C OMPU TER - ASSISTED CARTOGRAPHY ontwikkelingen betrekking hebben. Daar zijn zeker gegevens voor be- schikbaar. Het voorwoord eist m. i. terecht een duidelijke presentatie op, me- de verkregen door een groepering naar onderwerp (die onderwerpen zouden benoemd kunnen worden) en een behandeling van detail s in aparte kleine kaarten. Door de läge productiekosten voor zo'n li- centie-uitgave kon de verkoopprijs ook bescheiden gehouden worden, waardoor het toch een aantrekke- lijke aanbieding voor Scholen is. F. J. Ormeling Verslagen van de lezingen van het gelijknamige Seminar, gehouden van 6-11 november 1978 te Nairobi door Commission III van de ICA voor kartografen uit Afrikaanse ontwikkelingslanden. Redactie: Ir. L. van Zuylen. Uitgave: International Cartogra- phic Association, Enschede 1979, 367 p. ISBN 90 70 310023, prijs f 43, 60. Verdeeid in een inleiding en delen over technische aspecten, data management en toepassingen, wordt er hier een makkelijk be- gaanbaar päd uitgezet door de com- puterkartografie. Het niveau van de lezingen is zo gekozen dat ze voor beginners dui- delijk en goed te begrijpen zijn. Het geheel is didactisch leuk opge- zet, er loopt een duidelijke lijn doorheen en het is verantwoord ge- illustreerd. Met enkele kleine ingrepen zoals het wegtrimmen van alle welkomst- woorden, bedankjes en plaatselijke folklore en enig redactioneel werk, zou deze bundel snel om te zetten zijn in een leerboek met de titel "Inleiding tot de Kartografische Automatisering". En dat is dan meteen een compliment voor de ICA Commissie III die het Seminar in Nairobi tot een geslaagde aange- legenheid heeft gemaakt en en passant het beroepsvocabulaire van de ICA president heeft uitgebreid met begrippen als "Task force" en "Teaching Commando". AI met al heeft de kartografische afdeling van het ITC een behoorlijke productiecapaciteit ontwikkeld waar ze, naast eigen werk voor on- derwijs en onderzoek en de dienst - verlening aan andere afdelingen, toch ook voor de ICA regelmatig publicaties kan verzorgen. Om politieke redenen zijn waar- schijnlijk de in het Frans voorge- dragen lezingen tweemaal opgeno- men - zowel in het Frans als in het Engels. Voor de lezers gdön Ser vice en als bewijs van de tweetalig- heid van dit internationaal genoot- schap nauwelijks steekhoudend. De typografie van deze ICA-publi- caties is niet erg goed. Gezet als het is met een IBM Composer heeft de tekst te lijden van störend onge- lijke tussenafstanden tussen letters. Een tekort aan typografische varia- tiemogelijkheden leidt tot een onvol- doende overzicht - met name in de Inhoudsopgave waar de duidelijke geleding in Inleiding - Technolo gie - Data Management en Toepas singen niet tot zijn recht komt. Een voordeel van het gebruik van de IBM Composer is natuurlijk wel de läge productiekosten waar door weer een bredere versprei- ding van het werk mogelijk werd, o. a. aan de K. T. -redactie. De illustraties zijn wöl goed overge- komen. Van de 20 eigenlijke lezingen wil ik van de sectie Technologie hier speciaal die van Johannsen en Gottschalk noemen, over resp. het digitaliseren en editen en het auto matisch verwerken van kartogra fische gegevens. Bij Data manage ment zijn de artikelen over het op- zetten van en de filo sofie achter de Digital Cartographic Data Base van belang. Bij de sectie Toepas singen zijn ervaringen en plannen van verschillende nationale karte- ringsdiensten zoals de Poolse, Nederlandse en Spaanse vermeld; er zijn verder een tweetal artike len over atlaskartografie van Bick- more en Kadmon, Franse en Spaan se bijdragen over digitaal verwerk te gegevens uit Remote-Sensing opnamen en een stuk over de re dactie van luchtvaartkaarten van Hoinkes opgenomen. "Computer-assisted Cartography" zal in Nederland verkrijgbaar zijn bij boekhandel R. Muller, Postbus 9016, 1006 AA, Amsterdam en verder bij de nationale ICA-verte- genwoordigingen. F. J. Ormeling PROBLEME DER GELÄNDE- DARSTELLUNG Verslag van de Arbeitskurs Niederdollendorf 1976, uitgegeven door de Deutschen Geselschaft für Kartografie, Bielefeld, 1978, met 110 afbeeldingen en 34 bijlagen, 400 pp. prijs DM 30. - Sinds 1965, toen het standaard- werk over terreinweergave 'Karto grafische Geländedarstellung' van prof. E. Imhof verscheen, is er weinig waardevols over dit onder werp gepubliceerd. Maar nu zijn we dan gekonfronteerd met een uit gave van de DGfK, welke gezien mag worden als een aanvulling en updating van Imhof's boek. Een groot aantal onderwerpen ge- ven gezamenlijk een vrij volledig beeld van de huidige stand van zaken. Uit de inhoud: - De huidige methoden van terrein weergave (F. Hölzel). Een bondige en heldere samenvat- ting van het gehele onderwerp, 10 pp. - Het benutten van geomorfologie voor topografische terreinweer gave (G. Neugebauer). Na een inleiding wordt aan de hand van enige voorbeelden uit de prak- tijk kritiek geuit op vaak onjuiste terreinweergaven. De auteur be- pleit dan ook meer geomorfologische kennis te stoppen in opleidingen van topografen, fotogrammetristen en ook kartografen. - De nauwkeurigheid en topografisch- kartografische kwaliteit van foto- grammetrisch verkregen hoogte- lijnen-weergaven (H. Schmidt-Fal kenberg). Een gedegen verhaal over de faktoren welke bij het verkrijgen en bewerken (o. a. generalisatie) van hoogtelijnen de terreinweerga ve bei'nvloeden. Nu en dan wat te veel fotogrammetrisch en te weinig kartografisch benaderd. (36 pp. - Hoogtelijnen-weergave vanuit morfometrisch gezichtspunt (F. Kelnhofer). Poging tot kwantifi- cering van verplaatsing van hoogte lijnen ten gevolge van terreinobjek- ten voor middenschalen. (32 pp. waarvan 14 pp. afb. De grafiek van hoogtelijnen - De grafiek van hoogtelijnen (W. Leibbrand). De auteur gaat in op welke wijze hoogtelijnen een zo goed mogelijk plastisch beeld van het terrein kunnen verschaffen. Belangrijk hierbij is dat de vorm- relatie tussen opeenvolgende hoog telijnen blijft behouden. (30 pp. waarvan 20 pp. afb. - Automatische schaduwering (H. J. Gottschalk). De huidige stand KT 1980. VI. 2 33

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 35