kaart 1 25.000 voor 1 50.000;modeltekenen op Polyester: 3 uur. Voor alle vijf praktijkopdrachten werd door drie examinators een waarderingscijfer gegeven, waar van het gemiddelde als eindcijfer gold. Aanmelding voor het examen 1980 Alle PBNA-cursisten ontvangen het maandblad Dimensie, waarin in maart of april Staat aangekon- digd wanneer de examens van de afdeling Civiele Techniek worden gehouden. Het examen Kartogra- fisch tekenen behoort tot die af deling. De kandidaten worden dan verzocht om zieh met het bijge- voegde registratieformulier vdör 1 mei schriftelijk aan te melden. Ongeveer 13 weken voor het exa men ontvangen de kandidaten het aanmelöingsformulier van PBNA met alle verdere gegevens. Wanneer cursisten of examenkan- didaten speciale Problemen of vragen hebben kunnen zij zieh al- tijd richten tot hun studieleider bij PBNA, de heer P. J. van Dorst of tot de examensecretaris de heer M. Hellendoorn. Eventuele vragen over de cursus en het examen kunnen ook gericht worden aan de secretaris van de Begelei- dingscommissie voor de cursus Kartografisch tekenen, Gijsbrecht van Nijenrodestraat 163, Breuke- len (3621 GJ) A. H. Verroen EEN BEZOEK UIT CHINA Een delegatie uit de Volksrepu- bliek China bracht van 4 tot 17 november 1979 een bezoek aan Nederland. De delegatie bestond uit 5 medewerkers van de Univer- siteit voor geodesie, fotogram- metrie en kartografie van Wuhan en een medewerker van het Natio naal Bureau voor Kartering. Lei der van de delegatie was prof. Ji Zeng Jue, vice-rector van de ge- noemde universiteit. De eerste kontakten met de Univer siteit van Wuhan legde prof. Orme- ling, in zijn kwaliteit van voorzit- ter van de ICA, begin 1979 bij zijn bezoek aan China. De doelstelling van de komst naar Nederland was te onderzoeken in hoeverre samenwerking kan worden gerealiseerd tussen de Universiteit van Wuhan en het ITC op het gebied van uitwisseling van gegevens, op- leiding en onderzoek. (Op dit ogen- blik studeren 4 Chinesen aan het ITC). Naast vijf dagen in Enschede werd een week besteed aan werkbezoeken aan: Laboratorium voor Geodesie te Delft, Rijkscommissie voor Geodesie, Topografische Dienst, Meetkundige Dienst van Rijkswa- terstaat, Hydrografische Dienst, KLM-Aerocarto, Falkplan, Uni- versiteitsbibliotheek van Amster dam, Stichting voor Bodemkar- tering, Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht en de Centrale Direktie van het Kadaster. Met dit programma kreeg men een goede indruk op het gebied van karteren in Neder land. Een rondvaart door de Amster- damse grachten en een tocht längs het IJsselmeer en door de nieuwe polders, met o.a. Almere,maak- ten ook deel uit van het programma. In hotel De Keizerskroon te Apel- doorn boden de besturen van de Nederlandse Vereniging voor Geo desie, het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, de Neder landse Vereniging voor Foto grammetrie en de Nederlandse Vereniging voor Kartografie de Chinese gasten een diner aan. Een unieke bijeenkomst omdat voor het eerst vertegenwoordigers van ge- noemde besturen letterlijk om ddn tafel zaten. Wat een Chinese dele gatie al niet tot stand kan brengen De vertegenwoordiger van het NGL bood ieder lid van de delegatie de legpenning aan, welke is geslagen bij gelegenheid van het lOe NGL- congres. Het bijzondere daarbij was dat de bij de legpenning beho- rende tekst was vertaald en in Chinese karakters gecalligrafeerd. Prof. Ji gaf op het ITC een over- zicht van de opleidingen op het 6

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 8