In deze inventaris zijn enkele ge- drukte, maar vooral veel hand- schriftkaarten beschreven van de domeinadministraties, het Amorti- satiesyndicaat, de afdeling domei nen van het ministerie van financien en de collectie Ir. van Gendt. In totaal zijn ongeveer 3. 350 kaart- bladen beschreven, die samen 869 inventarisnummers vormen. 621 hiervan zijn opgenomen in het geo- grafisch ingedeelde hoofdstuk, de overige 248 in het hoofdstuk 'admi- nistratief ingedeelde kaarten': het betreft hierbij voornamelijk spoor- wegkaarten, tiendkaarten en kaar ten van vestingwerken (deze laatste groep zit vooral in de collectie Ir. van Gendt). Verder zijn er enkele eiders geborgen kaarten, o.a. veilingkaarten, en registers opge nomen. De inventaris wordt beslo- ten met verwijzingslijsten en con- cordansen, een lijst met afbeel- dingen en een index op persoons- en zaaknamen. Bij de beschrijvingen is gebruik gemaakt van de CCK- methodes, maar de gegevens zijn nog niet in de CCK-computergeheu- gens opgeslagen. W. van den Dries P. TIELEMAN. Some Information of on-line databases for geographers. Nummer 8 van Interne Rapporten van het fysisch-geografisch en bo- demkundig laboratorium. Univer- siteit van Amsterdam, 1979. 46 p. ill. De schrijver is bibliothecaris van bovengenoemd instituut en een groot voorstander van het geautomatiseer- de literatuuronderzoek: het opspo- ren van relevante publicaties in geheugensystemen met gegevens (en soms ook uittreksels abstracts) van publicaties op be- paalde gebieden. Men krijgt toe- gang tot deze Systemen d. m. v. terminals. Tieleman beschrijft kort enkele aspecten van het ge- automatiseerde literatuuronder zoek in het algemeen en gaat daar- na in op een aantal voor geografen belangrijke gegevensbestanden: Georef en Geoarchive: twee Amerikaanse bestanden op het gebied van de geologie en aanver- wante vakken. In Georef kan men ook zoeken naar publicaties waar- in of waarbij kaarten zijn opge nomen. In Georef en Geoarchive kan men ook zoeken naar zelf- standig in het bestand opgenomen (meestal geologische) kaarten. Tevens behandelt Tieleman het bestand aardwetenschappen van het Franse systeem Pascal, het bestand Leda (met daarin infor- matie die op Landsat-foto's is verzameld), een aantal bestanden op het gebied van de landbouw en bodemkunde, en enkele bestanden op het terrein van de sociale wetenschappen. Het blijkt verder dat de voornaam- ste geografische literatuurbronnen, de Bibliographie Geographique Internationale en Geo Abstracts, nog niet beschikbaar zijn voor ge- automatiseerd literatuuronder zoek. Wel zijn er plannen Geo Abstracts binnenkort in computer- geheugens op te slaan en dan toe- gankelijk te maken voor on-line literatuuronderzoek. Tot dan is de geograaf wat dit be treft aangewezen op een aantal bestanden die bestaan voor rand- en aanverwante gebieden: in een samenvattend overzicht noemt Tieleman er 22. W. van den Dries K. LEHTONEN. Geschiedenisatlas MAVO-HAVO-VWO. Nederlandse redactie: dr. K. A. Kalkwiek. 165 Kaarten in kleur op 48 pp. 8 pp. register. Formaat A4. Uitgave Meulenhoff Educatief, Amsterdam 1979. ISBN 90 280 0921 3. Prijs f 26,00. Met eenvoudige, kleurrijke grafiek en sterk gegeneraliseerde basis- kaarten wordt in deze van oorsprong Finse geschiedenisatlas een duide- lijk beeld gegeven van de voor- naamste Processen in de mondiale geschiedenis. Ontdekkingsreizen, kolonisatie en dekolonisatie, we- reldoorlogen, opkomst van natio nale staten in Europa en het Mid- den-Oosten; Amerikaans en Rus sisch imperialisme, men vindt het allemaal overzichtelijk uitge- beeld. De Finse oorsprong vindt men hoogstens terug in de Sterke presentatie van de Vikingen en het ontbreken van de Hongaarse en Is lamitische aanvallen op het Middel- eeuwse Europa in dezelfde periode. Verder i s het een goed afgewogen overzicht van de belangrijkste ont- wikkelingen in de wereldgeschiede- nis vanaf het opkomen van de be- schavingen in het Nabije Oosten. Kartografisch is het een interes sante atlas omdat men door sterke generalisatie, opvallende kleuren voor het thema en neutrale kleuren voor de rest van het op een kaart afgebeelde gebied, een zeer doel- treffende weergave verkreeg. Een over het algemeen consistent kleur- gebruik versterkt deze trend. Voor de basiskaarten is men uitgegaan van dön wereldkaart, in Winkel's Triple projectie, welke men in stukken knipt wanneer maar dbn van de werelddelen ter sprake komt. Dat leidt voor de beide Ame rika's tot een vrij sterke verteke- ning, evenals voor de aparte kaart van het Midden-Oosten die van een Europa-kaart in kegelprojectie af- geknipt lijkt. Weergave van een paar meridianen en parallellen, uit- gespaard in het blauw van de zee had de kaartgebruikers hier voor evt. foute interpretatie kunnen be- hoeden. Kartografisehe hoogstand- jes zijn de kaart van de Godsdien- sten in Europa omstreeks 1550, waar in elkaar overgaande stippa- tronen een goed beeld van de rijke schakering van denominaties aan- geven, en de wereldkaart van de crises sedert 1945, waar de met lijnelementen aangegeven vlieg- tuigkapingen de brandhaarden prachtig in beeld brengen. In het voorwoord wordt geclaimd dat er veel aandacht besteed is aan sociale en economische veranderin- gen; dat wordt m. i. niet waarge- maakt, en hetzelfde geldt voor de geclaimde integratie met demogra- fie, biologie en klimatologie in deze atlas. De twee klimaatkaar- ten die geboden worden, hebben een te kleine schaal om ze goed met de andere kaarten te kunnen corre- leren; de grondbedekking (vegeta- tie of landschap) die hier een be langrijke verklärende funetie zou kunnen speien is slechts voor en kele deelgebieden aangegeven. Een gemis is ook het ontbreken van kwäntitatieve kaartjes. Daar zijn geschiedenis-atlassen over het al gemeen niet zo sterk in, en de hier besproken atlas brengt nog de groei van de wereldbevolking met diagrammen in beeld, maar voor een beter begrip van de uitgebeelde migratiestromen, wereldgods- diensten, rijke en arme landen, dekolonisatie, is het van belang meteen ook te kunnen aflezen op hoeveel mensen de uitgebeelde 32 KT 1980. VI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 34