Kartografische vormgeving van stadskaarten D.A.Pinder Een bespreking van de nieuwe Kaart van Rotterdam 1:5000 Eigenschappen van de kaartser ie Achtergronden van de uitgave De west-europese topografische diensten zijn vooral bekend door hun topografische kaartseries, met name die op de schalen 1:25. 000 en 1:50. 000. De toenemen- de Problemen ten gevolge van ruimtelijke en economi- sche ontwikkelingen vereisen echter de productie van meer gedetailleerde kaarten, vooral op de schalen 1:5000 en 1:10. 000. Deze kaarten worden echter niet zo door het grote publiek gewaardeerd, en het is niet zo moeilijk een aantal redenen aan te geven waarom deze kaarten genegeerd worden. Ten eerste is er het duidelijke punt dat kaarten op deze schaal eerder technische dan algemene informatie geven. Verder wordt dit soort kaarten over het algemeen niet zo vaak herzien, behalve dan in gebieden waar het 'landschap' zeer snel verändert. Omdat de vraag naar dit soort kaarten gering is, zijn de prijzen hoog. Om de kosten binnen de perken te houden, worden de kaarten meest- al vervaardigd in zwart-wit of met een beperkte kleurenschakering; daarom zijn deze kaarten visueel niet erg aantrekkelijk en ook moeilijk leesbaar. Daar- door blijft de markt voor deze kaarten klein, en zo is dan de vicieuse cirkel gesloten. In de na-oorlogse periode is ödn van de hoofdoorzaken voor de grote vraag naar gedetailleerde kaarten ge- weest de steeds belangrijker wordende planningsacti- viteit, en dan vooral dat gedeelte van dit vakgebied dat zieh bezig houdt met de stadsontwikkeling. Omdat deze groep van pianologen noodzakelijkerwijs terug moet kunnen vallen op nauwkeurig en up-to-date kaartmate- riaal, is er veel werk van gemaakt om er voor te zor- gen dat verouderd materiaal werd herzien, en daarbij zijn aanzienlijke resultaten geboekt. De Problemen zijn over het algemeen opgelost 6f door een grotere activi- teit van de kant van de nationale topografische diensten, <5f, maar dan minder vaak,doordat het benodigde mate riaal werd vervaardigd door bestuursorganen waar- voor de pianologen werkten. Men zou mögen verwach- ten dat de kartografische produeten, vervaardigd door een lokaal bestuursorgaan, wat niveau betreff het werk van een nationale topografische dienst niet zouden overtreffen, alleen al omdat de lokale overheid niet over genoeg geld beschikt. Toch is dit niet altijd het geval, omdat de lokale overheid het voordeel heeft dat zij verantwoordelijk is voor een beperkt gebied, en dat, als dat gebied dicht bevolkt is, de kosten per hoofd van de bevolking niet zo hoog behoeven te zijn. Er zijn daarom toch wel grote Steden die de productie van gedetailleerde kaarten en plattegronden in eigen hand hebben gehouden, met een eigen stijl en niveau, waar- bij soms opmerkelijke resultaten zijn behaald. Een voorbeeld van zo'n stad is de gemeente Rotterdam, en de nieuwe stadskaart 1:5000 moet worden beoordeeld het kader van de boven geschetste achtergronden. De kaartserie is gepubliceerd in 1979, en samenge- steld aan de hand van materiaal van de landmeet- kundige en kartografische afdeling van de gemeente, uit de interpretatie van luchtfoto's en uit gegevens geleverd door organisaties van buiten de lokale over heid, zoals de Nederlandse Spoorwegen en grote in- dustriele concerns. Een belangrijk aspect is dat de kartering voltooid werd midden 1978, zodat het tijd- verschil tussen het samenstellen en uitgeven van de kaart klein is gebleven. Er zijn 24 bladen, elk een gebied van 10,5 km^ beslaand; er is geen overlap tus sen de bladen, zodat een groot deel van de agglome- ratie kon worden afgebeeld. De kaartserie is in feite volledig dekkend in de noord-zuid richting, terwijl de oost-west as reikt van IJsselmonde en Ommoord in het oosten, tot Viaardingen en Spijkenisse in het westen. De waterwegen zijn, zoals gebruikelijk, in blauw aan- gegeven; de andere verbindingswegen in wit en grijs, wat als groot voordeel heeft dat het aanbrengen van bv. straatnamen vergemakkelijkt werd. De transport- verbindingen overheersen dan ook niet in deze kaart serie, behalve dan in de havengebieden. De aandacht van de gebruiker wordt daarentegen direct getrokken door de opvallende kleuren die de belangrijkste vor- men van stedelijk grondgebruik aangeven. Hoewel het grootste deel van de bebouwde kom eenvoudigweg is aangegeven als 'bebouwing', worden industrie- en handelsterreinen afzonderlijk aangegeven, evenals openbare gebouwen en andere gebouwen voor gemeen- schappelijk gebruik zoals kerken. De grote kaart- schaal en de brede kleurenschaal maakt het mogelijk, bij al deze vormen van grondgebruik een onderscheid te maken tussen de afzonderlijke gebouwen en de per- celen waar deze gebouwen op staan. Daarnaast is, en dat is van groot belang voor een grote agglomeratie in het eind van de twintigste eeuw, veel aandacht be- steed aan open ruimte zoals recreatiegebieden, sport- velden en volkstuinen. Een dynamisch element wordt aan de kaart toegevoegd door het opnemen van een aparte klasse grondgebruik die voornamelijk betrek- king heeft op land dat als bouwgrond bedoeld is. Dit land ligt natuurlijk vooral aan de rand van de agglo meratie, waar de nog aanwezige land- en tuinbouw- gebieden zijn aangegeven door middel van minder op vallende kleuren dan die voor de voomaamste vormen van stedelijk grondgebruik. KT 1980. VI. 2 29

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 31