Kaart van Brabant Voor zijn kaart Brabantia Ducatus gebruikte Van den Keere een eerder door hem gegraveerde koper- plaat ('Petrus Kaerius caelavit'), een afdruk ervan is pas sinds verleden jaar bekend (fig. 4a) (9). Bij de op- name van de kaart is het Germania Inferior vonden in het bijzonder in de rechter helft van het kaartblad in- grijpende veranderingen plaats (fig. 4b) In de staande rechthoekige renaissance-cartouche wordt de in de oorspronkelijke uitgave blanco geble- ven benedenruimte opgevuld met een kaartje van de omgeving van Mechelen (Machliniae Urbis Dominium) gevuld. De kop van de titelcartouche werd ver- vangen door een liggende rechthoekige cartouche waarin drie in ovale lijsten gegraveerde gezichten van Mechelen, Antwerpen en het Hof van Brüssel. De schaalstok rechtsonder werd veranderd in een plat- vorm voor een man en vrouw gekleed in de karakteris- tieke klederdracht van deze Streek. Verder zijn op verschillende plaatsen afbeeldingen van paarden en koeien toegevoegd. De geografische inhoud heeft slechts geringe veranderingen ondergaan, zoals bijv. aanvullingen in de tekening van het rivierensysteem en een sterkere accentuering van de provinciegrens. Een latijnse noot in 'De Peele' en de regionale bena- ming 'Tlandt van Rijen' noordoostelijk van Antwerpen werden bijgegraveerd. Kaarten van Viaanderen Ook voor de kaart van Viaanderen maakte Van den Keere van een oudere koperplaat gebruik. De kaart Celeberrimi Flandriae Comitatus Typus gaf hij reeds in 1608 als eenblad-druk uit ('Amsterodami excudebat Petrus Kaerius anno nato Cris. 1608') en werd onveranderd in zijn atlas Germania Inferior overgenomen zonder dat het impressum werd gewij- zigd (fig. 5b). Sinds kort kennen wij de oorspronke lijke koperplaat waarop Van den Keere's impressum van 1608 naast de titelcartouche en het gezicht op Gent ('Gandavum') met de daarboven getekende figuren in klederdracht nog ontbreken (fig. 5a) (10). Het is niet bekend wanneer deze koperplaat werd ge- graveerd en wie de graveur was. De twee kunstig uitgevoerde rolwerkcartouches voor titel en schaalstokken pleiten voor een datering van v<56r de eeuwwisseling. Op deze oorspronkelijke Staat zien we Brüssel ingetekend, dat echter voor Van den Keere's veranderingen moest wijken. Kaart van Zeeland Als laatste uit de serie van gewijzigde koperplaten moet nog de kaart van Zeeland worden genoemd. Ook in dit geval werd een oudere anonieme koperplaat ge- wijzigd. Een exemplaar van de originele uitgave is bewaard in de Bodel Nijenhuis-collectie, Leiden (fig. 6a) (11). Deze kaart heeft in de rechter beneden- hoek in een rijk versierde rolwerk-cartouche een lange latijnse titel. Van den Keere verwijderde deze titelcartouche en graveerde op deze plaats een gezicht op Middelburg met er boven een paar in klederdracht. Door deze verandering heeft hij de kaart aangepast aan de stijl van zijn Germania Inferior (fig. 6b). Verder is zijn impressum boven de cartouche met de schaalstok toegevoegd: 'Petrus Keerius excud'. De kaart zelf werd waarschijnlijk al voor de publikatie van het Germania Inferior als ddnblad-druk in de handel gebracht, want in de Library of Congress, Washington, trof ik een exemplaar zonder tekst op de achterkant aan. Tot besluit In dit körte overzicht hebben wij de aktiviteiten van Pieter van den Keere op het gebied van wijziging van koperplaten gezien. We stonden versteld over de vin- dingrijkheid en bekwaamheid die Van den Keere aan de dag legdezodat de in de titel gebruikte term 'een goochelaar met koperplaten' gerechtvaardigd schijnt. Het is best mogelijk dat verder onderzoek nog meer koperplaten oplevert die door Van den Keere in ge wijzigde vorm bij het samenstellen van het Germania Inferior zijn gebruikt. Noten 1. G. Schilder - J.Welu: The World Map of 1611 by Pieter van den Keere.Nummer 3 van Wall-maps of the I6th and 17th centuries. A series of full- size facsimiles of wall-maps published in the Low Countries. Amsterdam, N. Israel, 1980. 2. Een facsimile-uitgave verscheen bij Theatrum Orbis Terrarum, Amsterdam 1966, met een Bibliographical Note door C. Koeman. Zie verder ook C.Koeman, Atlantes Neerlandici, II, Amster dam 1969, blz. 219-220. 3. Resolutie Staten Generaal, 24 januari 1617. Alge- meen Rijksarchief, Den Haag, no. 3176, fol. 30 v. 4. Gemeente Archief, Amsterdam, Not.Arch. no. 713, fol. 66 5. C. Koeman: Atlantes Neerlandici, III, Amsterdam 1969, blz. 158-162. 6. Körte beschrijving en afbeelding van J.J. Vreden berg-Alink: De kaarten van Groningerland. Uit- huizen 1974, blz. 34 en 107. Hierbij worden de exemplaren in de prive-collecties D. Nanninga Mzn. en G.K.Wijk beschreven. Verdere exempla ren bevinden zieh in de Provinciale Bibliotheek van Friesland, Leeuwarden en in de Badische Landesbibliothek, Karlsruhe (vriendelijke mede- deling van drs. D.de Vries). 7. A.W. Lang: Die Erstausgabe der Ostfriesland- Karte des Ubbo Emmius (1595) In: Nordseeküste Heft 5, Juist 1962. Met een faesimile op wäre grootte. Voor locaties van exemplaren van deze kaart zie noot 38 op blz. 10 in Dr. Lang's Studie. 8. Van deze Staat vond ik een exemplaar in de British Library, London. (30660-15). 9. De kaart werd in 1979 aangeboden door R.Douma in London (cat. 22, no. 16) en door de Bodel Nijenhuis-collectie in Leiden aangekocht (sign. 010-13-001). 10. Over het bestaan van deze kaart werd ik door de heer F. Gittenberger in Breskens ingelicht, die een exemplaar bezit. In 1980 vond ik ook een exemplaar in de Bibliothdque Nationale, Parijs. 11. Drs. D. de Vries, conservator van de Bodel Nijenhuis-collectie, maakte mij op deze originele uitgave attent (sign. Pf. 33, no 32). 26 KT 1980. VI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 28