op dit gebied met een uitgewerkt voorbeeld. (14 pp. waarvan 5 pp. afb. - floogtetinten gekombineerd met hoogtelijnen en schaduwering (K. Ficker) Onderscheid wordt ge- maakt tussen konventionele en na- tuurgetrouwe hoogtetintschalen. Er wordt getracht de kleur schalen aan de hand van kleurentheorteen te verduidelijken en te verdedigen. Heiaas gaat de auteur uit van een aantal achterhaalde principes uit de kleurentheorie, waardoor veel van wat wordt beweerd min of meer zijn grond verliest. Desalnietemin wordt veel feltelijke en nuttige in- formatie verstrekt, met name over kleurtoepassing bij schaduwering (26 pp. waarvan 6 pp. afb. - Terreinvormen en hun bedekking (G. Pöhlmann) Een boeiend en knap betoog over een der moeilijkste vraagstukken uit de kartografie. De auteur schetst het probleem van natuurgetrouwe landschapsweergave als de uitdaging om een driedimen- sionaal kontinuüm met vloeiende overgangen te kombineren met de kleurverschillen van de terreinbe- dekking, samen met punt- en lijn- objekten. Hierbij moet zowel over- zichtelijke waarneming als detail- waarneming beantwoorden aan het tweeledige doel van fysische kaar- ten: orientatie in het terrein en informatie over het landschap (13 pp. waarvan 2 pp. afb. - Terreinweergave in thematische kaarten (F. Mayer). Zeer in het al- gemene worden de overwegingen om schaduwering in thematische kaar ten toe te passen besproken. De technieken van schaduwering en reproduktie worden summier be- handeld. (10 pp. waarvan 3 pp afb.) - Kostprijsberekening van kartografi- sche terreinweergaven (M. Schenk). Interessant betoog, waarbij vooral de reproduktie-stappen uitvoerig ter sprake komen. Prijzen in oostenrijkse Shillings, 1978. (8 pp. twee tabellen) - Reproduktie- en druktechnieken voor schaduweringen (D. Morgen stern). Voor elk schaduwerings- origineel moet een indidivuele re- produktie-techniek worden gevon- den, daarnaast dient de kartograaf nauw samen te werken met alle betrokken reprografen. Dit zijn de uitgangspunten van een goed door- wrocht artikel, waarin de karto graaf een pakket kennis krijgt aan- gereikt, waarmee hij invloed kan uitoefenen op reproduktie en druk van zijn schaduwering. Dat het be toog soms wel erg technisch is geworden moet de lezer maar voor lief nemen (20 pp. - Rotstekening in hooggebergtekaar- ten (W. Hofmann). Imhof heeft het probleem van rotsen op kaarten eens vergeleken met een tekening van het bovenaanzicht van een gotische kathedraal, die elke ar chitektonische herkenbaarheid ver liest omdat men slechts met zijaan- zichten is vertrouwd. Hoe steiler de rotspartijhoe beperkter de kaartruimte, terwijl doorgaans ook de dominantie in het landschap toeneemt. De auteur bespreekt de methodes van o. a. Ägerter, FinsterwalderEbster en Brand stätter, maar gaat niet in op het eigenlijke tekenen van rotsen, hij verwijst naar de individuele uit- drukkingskracht van de kartograaf (14 pp. - HoogtevoorStelling van vlakke ge- bieden, morenen en duinen (H. Bauer). De gebruikelijke (duitse) Symbolen voor hoogtelijnen en de weergave van kleinere terrein vormen worden aan de hand van een aantal kaartvoorbeelden in diverse schalen besproken. (32 pp. waarvan 21 pp. illustraties) - Weergave van antropogene terrein vormen (W. Staufenbiel). De term antropogeen duidt die terreinvor men aan welke zijn ontstaan of be- invloed door de mens, in tegen- stelling tot de 'natuurlijke' terrein vormen. Schrijver geeft een op- somming van een groot aantal antropogene terreinvormen en laat zien hoe zij op diverse duitse topo- grafische kaarten worden afgebeeld (32 pp. waarvan 19 pp. afb. - Terreinsignaturen en vormtekens (H. Schüttler). Een betoog over de toepassing van kaarttekens in de kartografische terreinvoorStelling. Een oppervlakkig theoretisch ver- haal, dat vrijwel geen praktische aanwijzingen voor de kaartontwer- per bevat. (22 pp. - De voorstelling van onderzees relief (A. Hanle). Körte beschou- wing over de mogelijkheden van dieptelijnen en onderzee-schadu wering (5 pp. - Terreinmodellen - terreinvoor- stelling. De fotogrammetrische schaduwering (M. Hann). Het ver- vaardigen van driedimensionale modellen is duur en slechts be- perkt toepasbaar, ook met de nieuwste technieken längs fotogram- metrisch-mechanische weg (5 pp. 4 pp. illustraties) - Terreinweergave op fotokaarten (R. Schweinszthal). Een fotokaart is de kombinatie van een luchtfoto met kartografische voorstelling. Het blijkt mogelijk terreinbeelden op luchtfoto's door middel van kartografische ingrepen te verbe- teren en te verduidelijken. Een aantal van de hiervoor beschikbare technieken worden besproken en aan de hand van voorbeelden geil- lustreerd (5 pp. 17 afbeeIdingen) - De betekenis van satellietopnamen voor de terreinweergave (V. Kroesch). Elke 18 dagen worden door de satelliet Landsat-2 vanuit een gemiddelde hoogte van 930 km opnames van de aarde gemaakt, resulterend in vier aparte beeid banden van verschillende gedeelten van het Spektrum (groen, rood, rood/infrarood en infrarood). Voor schalen vanaf 1:500. 000 en kleiner kunnen de opnames waardevolle hulpmiddelen zijn ter kompletering van terrein-informatie (5 pp. Aan het slot vindt men een aantal verslagen en konklusies van ge- voerde diskussies tijdens de Ar beitskurs te Niederdollendorf, waarvan het boek een integraal verslag is. Aart J. Karssen THE CENTENARY OF THE NETHER LANDS GEODETIC COMMISSION Uitgave van de Rijkscommissie voor Geodesie, Delft, 1979. 228 blz. 19. 5 x 27. 5 cm. Deze publicatie van de Rijkscom missie voor Geodesie is opgebouwd uit 3 delen. Het eerste deel bevat de toespraken en lezingen die zijn gehouden op het Symposium, ter gelegenheid van het 100-jarig be- staan. Deze lezingen betreffen o. a. de nieuwe relaties van de geodesie met geophysica en astronomie. Eön van de lezingen is van A. Bjerhammer. Deze lezing bevat een körte behandeling van de geo- ide, de eigenschappen en afwijkin- gen. Hierbij hoort een körte be- spreking van de mathematische technieken die ontwikkeld zijn voor analysg van de geophysische en geodetische Problemen. Het tweede deel geeft een overzicht van de geschiedenis van de Rijks- 34 KT 1980. VI. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 36