taMifeffl EERSTE LUSTRUM WERKGROEP KAARTBEHEER Onder grote belangstelling (onge- veer 70 aanwezigen) Vierde de werkgroep Kaartbeheer op vrijdag 6 juni 1980 haar vijfjarig bestaan. Plaats van handeling was de kaar- tenverzameling van de bibliotheek van de Vrije Universiteit te Am sterdam; in de kaartenzaal zelf was een tentoonstelling opgezet van kar- tografisch materiaal en kartogra- fische literatuur. In een naburige collegezaal kwamen in totaal zes sprekers aan het woord. De voor- zitter van de werkgroep, tevens gastvrouw van deze dag, mevrouw M. Clement-van Alkemade, heette iedereen van harte welkom, in het bijzonder de bestuur sieden van de NVK en een vijftal belgische colle- ga's. Vervolgens ging zij na in hoeverre de doelstellingen van vijf jaar geleden waren gerealiseerd, en kon daarbij vaststellen dat in de toekomst vooral de taakomschrij- ving en de rechtspositie van de kaartbeheerder aandacht dienen te krijgen. Daarna hield Ir. J. De Win ter van het Nationaal Geografisch Instituut uit Brüssel een lezing over belgische kaartenverzamelingen, waarbij hij vooral aandacht besteed- de aan die van de Koninklijke Bibli otheek en het Koninklijk Rijks Ar- chief. Overleg tussen kaartbeheer- ders komt in Belgiö slechts spora disch voor; een werkgroep bestaat niet, evenmin als een Gids van kaartenverzamelingen, iets wat Belgie zieh ter gelegenheid van haar 150-jarig bestaan wel cadeau had mögen doen. Daarna hield de heer H, Schoorl een interessante lezing over kaartgebruik bij histo- risch-geografisch onderzoek, met vele voorbeelden uit zijn eigen ervaring in Noord-Holland en op de Waddeneilanden. Hij benadrukte het 'respect de fonds': je moet een kaart altijd bestuderen in samen hang met de bijhorende stukken als rapporten, verslagen e. d. dan pas kun je een kaart juist interpreteren. Heiaas moest de lezing van de heer Schoorl worden afgekapt, omdat hij de hem toegestane spreektijd ver overschreed. Datzelfde overkwam, na de lunch, prof. C. Koeman in zijn lezing over (wan)toestanden bij het kaartbeheer in het verleden. Met de van hem bekende vriende- lijke standv'astigheid verkreeg hij nog wel de gelegenheid zijn slot- woord uit te spreken, waarin hij constateerde dat we nu vooral de vroegere kaartenmakers dankbaar moesten zijn voor het door hen na- gelaten werk; de vroegere kaart beheerder s hebben er vaak met de pet naar gegooid. Het eerste lustrum van de werk groep werd vervolgens gekoppeld aan de aanbieding van de Gids van kaartenverzamelingen in Neder- land, die onder auspicien van de werkgroep werd gerealiseerd door enkele voorbereidingscommissies. Drs. D. de Vries ging nader in op de verschillende stadia bij het tot stand komen van de gids. De gids zelf is verzorgd door mevrouw drs. A. van Slobbe, die vertelde hoe de gids zijn definitieve vorm had gekregen. De gids werd ver volgens aangeboden aan o. a. de sprekers van deze lustrumdag en aan vertegenwoordigers van NVK en CCK. Een folder van deze, in samenwerking met Canaletto uit Alphen aan den Rijn uitgegeven gids, kon u aantreffen in het vori ge nummer van het Kartografisch Tijdschrift. De bijeenkomst werd besloten met een reeeptie in de kaartenzaal. W. van den Dries CURSUS LUCHT FOTOGRAFIE EN AUTOMATISCHE KARTOGRAFIE TEN BEHOEVE VAN PLANOLO- GISCHE TOEPASSINGEN In het naj aar wordt door de vak- groep Planologie K. U. Nijmegen en de Urban Survey afdeling van I. T. C. Enschede een P. A. O. P. - cursus georganiseerd, die als volgt is opgebouwd: a. Een algemene inleiding op 15 en 16 Oktober 1980 te Nijme gen. Als onderwij sdoel is ge- steld een algemeen inzicht te geven in minder gebruikte, nieuwere en mogelijke technie- ken m. b. t. luchtfotografie, remote sensing en automati sche kartering met inbegrip van interaktieve beeldscherm- kartering en -grafiek. Dit ge- beurt gericht op toepassingen in de planologie, waarbij ook het beschikbaar bronnenmate- riaal, programmapakketten en apparatuur ter sprake komen. Het cursusgeld bedraagt f 350, - Maximum aantal deelnemers 80 personen. b. Op 20 en 30 Oktober 1980 wordt te Enschede een uitdiepings- cursus gegeven over lucht fotografie, thematische karte ring en gegevensverwerking. Bij deze uitdieping zal men na iets meer toegespitste lezingen overgaan op practica m. b. t. luchtfoto-interpretatie, regis- tratie en kartering, waarbij ge- bruik wordt gemaakt van het USERMAP-programma Enkele toepassingen in het pia nologische onderzoek (o. m. studie van toekomstige buffer- zones in Zuid-Limburg) zullen in detail behandeld worden. Verder zal d. m. v. praktica/ demonstraties in kleine groepen kennis genomen kunnen worden van interpretatie-instrumenten, verschillende soorten fotomate- riaal, digitaal geassisteerde KT 1980. VI. 2 5

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 7