over tot het publiceren van naslagwerken en atlassen en van enige regionale klimaatatlassen. Voorts wer den gegeneraliseerde kaarten opgenomen in atlassen als de "Grote Sovjet-Wereldatlaä| de "Zee-Atlas" (Morskoj Atlas, deel II, 1957) en de "Fysisch-geo- grafische Wereldatlas (Fiziko Geografiöeskij Atlas Mira, 1964) e. a. Sovjetrussische klimatologen werken mede aan de samenstelling van de wereld-klimaatatlas onder auspicien van de World Meteorological Organi zation. De hydrologische kartering ontwikkelde zieh eerst na de Oktoberrevolutie, vooral bei'nvloed door het GOELRO-plan. Er bestaan talrijke typen van hydro logische kaarten: kaarten van de afvoer van het oppervlaktewater, van die van vaste Stoffen, van de chemische samenstelling van het oppervlaktewater, van de ondergrondse afvoer e. a. Hydrologische kaar ten worden veelal in manuscriptvorm gebruikt bij concrete taken; niettemin verschijnen steeds meer kaarten met hydrologische thema's in thematische atlassen. Wat de kartering van zeeen en oceanen betreft verdie nen vermelding de kaartseries van de Indische, de Grote en de Atlantische Oceaan, evenals visserij- kaarten en -atlassen. Een belangrijk werk is voorts de uit vijf delen bestaande "Atlas van de Oceanen" (Atlas Okeanov), waarvan het aan de Grote Oceaan gewijde deel in 1975 verscheen. Veel aandacht wordt in de Sovjet-Unie besteed aan het ontwerpen van agitatie- en propagandakaarten. Reeds in 1921 werd op initiatief van Lenin een schematische kaart van het GOELRO-plan vervaardigd en ook later werden alle vijfjarenplannen begeleid door kaarten, kaartseries en atlassen. Ter gelegenheid van de 50- jarige herdenking van de Oktoberrevolutie werd een "Atlas van de ontwikkeling van de economie en cultuur van de Sovjet-Unie" (Atlas Razvitija Chozjajstva i Kultury SSSR, 1967) uitgegeven. Eveneens op histo risch gebied liggen de "Historisch-biografische atlas over V. I. Lenin" (Iatoriko-biografiCeskij Atlas o V. I. Lenine, 1970), de "Atlas van de Geschiedenis van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie" (Atlas Istorii KPSS, 1975) en de "Atlas van het ontstaan en de ontwikkeling van de Sovjet-Unie" (Atlas Obrazo- vanija i Razvitija SSSR, 1972). Ook aan de kartografische weergave der buiten de Sovjet-Unie gelegen gebieden wordt grote aandacht gewijd, met name in de schoolatlassen, de speciale atlassen voor aardrijkskundeleraren en de speciale atlassen gewijd aan de Ver. Staten, Afrika en Latijns Amerika. Thematische kaarten speien in al deze at lassen een belangrijke rol. Ook de produktie van toeristenkaarten van andere landen neemt toe. In de regionale thematische atlaskartografie van de Sovjet-Unie tekenen zieh twee groepen van atlassen af: de eerste met een wetenschappelijk referentie- karakter (Koestanaj-oblast, 1963; Tadzjikistan, 1968; Transbaikalija, 1967; Georgie, 1969), de tweede be- doeld als regionale school atlassen voor heemkunde (KomiASSR, 1962; Leningrad-oblast, 1967; Kara- ganda-oblast, 1968; oblast Brjansk, 1976). Tot nu toe zijn van beide groepen gezamelijk meer dan 30 atlas sen uitgegeven en een aantal is in voorbereiding. Klaarblijkelijk wordt gestreefd naar een volledige be- dekking der Sovjet-Unie met atlassen van beide of ddn van beide typen. Een geografisch wijder gebied dan de bovengenoemde atlassen beslaan de grote thematische atlassen, hetzij van de gehele Sovjet-Unie, hetzij van werelddelen, zeeen en oceanen of de gehele wereld. Naast de hiervoor reeds genoemde kunnen nog vermeld worden de "Atlas van de geschiedenis der geografische ontdekkingen en exploraties" (Atlas po Istorii Geogra- fiCeskich Okrytij i Issledovannij1959), de "Atlas van het Zuidpoolgebied" (Atlas Antarktiki, 1966), de "Agro-klimatologische wereldatlas" (Agro-Klimati- Ceskij Atlas Mira, 1972) en vooral de (ook buiten de Sovjet-Unie bekend geworden) "Fysisch-Geografische Wereldatlas (Fisiko-Geografideskij Atlas Mira, 1964). Behalve van een sterk toegenomen activiteit op thema- tisch-kartografisch gebied in alle richtingen der geo- grafie en een aanzienlijk gegroeide deelname van ambtelijke en wetenschappelijke instellingen binnen de Sovjet-Unie aan de totstandkoming van deze en derge- lijke kaartwerken en atlassen, is ook sprake van een verwijding van de belangstellingshorizon, m. n. in de richting van natuur- en milieubescherming en de plan- matige ontwikkeling der natuurlijke hulpbronnen. De uitvoering van deze omvangrijke programma's bracht theoretische bezinning op methodologische en uitvoeringsproblemen met zieh. Hieraan wijdden zieh o. m. N. N. Baranskij (Generalisatie, beschrifting, 1946), voorts I. P. Zaroetskaja (1958, 1959), terwijl door het CNIIGAiK (Centraal Research-Instituut voor Geodesie, Luchtkartering en Kartografie) en door het Geografisch Instituut van de Akademie van Wetenschap- pen methodologische Verhandelingen werden gepubli- ceerd. Organisatie van de kartografische produktie In een vroegere periode was de wetenschappelijke be- oefening der kartografie geconcentreerd in een drie- tot vijftal instellingen, voornamelijk te Moskou en Leningrad. Deze toestand is thans in zoverre gewij- zigd, dat de thematische kartografie wordt beoefend in vrijwel alle geografische centra en in een reeks van departementen. Ook worden speciale wetenschappelij ke collectieven gevormd met belangstelling voor speeifieke Problemen. Een speciale plaats neemt het Directoraat voor Geo desie en Kartografie (Glavnoie Oepravlenija Geodesii i Kartografii, GUGK in, dat zelfstandig talrijke geo grafische en thematische kaartwerken uitgeeft, waar- onder de "Atlas van de landbouw in de Sovjet-Unie" (Atlas Selskogo Chozjajstva SSSR) en de reeds genoem de atlassen van de ontwikkeling van economie en cultuur en de Lenin-atlas. De befaamde fysisch-geo- grafische wereldatlas ontstond in samenwerking met andere instellingen; de even beroemde Wereldatlas (Atlas Mira, 1954, 1967) is daarentegen weer een werkstuk van het GUGK zelf. Ook bij de samenstelling van schoolkaarten en -atlassen en de vervaardiging van toeristenkaarten en -atlassen is het GUGK zeer actief. Ook de Akademie van Wetenschappen van de Sovjet- Unie met haar talrijke instituten speelt een actieve rol in de Sovjet-kaartproduktie. Zelfstandig of in samen werking met andere lichamen gaf zij kapitale thema tische atlassen uit, waaronder de "Atlas van aardbe- vingen in de Sovjet-Unie" (Atlas Zemletrjasenij SSSR, 1962), de "Atlas van de thermische balans van de KT 1980. VI. 3 25

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 31