Het opbergen van digitale kartografische gegevens P.A.Burrough In 1e id in g Het opbouwen van een digitaal kartografisch gegevens- bestand voor topografische, kadastrale en milieukar- tering kost veel geld en tijd. Men denkt dat de gege vens ongeveer 25 jaar in meer of mindere mate actu- eel blijven. Daarom is het erg belangrijk het betref fende bestand in een goede Staat te houden. Opberging van de gegevens heeft twee aspecten: 1. het vastleggen van de details in een index of cata- logus (bijvoorbeeld van de CCK) en 2. het in onbeschadigde Staat bewaren van de opge- borgen gegevens. In dit artikel ligt het accent op het tweede aspect. Wat het eerste aspect betreft, hebben Gorman en Winkler (1978, hoofdstuk 9) regels gegeven voor de beschrijving van "machine-readable data files". Digitale gegevens worden meestal opgeslagen op pons- kaarten, ponsbanden of op magnetisch materiaal. Magnetisch materiaal, b. v. magneetbanden of mag - neetschijven, worden meestal gebruikt voor karto- grafische gegevens, omdat kaarten zo veel gegevens bevatten dat ponskaarten en -banden teveel tijd vragen voor het aflezen en te veel ruimte voor de opberging. De magnetische hulpmiddelen scheppen echter Pro blemen bij langdurige opberging. In dit artikel worden die Problemen behandeld. De Stichting voor Bodemkartering is bezig met een zodanige computerverwerking van bodem-, geologische en landschapskaarten, dat de gegevens een groot aan- tal jaren kunnen worden gebruikt. Zij heeft dan ook veel belangstelling voor een goede en niet te dure opbergmethode die in de toekomst, probleemloos ge- bruik van de gegevens mogelijk maakt. Oaarom is aan een aantal magneetbandfabrikanten en kartogra- fische instituten gevraagd naar hun ervaring en "aan- bevolen procedures" voor het opbergen van kartogra- fische digitale gegevens. Dit artikel geeft een resumö van de antwoorden die zijn ontvangen van de Ordnance Survey of Great Britain, the Canada Land Data System, Environment Canada; the United States Department of Agriculture Soil Conservation Service and the United States Geological Survey EROS Data Center, en ook van de gepubliceerde, technische specificaties van BASF, Memorex, Nashua en Scotch magneetbanden. Magneetbanden en magneetschij ven als ar ch i ve r ing sm idd e 1 Magneetschij ven worden veel gebruikt voor snelle, tijdelijke opslag van gegevens. Maar de hoge kosten van vaste magnetische schijven en het hoge risico van schade bij verwisseling van losse schijven betekenen, dat ze voor archivering ongeschikt zijn. Meestal ge bruikt men dan ook magneetbanden voor archivering of in grotere centra de hierna nog te beschrijven "Mass Storage" Systemen. De meeste banden zijn J inch breed, 1200 of 2400 voet lang en hebben 9 sporen. Zij worden beschreven met een informatiedichtheid van 800, 1600 of 6250 BPI (Bits Per Inch). Men kan ook verschillende "pariteit" en "symboolcoderingen" kiezen (b. v. "oneven" of "even", of ASCII of EBCDIC code), maar deze hebben geen invloed op de wijze van archivering, alleen op de wijze van gegevensoverdracht. De praktijk bij andere instituten De methoden voor opberging van kartografische gege vens op magneetband zijn erg verschillend. Sommige instituten maken frequent kopieön van banden, terwijl andere vinden dat geen nieuwe beschrijving nodig is binnen een periode van 7 jaren. De Ordnance Survey of Great Britain, die in 1971 met archivering is be gonnen en nu meer dan 10 000 kaarten in digitale vorm heeft, gebruikt strikte veiligheidsregels, aanbevolen door British Government Codes of Practice (Central Computing and Telecommunications Agency Code of Practice, No. 14). De banden worden om de zes maanden gereinigd en opnieuw opgewonden; na twaalf maanden worden ze gekopieerd om een nieuwe "data base"-band te krijgen. Voor extra veiligheid maakt de Ordnance Survey twee kopieön van deze data base-band; öön van deze twee wordt nog eens gekopieerd. Deze drie "eerste generatie"-magneetbanden worden later nog gekopieerd en geven dus verscheidene versies van dezelfde gegevens. Dit systeem wordt gebruikt, omdat de Ordnance Survey een aantal jaren geleden veel Problemen heeft gehad met een bepaald merk van de opname-apparatuur. Het EROS Data Center maakt geen nieuwe kopieön van de |-inch magneetbanden, omdat hun ervaring is, dat de magneetbanden ten minste 7 jaar leesbaar blijven. Wel reinigt men jaarlijks de banden, waarbij ze op nieuw worden opgewonden. Ook benadrukt het EROS Data Center het belang van schone Computer- en archiveringsruimten en van regelmatig onderhoud van de apparatuur, omdat men stof en vuil belangrijke oorzaken van het onleesbaar worden van magneet banden vindt. De door de Canada Land Data Information System gebruikte procedures vallen tussen die van de Ordnance Survey en de EROS Data Center in. Als magneetbanden door vervuiling onleesbaar worden, kunnen het opnieuw invoeren en de verwerking van ge- KT 1980. VI. 2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 25