Zestig jaar thematische kartografie in de Sovjet-Unie M. I. Nikisjov en N. F. Leont'jev De doelstellingen van de kartografie in de Sovjet-Unie zijn neergelegd in het door Lenin ondertekende dekreet "Over de vorming van een Direktoraat voor Hogere Geodesie" van 15 maart 1919. Hierin werd als haar taak omschreven: het voorzien in de maatschappelijke behoefte aan topografische kaarten van het gehele land. Deze kaarten zouden tevens moeten dienen voor aller lei thematische opnames, waaraan zowel bij de staats- planningsorganen als de projektorganisaties en weten- schappelijke en andere organisaties behoefte bestond. Deze meer algemene taak ging vooraf aan de ontwikke- ling van de Sovjet-kartografie in de afgelopen periode. Een topografische kaart van het Sovjetgebied op 1 100 000 is reeds geruime tijd voltooid; de kaart wordt regelmatig bijgehouden. Met de naar behoefte vervaardigde topografische kaarten op 1 25 000, 1:10 000 en groter bestaat thans topografisch kaartmateriaal in een schalenreeks die kan voldoen aan de eisen gesteld door de ontwikkeling der produk- tiekrachten en de ontginning der natuurlijke rijkdommen. Tevens zijn deze kaarten van grote invloed geweest op de ontwikkeling der thematische kartering in de Sovjet-Unie. Ten behoeve van de staatsplanning werden de eerste voorbereidingen getroffen voor een algemeen-geo- grafische kaart van de Sovjet-Unie op de schaal 11. 000. 000. Een dito kaart van het Europese gedeel- te van de Unie op 11. 500. 000 werd geproduceerd in 1927. In 1929 werd de "Geografische basiskaart van het Aziatisch gedeelte der Sovjet-Unie (Geografiqes- kaja Osnava Karty Aziatskoj Gasty SSSR) 15. 000. 000 samengesteld, een eerste proef met het maken van hypsometrische kaarten van grote gebieden. Een belangrijk staal van reliefvoorstelling vormde de hypsometrische kaart van het Europese deel der Sovjet-Unie 11. 500. 000 (1941), welke behalve zuiver hypsometrische gegevens ook talrijke geomorfolo- gische bij zonderheden en hun genetische kenmerken presenteert, waardoor het een ideale basiskaart voor thematische karteringen is, maar tevens op zichzelf ook weer een thematische kaart is. De hierbij gewon nen wetenschappelijke inzichten leidden tot een specia le kartografische richting, die de naam van "Sovjet- Russische hypsometrische school" kreeg. Ingevolge het op het 14e Partijcongres (1925) aangeno- men industrialisatieprogramma versehenen op körte termijn de volgende uitgaven: - Industriekaart van het Europese deel der Sovjet- Unie 11. 500. 000 (1927); - Industriekaart van het Aziatische deel der Sovjet- Unie 1 5. 000. 000 (1927); - Atlas van de Industrie in de USSR (Atlas Promyälennosti SSSR) (1929-1931); - Atlas van de Industrie aan het begin van het tweede vijfjarenplan (Atlas PromySlennosti na Naöalo Vtory Pjatiletki) (1934); - Atlas van de energiebronnen der USSR (Atlas Jener- getiöeskich resoersov SSSR) (1935). Bovendien werden twee regionale atlassen bewerkt: - Atlas van de Oblast Moskou (1933); - Atlas van de Oblast Leningrad en de Karelische Sovjetrepubliek (1934). De samenstelling van deze uitgaven gaf tevens gelegen- heid tot het oplossen van verschillende methodologi sche Problemen in verband met de kartering van vesti- gingsfactoren en de keuze der te karteren aspecten. Een mijlpaal in deze ontwikkeling vormt de verschij- ning van de Grote Sovjet Wereldatlas (Bolsjoj Sovjetski Atlas Mira) in 1937, ter gelegenheid van de 20e ver- jaardag van de Oktoberrevolutie. In deze atlas werden Lenin's instrueties met betrekking tot de kartografie verwerkelijkt: de volledige thematische opname, het aantonen van de historisch noodzakelijke ontwikkeling der verschijnselen en het tegenstrijdig karakter van de ontwikkeling der kapitalistische economie geduren- de het tijdperk van het imperialisme (sie De thematische kartografie heeft na de Tweede Wereld- oorlog in de Sovjet-Unie, evenals eiders, een sterke ontwikkeling beleefd, met name door de toepassing van automatisering, teledetectie, etc. Als resultaat hier- van nam de produktie van thematische kaarten in de Sovjet-Unie sterk toe, w.o. - bodemkaarten, geologische en geobotanische kaar ten van het gehele grondgebied op verschillende schalen; - een algemeen-geografische kaart 11. 000. 000; - ca. 30 thematische kaartseries op de schaal 1 2. 500. 000. Naast hun praktische bruikbaarheid bij de uitvoering van nationale economische taken boden deze kaarten tevens mogelijkheden bij het oplossen van methodolo gische problemen in de betreffende wetenschappen, waardoor de thematische kartografie op een nieuw kwalitatief niveau werd gebracht. In de laatste jaren manifesteert zieh een toenemende behoefte aan gespecialiseerde thematische kaarten op het gebied van bestaande deeldisciplines: in de bodem- kartografie bestaat behoefte aan bodemerosiekaarten; in de geologische kartografie aan kaarten van denuda- tie-oppervlakken en verweringspakketten; in de klima- tologische kartografie is vraag naar kaarten van agro- klimatologische hulpbronnen. KT 1980. VI. 3 23

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 29