De nu bestaande bestanden (of data banken) en hulpbestanden plotter (tekenmachine) bedienden. Het programma CALFORM (van Harvard University) en het programma KAART (van het Geografisch Instituut der R. U. Utrecht) zijn daar voorbeelden van. Toch bleef men met een probleem zitten. Dat is"Hoe kan ik nu snel ödn kaart maken van dat en dat onderzoeksgebied voor mijn zeer kleine onderzoekje". Het digitaliseren van de coördinaten kost vaak te veel tijd voor de onder- zoeker. Hij moet handleidingen doorbladeren, moet zieh verdiepen in de werking van eenmalig te gebrui- ken machines en dergelijke. Dat schrikt natuurlijk af. In samenwerking met de Rijksplanologische Dienst te Zwolle (via het project Ruimtelijk Demografische As- pecten van Planprocessen) is op het Geografisch Insti tuut te Utrecht het een en ander aan programmatuur en databanken ontwikkeld, met het doel deze eenmalige gebruikers te helpen. Ook in andere landen wordt programmatuur ontwikkeld ter bevrediging van de behoeften op dit gebied. De Universiteit Karlsruhe heeft het programma THEGIT ontwikkeld, in Edinburg is het programma GIMMS ontwikkeld en in de USA wordt zowel in Californie door Peter Wood als door de Harvard University in Massachusetts een interaktief systeem ontwikkeld. Ook in Canada (Universiteit van Ottawa) wordt hard aan automatiseringsprojecten gewerkt. In dit kader willen we verder alleen de ontwikkelingen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bespreken. Deze ontwikkelingen liggen voornamelijk op het vlak van invoer van coördinaten uit een databank bestand met coördinaten) op voor de gebruiker eenvoudige wijze. Het einddoel is een publiceerbare kaart. Het databank-systeem van de R.U.U. De voorwaarden waaraan het systeem moest voldoen worden hieronder aangegeven (met zo nodig een ver klar ing). 1. De databank moet zonder Problemen door een leek te raadplegen zijn. Wanneer aan deze eis niet vol- daan wordt, zal het systeem niet worden gebruikt en dus nutteloos zijn. 2. Een met het systeem opgebouwde databank moet aanvulbaar zijn. In de praktijk betekent dit, dat een basiskaart van 1979 die gedigitaliseerd is, een bestand databank) moet opleveren, dat met de nodige aanvullingen ook in 1980 en andere jaren dienst kan doen. 3. Hiermee samenhangend moeten alle jaartallen van een kaart die in een databank aanwezig zijn, door eenvoudig het jaartal aan te geven, oproepbaar zijn. 4. De "output" van het systeem moet aansluiten op bestaande programmatuur om de uiteindelijke kaart te tekenen. Koppelingen naar programmatuur van "buiten" moeten mogelijk en eenvoudig zijn. 5. Er moet zo weinig mogelijk beslag worden gelegd op de resources van de Computer. Dat betekent dat enerzijds de bestanden zo klein mogelijk moeten worden gehouden, anderzijds dat de benodigde tijd en geheugenruimte ook zo gering mogelijk zijn. Deze eis is overigens ondergeschikt aan alle voor- gaanden. Het behoeft geen betoog dat deze eisen (er is nog niet gesproken Over mogelijkhedenveel van de program matuur vragen. De in alle eenvoud gestelde tweede eis vergt bovendien veel van de opbouwer c. q. onder- houder van de databank(en). Alle noodzakelijke infor- matie moet er dan toch maar (herkenbaar terug- vindbaar) inzitten Bij het opzetten van de programmatuur is geen gebruik gemaakt van wereldschokkende nouveautd's. De moge lijkheden die de Computer ca. 10 jaar geleden al bood zijn nu eindelijk ook op dit terrein gebruikt. De nadelen van deze gebruiksvriendelijke opbouw van de databank liggen vooral op het vlak van de arbeids- intensieve opbouw en ver ander ing ervan. De mogelijkheden die het systeem biedt zijn voorlopig (in feite wordt hier de eerste eis uitgesplitst) de vol- gende: 1. Het (door eenvoudige sleutelwoorden) oproepen van alle coördinaten van een bepaald jaar. 2. Het selekteren van bepaalde gebieden van een bepaald jaar. 3. Het aggregeren van bepaalde gebieden van een bepaald jaar. 4. Kombinaties van 2. en 3. Voorbeeld 1. Om de omtrekken van een kaart van Nederland 1979 (op gemeenteniveau) te maken moet men de volgende regels intypen: jaar: 1979 gebied: gemeente 1-999$. Het programma selekteert dan alle gemeentes die in 1979 bestanden (de gemeentenummers van het CBS lopen tot 999), In voorbeeld 1 is het resultaat (zonder arcering) te zien. Zo rooskleurig als in het voorbeeld wordt veronder- steld is de situatie echter nog niet. Het systeem be Staat uit 3 losse programma's voor gebruikers, die achtereenvolgens moeten worden gedraaid. 1. Het programma RELATIE Dit programma werkt interaktief en in dit program ma worden door vraag en antwoord de regeltjes als vermeld bij voorbeeld 1 ingetypt. 2. Het programma KARTIN Dit programma gebruikt te veel geheugen om inter aktief te kunnen draaien. Het selekteert dus in de batch de juiste coördinaten en zet die klaar op een permanent-file (een hoeveelheid konstant beschik- bare informatie op schijf). 3. Het programma KAART Dit programma gebruikt eveneens teveel geheugen, en tekent (in de batch) van de informatie in de permanent-file een KAART. Gezien de situatie op het Academisch Computer Cen trum Utrecht (ACCU), dat met een Cyber 175 van Control Data (NOS/BE level 481. 13) werkt, is het (nog) niet mogelijk om via het programma RELATIE de daarop volgende twee (KARTIN en KAART) automa tisch te laten draaien. Het is echter wel de bedoeling dit zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Op dit moment beschikt het Geografisch Instituut over de volgende bestanden: Mede in opdracht van de RPD zijn de gemeentegrenzen van Nederland (1979) gedigitaliseerd. Dit bestand is, 8 KT 1980. VI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 10