torum. Of deze opzet succes zal hebben valt op dit ogenblik nog niet te zeggen. Dit körte overzicht, met van elk genre slechts enkele voorbeelden (meer vindt men in de in het begin ge- noemde literatuur) möge volstaan om duidelijk te naaken van hoe grote betekenis het kaart-facsimile in de kartografie reeds is geworden. Verbeterde reproduk- tiemethoden hebben daartoe veel bijgedragen en hebben mede bevorderd dat het kaartdocument een steeds be- langrijker plaats gaat inneinen, niet slechts in de his torische geografie in engere zin, doch ook op gebieden als de historische stedebouwkunde, stads- en land- inrichting, kunst- en cultuurgeschiedenis, oudheid- kundig bodemonderzoek, waterbouwkunde, historische vegetatiekunde en vele andere gebieden. 11. EMatthieuHelvetica, Spezialkatalog, S. 2Meist dient eine Faksimile-Reproduktion einer biblio phil limitierten Ausgabe, die durch Exklusivrech te abgesichert ist Es ist deshalb von ausser ordentlicher Wichtigkeit, dass auch der Besitzer der Originale sich vertraglich verpflichtet in den nächsten Jahrzehnten keine identische Fakszimi- lierung herzustellen oder zuzulassen; 12. Koeman, t.a.p., p. 87. Noten 1. C.Koeman; An increase in facsimile reprints, in: Imago Mundi, Vol. XVIII, (1964) pp. 87-88. 2. E.L.Yonge: Facsimile-atlases and related material a summary survey, in: The Geographical Review, Vol. LIR, no.3, 1963, pp. 440-446. 3. W.W.Ristow: Facsimiles of rare historical maps available for sale. Washington, Library of Con- gress, 1960. 4. W. W. Ristow: Lithography and maps, 1769-1850, in: Five centuries of map printing. Chicago, University of Chicago Press, 1975, pp. 97-99. 5. Van Dale: Groot woordenboek der Nederlandse taal, lOe druk. Den Haag, 1976. Nijhoff, dl. 1, blz. 660. 6. Men vergelijke fig. 1, ontleend aan de door Mar- tinus Nijhoff in 1916-1923 uitgegeven reprodukties van de plattegronden van Nederlandse Steden door Jacob van Deventer, met de kaartbijlage in dit nummer, die van het origineel genomen is. De door Nijhoff gepubliceerde plattegronden zijn ge- maakt naar tekeningen, destijds grotendeels ver- vaardigd door J. Wennink. Ondanks de grote nauw- keurigheid waarmede dit geschiedde blijven kleine verschillen te constateren. 7. Koeman, t.a.p. p.87: In the 19th Century the possibilities of new printing techniques greatly increased the production of map facsimiles, but until the application of photography (c. 1880), their reliability remained doubtful. 8. Als voorbeeld kan hier dienen de reproduktie van de befaamde "Gough-map" van Engeland, waar een dergelijke overlay wordt toegepast. 9. Koeman, t. a.p.p. 88: In future we have to set Standards for the integral facsimile reproduction of atlases. What we should expect is in the first place a 100% reliable reproduction of the original Secondlythat names and lines are legible, not obscured by the screen. Thirdly: that the original Contents of the atlas (the cartography) are in harmony with the material and form of the facsimile (colour and quality of paper etc.) 10. Koeman t. a.p. p. 88: We know of persons who object that the reproductions of early printed atlases are not true facsimiles, but it should be realised that they are made for the Student of cartography who would probably otherwise never have an opportunity to study the atlases so easily. Fig. 6. Fragment uit een ddnkleurig facsimile van een platte- grond van Amsterdam, het origineel gedrukt in kleuren- lithografie door ABraakensiek te Amsterdam, 1883. Aantasting van het schriftbeeld door het grijze raster dat ontstaat bij een raster-opname van een rood vlak (Uit: Historische plattegronden van Nederlandse Steden, Dl.l., Amsterdam, Alphena.d. Rijn, Canaletto, 1978, blad 61). 36 KT 1980. VI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 38