hand bediend. Men volgt veelal lijnen op tekeningen, die zelden op krimpvrij materiaal zijn üitgevoerd. De gevolgen voor de registratie zijn wel duidelijk: zowel bij het manueel volgen van lijnen als bij het volgen van niet maatvaste tekeningen ontstaan on- nauwkeurigheden, die voor bepaalde pianologische doeleinden vrij bezwaarlijk zijn. Bovendien gaat dit werk uitermate traag en is bijgevolg erg duur te noemen. Het is dan ook moeilijk te begrijpen, dat men efficiente leestechnieken, die in andere discipli- nes sinds lang worden toegepast, over het hoofd schijnt te zien. Sinds tientallen jaren worden "scanningtechnieken" toegepast, waarbij men lichtwaarden van kleine opper- vlakken (pixels) omzet in digitale Signalen, die tot 256 schakeringen kunnen weergeven (14). Die Signalen worden via computerapparatuur ingele- zen, eventueel getransformeerd en indien nodig op een of ander outputmedium weergegeven. Zowel de geneeskunde, de sterrekunde, de satellietfotografie als b. v. de celbiologie maakt gebruik van dit optisch aftasten van dokumenten. Op de geregistreerde gege- vens kan men overigens diverse rekenoperaties toe- passen, die bij traditionele verwerking zo omslachtig zijn dat men ze dan ook zelden of nooit zou uitvoeren (15). De problematiek voor het optisch registreren van kar- tografische dokumenten is in wezen eenvoudiger. De basisdokumenten met ruimtelijke informaties zoals kadaster, bodemgebruikskaarten e. d. zijn oorspron- kelijk vaak in zwart-wit weergegeven op maatvaste transparanten, die meteen bruikbaar zijn voor diverse reproduktieprocedös. Het optisch aftasten van dit soort dokumenten moet snel en precies kunnen ge- beuren en zelfs het lezen en herkennen van alfanume- rieke tekens kan technisch nauwelijks Problemen ge- ven, mits hierover duidelijke afSpraken worden ge- maakt (16). Zeker is wel dat men enige Software dient te ontwerpen om de enorme hoeveelheid informatie te ordenen en te vereenvoudigen, door aaneensluitende punten via automatische procedures te herkennen als lijnen of vlakken met hieraan gekoppelde indicatoren- informaties. Ook die indicatoreninformatles kan men in een latere fase via grafisch inlezen aanbrengen, wat sneller en foutlozer moet kunnen verlopen dan bij de meestal gangbare werkwijzen het geval is (17). Omdat rechtsgeldige pianologische dokumenten moe- ten kunnen teruggrijpen op een ondubbelzinnige regis tratie, zijn kadasterkaarten wellicht de meest be- trouwbare basisdokumenten, hoewel de nauwkeurig- heid van andere kaarttypes niet te onderschatten is. Veel hangt samen met het beoogde doel van de piano logische dokumenten. Voor structuurschetsen kunnen wellicht wat minder nauwkeurige onderleggers vol- doende zijn. Een andere te verkennen weg is de multispektrale luchtfotografie op geringe hoogte, gekoppeld aan auto matische interpretatie. Experimenten laten vermoeden, dat hier vrij snelle ontwikkelingen aan de gang zijn (18). Het OPTIGRAPH-projekt bevindt zieh nog duidelijk in de verkennende fase, maar het ziet er wel naar uit, dat enige voortgang geboden is, wil Nederland gelijke tred houden met ontwikkelingen buiten de landsgren- zen. Evenmin is het uitgesloten dat een verdere ont- wikkeling van dit projekt alleen maar op een interna tionale basis enige kans van slagen heeft. Ook dit aspekt wordt momenteel onderzocht. Slotbeschouwingen Zoals men uit deze tekst kan afleiden, wijken de doel- stellingen van de "planoloog-kartograaf" enigszins af van de doel Stellingen in de gangbare kartografie. Zelfs binnen de pianologische toepassingen zijn de eisen sterk verschillend naargelang de planfase, waarin men de te produceren kartografie wil aanwen- den. Dient de kartografie als instrument in het leer- en kommunikatieproces dan liggen accenten op: - eenvoud van aansturing, m. a. w. een technologisch gebruiksvriendelijke aanpak; - snelheid, duidelijkheid en dynamiek in de uitbeel- ding; - mogelijkheden tot visuele selekties en layouttests, als voorloopprocedures voor de produktie van overwegend "wegwerpkartografie en dito grafiek", bij uitzondering voor kwalitatief betere kartografie. Dient de kartografie aan hogere kwaliteiten te voldoen of gaat het om de eenduidige registratie van enorme aantallen "basiskaarten", die o. m. als juridische dokumenten moeten fungeren, dan moet men dringend snellere registratiemethodes inzetten. Zo niet, dan is de uitgangssituatie voor de plannen gewijzigd vöör- dat men het basisdokument ter beschikking heeft. Ook diverse andere kwantitatieve informaties komen niet of te traag beschikbaar. Optische en automatisch of semi-automatisch gedigitaliseerde registraties met bij behorende programmatuur zouden het aktueel houden in funktie van een "pianologische permanente peiling" of "monitoring" van het bodemgebruik minstens kwalitatief verbeteren, en in ieder geval versnellen. De doelstelling is dus niet alleen de snelle registratie en produktie van betrouwbare kartografische doku menten, maar ook de kwantitatieve analyse, en indien gewenst het snel automatisch opsporen en karteren van ruimten, die aan bepaalde kriteria moeten vol doen (19). Een duidelijke doelsituatie is het aanwenden van gete- kende informatie bij interaktieve partieipatie, waarbij bestuurders, technici en bestuurden veel aktiever in het beslissingsproces betrokken raken. Men kan hier- bij denken aan enige aansluiting bij Systemen als VIEWDATA en/of TELE TEXT, die men wellicht in hoge mate aan de lopende ontwikkelingen op politiek- ruimtelijk vlak kan koppelen. Voor de planoloog is het probleem, bekeken in deze kontekst, vermoedelijk niet zozeer de verkenning van de visuele kommunikatiemogelijkheden zelf, maar wel de precieze omschrijving en de bepaling van de eisen, die men aan deze nieuwe partieipatievormen zal moe ten stellen. Nu reeds dient men zieh op körte termijn grondig te bezinnen over het effekt van de snel om zieh heen grijpende verspreiding van diverse terminal en micro-apparatuur. Zelfs de gewoon gangbare kleurentelevisie zou wel eens verrassend snel hulp kunnen bieden bij het vergroten van het inzicht van de burger in de problematiek van het "ruimtelijk mana- gement". Planologie wordt dan meer dan ooit te voren een omlijnde politieke wetenschap, waarbij duidelijke tekeningen en hanteerbare beeiden veel sterkere in formatie geven dan "lange verhalen". KT 1980. VI. 2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 21