gebied van geodesie, fotogramme- trie en kartografie in China. Het werd duidelijk dat men tijdens de culturele revolutie behoorlijk ach- terop is geraakt. Men tracht de achterstand nu weg te werken, waarvoor o.m. kontakten met het buitenland noodzakelijk zijn. Daar niet alle delegatieleden de Engelse taal machtig waren, diende steeds alles vertaald te worden, waardoor de communicatie nogal wat tijd vroeg. Ondanks deze handi- cap waren de kontakten informeel en hartelijk. Op de laatste dag van het bezoek werd een communiqud opgemaakt over de samenwerking tussen de Universiteit van Wuhan en het ITC. Hierdoor zal in de naaste toe- komst een samenwerking tot stand kunnen komen, een zeer interes sante ontwikkeling. A.J. Kers TENTOONSTELLING CARL RITTER IN SEINER ZEIT In de kaartenafdeling van de Biblio thek Preussischer Kulturbesitz te Berlijn wordt een tentoonStelling over de geograaf Carl Ritter gehou- den waarin ook Ritters bijdragen aan de kartografie goed vertegen- woordigd zijn. In de jaren 1806-1820 zijn van hem een aantal oorspronkelijke thema tische kaarten versehenen die als de vroegste op dit terrein beschouwd worden. In de mooie catalogus staan ver- scheidene van Ritters kaarten af- gebeeld. De tentoon Stelling en tekst van de catalogus werden samenge- steld door Dr. Lothar Zögner, lei der van de kaartenafdeling van ge- noemde bibliotheek. INVOERING MERCATORPROJEC- TIE OP ZEEKAARTEN Voor zeekaarten van de Nederlandse kustwaterenuitgegeven door de Chef der Hydrografiemet een schaal groter dan 1 50. 000 werd tot nu toe de stereografische pro- jectie gebruikt. Het voordeel hiervan was dat alle kenbare triangulatiepunten - waar- van de coördinaten alleen in het rechthoekig stelsel van de Rijks- driehoeksmeting bekend waren - zonder meer konden worden afgezet. Het berekenen van de geografische coördinaten en het omzetten daarvan in Mercatorcoördinaten, was met behulp van logarithmen en later zelfs met electrische en niet pro- grammeerbare electronische reken- apparatuur een zeer tijdrovende aangelegenheid. Bovendien was aansluiting met topografische kaarten en met lodingsbladen van civiele instanties als RijkswaterStaat zonder meer mogelijk. De huidige technieken, waaronder een grote mate van automatisering in de kartografie, maken het mo gelijk en zelfs gewenst de boven- genoemde kaarten in de Mercator- projectie te vervaardigen. Het invoeren van de Mercator- projectie op alle Nederlandse zee kaarten zal geleidelijk geschieden. Er wordt naar gestreefd in de ja ren 1980-1982 de grootschalige kaarten over te zetten, waarbij aangevangen zal worden in het zuiderfrontier. De eerste kaart welke in de Mer- catorprojectie verscheen, is kaart 1449: Noordzee. Aanloop Euro- poort en Hoek van Holland, schaal 1 50.000. De op de huidige kaarten voorko- mende waarschuwing om lengte en breedte af te passen van de dichtst- bijzijnde meridiaan en parallel zal vervallen. Overigens zal het ge- bruik van de kaart als hulpmiddel voor de navigatie in de praktijk door deze verandering niet worden beihvloed. HANDIG BOEKJE VOOR DRUK- WERKBESTELLERS Hoe wordt een vierkleurenfoto gedrukt Wat is een aanmaakpar- tij papier? Wat is nu precies het offset-procede Hoe breng je korrekties aan Dat zijn enkele vragen, die beant- woord worden in het zojuist ver sehenen boekje "Kleine wegwijzer voor drukwerkbestellers"dat drukkerij de Vries in Sneek heeft uitgegeven. Met recht een wegwijzer, want er wordt stap voor stap in verteld wat er gebeurt vanaf het moment, dat de opdracht binnenkomt tot het ogenblik, dat het drukwerk in de auto wordt geladen, klaar voor aflevering. Er Staat een massa zeer nuttige informatie in dit boekje. Een letterproef, een ver- haal over de nieuwe EAN-produk- tiekodering en een lijst van kor- rektietekens maken het kompleet Voor lezers, die regelmatig te maken hebben met het bestellen van drukwerk is deze wegwijzer een handig boekje vooral ook om- dat er een alfabetische lijst in voorkomt van honderd grafische termen met hun uitleg. Wie er be- langstelling voor heeft: drukkerij de Vries heeft het boekje uitgege ven ter gelegenheid van de opening van een nieuw bedrijfsgebouw en heeft een aantal exemplaren gere- serveerd voor aanvragers, aan wie het gratis wordt toegezonden. Het adres is: Drukkerij J.G. de Vries B. V. Lorentzstraat 27, 8606 JP Sneek. ZO KAN HET OOK, MAAR LIEVER NIET In het Kartografisch Tijdschrift 1979 no. 3 bepleit P. C. J. van der Krogt het gebruik van in sectoren verdeelde cirkeldiagrammen op statistische kaarten inplaats van staafdiagrammenterwijl ik in dit— zelfde tijdschrift in 1977, no. 4 (p. 36/37) juist het omgekeerde heb bepleit. Van der Krogt vindt het bij staafdiagrammen 'zeer moeilijk de lengtes met elkaar te vergelijken terwijl men het aandeel bij cirkel- sectoren 'gemakkelijk af kan lezen'. Volgens mijn ervaring is het juist andersom: de hoogtes van de ko- lommen zijn direct afleesbaar, want ieder heeft wel een maatlatje bij de hand. Bovendien Staat er hier een schaalstokje met streepjes om de 10% vlak naast elk grafiekje. De sectoren zijn voor mijn gevoel veel moeilijker te schatten, niet alleen door het voortdurend inge dachten omrekenen van graden in percenten (36° in 10%) maar ook doordat ongeveer even grote sec toren op een verschillende plaats in de cirkel (bv. rechts onder en links in het midden) visueel moei lijk vergelijkbaar zijn. Men moet er een gradenboog bij halen en de sectorgrenzen verlengen om de grootte te kunnen aflezen (de op het oog even grote grijze sectoren in bv. de regio's II en IV op het door Van der Krogt gepubliceerde kaartje stellen resp. circa 26| en 32% voor)Ook de onderlinge grootteverhoudingen van de cirkels zelf zijn moeilijk te schatten. Wat de hier gebruikte staafmethode niet 7

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 9