gevens erg kostbaar worden. Maar als de kosten van reiniging en onderhoud erg hoog worden, zal de op slag van gegevens financieel minder interessant worden. Het is duidelijk dat er bij de aangeschreven instituten een groot verschil bestaat tussen de opvat- tingen Over onderhoud en reiniging van de Systemen. Toch willen allen de beste en meest goedkope weg volgen. Oorzaken van Problemen met magneetbanden Volgens de specificaties van de fabrikanten (cf. 3M Company, 1968) vervagen de magnetische indrukken op de banden niet met de tijd. De gegevens zijn dus permanent opgeslagen, tenzij de banden door een sterk magnetisch veld worden bei'nvloed. De polyes terband zelf kan wel beschadigd worden door vuil bij het beschrijven of het aflezen, of door siechte behan- deling van de magneetband bij het spoelen (Holden, 1977). Binnen de archiveringskamer moet de magnetische stroom (flux) minder dan 50 Oersteds zijn. Magneet banden binnen metalen kästen hebben nooit last van krachtvelden, die bij gewoon gebruik van elektro- motoren voorkomen. Volgens Holder (1977) zijn alle magnetische banden, schijven, credit cards, enz. ongevoelig voor normaal gebruikte microgolven en metaaldete ctoren. Volgens Scotch Tape (3M Company, 1968) zijn mag neetbanden ongevoelig voor radioactiviteit, totdat de dosis in de buurt komt van 200 000 maal de hoeveel- heid die dodelijk is voor 50% van de mensheid. In dat geval zal niemand nog magneetbanden willen gebrui- ken! Voor magneetbanden is brand het grootste risico. Door brand worden de fysische eigenschappen van het polyester veranderd. Van goed opgewonden banden is het risico kleiner dan van los gewonden exemplaren, omdat de zuurstof dan beter buitengesloten is. De door de fabrikant geleverde temperatuurgrenzen voor schade zijn in tabel 1 gegeven. Tabel 1 Temperatuurgevoeligheid van magneetbanden Temperatuur (°C) Resultaat 125 Vervorming van de steunlaag 160 Zacht worden van zowel steunlaag als bindmiddel van de magnetische laag. Enige verkitting van beiendende windingen 290 Donker en bros worden van steunlaag en bindmiddel 530 Verkolen Bron: 3M Company (1968) Behandeling en opberging van magneetbanden De apparatuur moet in goede Staat van onderhoud zijn en de magneetkoppen, wielen en andere onderdelen die in contact met de band komen, moeten kraakhelder zijn. Zij kunnen gereinigd worden met iso-propyl alcohol. Aanraking van deze onderdelen moet worden vermedenRoken en eten binnen de Computer- en archiveringskamers is niet toegestaan, omdat as en vet zieh op de magneetbanden of de apparatuur kunnen afzetten. Als een magneetband beschreven is, moet deze terug- gespoeld worden onder constante spanning. De mag- neetbandspoel zelf moet bij de naaf aangepakt worden en niet bij de flens. Het eind van de band moet gefi- xeerd worden met een stukje vinyl band (geen plak- band! en met een stukje kunststof-spons om stof buiten te sluiten. Dozen zijn beter geschikt voor lang- durige opberging dan plastic ringen, omdat ze meer bescherming bieden. De opbergdozen moeten vertikaal in rekken in metalen kästen geplaatst worden. De temperatuur en vochtig- heid van Computer- en archiefruimten moeten tussen 7-32°C en 40-60% blijven. Onder deze condities blijven de banden vrij van micro- organismen en gaan ze niet kleven. Dit kleven wordt ook voorkomen door het jaarlijks reinigen en terug- spoelen op een speciaal toestel. Mass Storage Systemen (MSS) Magneetbanden zijn veilig en goedkoop voor archive- ring. Maar in vergelijking met de magnetische schijf hebben ze als belangrijk nadeel de langzame "data transfer". Mass Storage Systemen (MSS), die juist de laatste tijd bij grote computercentra in gebruik zijn gekomen, vertegenwoordigen een vorm van magneet band, die dit snelheidsprobleem oplost. (RCC, 1979). MSS werkt met een band van 7 cm breed en 15-25 m lang in een metalen cylinder. Men kan snel een hele 50 Megabyte op een MSS zetten van precies hetzelfde formaat. De wijze van opslag bij MSS is dezelfde als bij de magneetbanden, maar omdat de MSS-banden kort zijn, vraagt zij veel minder tijd. MSS-banden zijn meer geschikt voor opslag van enorme hoeveel- heden gegevens (b. v. alle utiliteitsgegevens van een grote stad) dan voor gebruik in de thematische karto- grafie. Conclu sie Als men werkt met goed onderhouden en schone appa ratuur en er binnen de Computer- en opbergruimten goede controle is op stof, vuil, Schimmel en brandge- vaar, zijn dure schaduw-archieven niet nodig. Dan is het voldoende een keer per jaar de banden te reinigen en terug te spoelen op een speciaal "tape certifier and cleaner" apparaat. Naschr ift De auteur bedankt de volgende instellingen: The Ordnance Survey of Great Britain; The Canada Land Data System, Environment Canada; The United States Department of Agriculture Soil Conservation Service; en The United States Geological Survey EROS Data Center voor hun medewerking aan de totstandkoming van dit artikel. Zie vervolg op blz. 38 24 KT 1980. VI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 26