Punten van kritiek Hoewel de kaarten zeer gedetailleerd zijn, is het be- grijpelijk dat op sommige punten meer informatie had kunnen worden gegeven. Een voorbeeld is het gebrek aan onderscheid tussen winkels en woonhuizen. Een gevolg hiervan is dat het voor de gebruiker moeilijk is, iets waar te nemen van de sociale structuur die beStaat uit een mozai'ek van verschillende leefgemeenschappen, elk tot op zekere hoogte gesitueerd rondom zijn eigen dienstencentrum. Een ander voorbeeld vindt men bij de recreatiegebieden, waarvan er enkele grote delen van de kaart beslaan, maar die toch niet in detail zijn weer- gegeven. De kaart geeft geen overzicht over het grote aantal recreatiemogelijkheden in het Rotterdana van nu. Men mag verwaehten dat het gebruik van en de belang- stelling voor de kaart toeneemt, wanneer men een aan tal Symbolen zou toevoegen om bij voorbeeld aan te kunnen geven of een gebied bebost of open is, en om een aantal opvallende recreatiemogelijkheden als jacht- havens, restaurants, fiets- en voetpaden en bepaalde sportfeciliteiten aan te duiden. Het moet echter wel benadrukt worden dat deze kritiek in het niet valt tegenover de grote hoeveelheid gegevens die op hoog niveau in deze kaartserie is verwerkt. In veel opzichten is deze kaart in feite een fraai voor beeld van de manier waarop kleur inhoud kan geven en duidelijkheid kan toevoegen aan kaarten die, wan neer ze gedrukt zouden zijn in zwart-wit, weinig leven- dig en visueel onaantrekkelijk zouden zijn. Ieder die de investering van kleurendruk bij kaarten waarvoor slechts een kleine markt bestaat wil rechtvaardigen, kan deze kaart als voorbeeld nemen. Gebruikerskring Wanneer we de afzonderlijke kaarten bestuderen, is het niet zo moeilijk een aantal practische voordelen voor Rotterdam aan te geven, die het gevolg zijn van het zelf vervaardigen van kartografisch materiaal van dit niveau. Bij de vele Organen van de lokale overheid zullen er talloze vragen zijn naar de basisinformatie die in deze kaart is verwerkt, maar toch zullen er niet veel afdelingen zijn waar mensen werken die echt vertrouwd zijn met kartografisch materiaal en het juiste gebruik van kaarten. Waarnemingsstudies hebben bewezen dat mensen sterk kunnen verschillen in hun vaardigheid om kaarten te gebruiken; vandaar dat men zou kunnen concluderen dat deze kaartserie van Rotterdam het werk van haar gebruikers kan onder- steunen en vergemakkelijken door basisgegevens te leveren die niet alleen visueel aantrekkelijk zijn maar bovendien de belangrijkste aspecten van het stedelijk grondgebruik weergeven op een heldere en begrijpe- lijke manier. Na deze eerste rechtvaardiging van de kaartuitgave, kan er echter ook geen twijfel aan bestaan dat de kaart serie in deze vorm ook belangstelling kan krijgen buiten de Organen van de lokale overheid, en wel voor- namelijk in de onderwijssector. Als tentoonstellings- materiaal bijvoorbeeld zijn deze kaarten bijna ideaal omdat zij de uitgestrektheid van de agglomeratieveel van haar interne structuur, de ruimtelijke relaties tussen stad en haven, en de contactzone met de omlig- gende landbouwgebieden tonen. Als we dit onderwerp zouden gaan uitdiepen, zou het mogelijk zijn verschei- dene manieren aan te geven waarop deze kaartserie kan worden gebruikt als lesmateriaal in het voortge- zet onderwijs, maar we beperken ons hier tot twee voorbeelden die de uitgebreide toepassingsmogelijk- heden kunnen aantonen. Allereerst zijn de kaarten bruikbaar als basismateriaal voor allerlei werkstukken en projecten. Zo is bijvoor beeld hun gedetailleerdheid zodanig dat zij zonder Pro blemen gebruikt kunnen worden om willekeurige huis- houdens te selecteren als voorbereiding op enquetes in het terrein. Ook zijn zij bruikbaar voor het eigen- lijke veldwerk, bijvoorbeeld wanneer men gebruik maakt van overlays waarop bepaalde aspecten van het stedelijk landschap kunnen worden aangegeven. Als tweede voorbeeld noemen we de ontwikkeling van verschillende aspecten van de stadsplanning in de loop der jaren, die uit de kaart kan worden gelezen dankzij de grote schaal, de grote gedetailleerdheid en de fraaie kartografische vormgeving. Dit is vooral het geval met betrekking tot het aspect 'wonen'. Vanaf het begin van haar snelle uitbreiding, die aanving in de tweede helft van de negentiende eeuw, heeft Rotterdam op veel manieren geprobeerd de problemen van de huisvesting op te lossen. Veelal zijn dit dezelf- de oplossingen als in andere Nederlandse Steden, maar in enkele gevallen heeft Rotterdam geexperimenteerd met woonwijken, met wisselend succes. Nu kunnen natuurlijk niet alle aspecten van die verschillende benaderingswijzen in een kaart van dit type worden weergegeven, maar er is voldoende informatie opge- nomen over zaken als dichtheid, en omvang van de bebouwing en over de open ruimte, om de hoofdzaken van de ontwikkeling van de huisvestingspolitiek uit de kaart te kunnen halen. In dit licht bezien levert de kaartserie een aanknopings- punt op voor een aantal grotere onderwerpen, een aan- zet van waaruit dieper onderzoek mogelijk is, waar- onder veldwerk en het gebruik van archiefmateriaal. Hoewel de kaartserie in eerste instantie is gemaakt voor diegenen die zieh met de stadsontwikkeling bezig houden, zou het niet terecht zijn wanneer het gebruik van deze kaart beperkt zou blijven tot het stadsbestuur van Rotterdam. Het is een fraaie kaartserie die veel meer aandacht en waardering verdient. Noot Dr. David Pinder is medewerker voor de geografie aan de Universiteit van Southampton, Engeland. Hij is de auteur van The Netherlands (1976), en was in 1978/79 gastdocent aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Hij heeft veel veldwerk gedaan in Nederland, waar- bij hij kaarten gebruikte op uiteenlopende schalen en van verschillende kaartmakende instanties. Het oorspronkelijke engelstalige artikel is vertaald door drs. W. van den Dries. Een voorbeeld van een kaartblad van de besproken kaartserie is als bijlage aan dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift toegevoegd, beschikbaar gesteld door de afdeling Landmeten en Kartografie van de Gemeente Rotterdam. 30 KT 1980. VI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 32