topeMfflggm W.A. VAN HAM. Inventaris van de archieven van de Raad en Re- kenkamer van de Markiezen van Bergen op Zoom. Inventarisreeks nr. 25, Rijksarchief in Noord- Brabant/Gemeente-archief Bergen op Zoom. 5 afzonderlijke delen; 965 pp. 's Hertogenbosch 1980. Deze lijvige inventaris is van be lang voor de historische kartogra- fie. Het Vierde deel bevat n.l. de beschrijving van de oude kaarten die deel uitmaken van de archieven van de Raad en Rekenkamer van de Markiezen van Bergen op Zoom, in totaal 388 uit de periode 1564 - 1785, waarbij zes afbeeldingen zijn opgenomen. Ook in de Algemene In- leiding (deel I)waar de geschiede- nis van het Markiezaat van Bergen op Zoom wordt behandeld, komen nog drie detail-kaartafbeeldingen voor. In deze inleiding komen voorts een aantal historische kaart- jes voor, door W.A. van Harn ont- worpen en getekend door C.D. Vanwesenbeeck, die de diverse oude administratieve en juridische gren zen binnen het Markiezaat (een groot deel van westelijk Noord-Brabant) tot onderwerp hebben. Kartogra- fisch beschouwd is enige kritiek daarop te geven, o.a. ten aanzien van de onvolledige legenda en de gebruikte Symbolen, maar ik haast mij te zeggen dat het toevoegen van dergelijke thematische kaarten aan een historische Studie zeer toe te juichen is. Doorgaans waagt men zieh nog te weinig aan het maken van deze kaarten, die toch vele bladzijden tekst kunnen vervangen, en zo verhelderend kunnen zijn. Allddn handgetekende kaarten ko men in het Markiezaatsarchief voor, gddn gedrukte kaarten, hoewel ook deze soms deel uitmaken van archie ven. Omdat algemeen geaeeepteer- de regels voor de beschrijving van (oude) kaarten nog steeds niet be- staan (een commissie binnen de FOBID - Federatie van organisaties op het gebied van het bibliotheek-, informatie- en dokumentatiewe- zen is zieh momenteel over deze regels aan het beraden), moest Van Ham hierin zijn eigen weg zoeken, hoewel hij grotendeels B. van 't Hoff navolgde, die re gels gaf voor het beschrijven van kaarten in archieven (Neder- lands archievenblad, 1952-53). Een paar opmerkingen daarover. Het is jammer dat bij de beschrij- vingen een moderne schaalaan- duiding ontbreekt, te meer daar de oude schaalaanduiding (mees- tal in blooise roeden) onvolledig is aangegeven. Waarom bij de kaarttitel onderscheid is gemaakt in "meting", "kaart" en "land- meterskaart" is niet duidelijk. Het aangeven van de beschrijvings- elementen van de kaart met cij- fers is misschien overzichtelijk, maar typografisch weinig fraai. De bovengenoemde commissie heeft er in elk geval een recent model ter beoordeling bij ge- kregen Overigens is het te bewonderen dat Van Ham die voor de taak stond het gehele archief te inven- tariseren, daarbij ook nog de kaarten afzonderlijk in een kaar- tenlijst heeft beschreven. Eiders wordt dat onderdeel van een ar chief meestal door een in kaarten gespecialiseerde medewerker ter hand genomen. Wat deze kaart- beschrijvingen vooral zo waarde- vol doet zijn, is de vermelding van het oorspronkelijke archief- dossier waartoe de kaart behoort. Dat moet geen gemakkelijke op- gave geweest zijn. Kaarten wer den in het verleden meestal (met name in de 19de eeuw) uit de ar chieven gelicht en afzonderlijk bewaard. Men verzuimde hierbij om notities te maken over de plaats van herkomst. Dit geldt bijv. voor de reeds in de catalo- gus Hingman (1871) summier be schreven kaarten (zonder her komst vermelding) die betrekking hebben op het Markiezaat van Ber gen op Zoom, welke door het Al gemeen Rijksarchief te Den Haag in 1949 in bewaring werden gege- ven aan het Gemeente-archief te Bergen op Zoom tegelijk met de archieven van de Raad en Reken- kamer, omdat ze tot die archief- dossiers behoren. Het vermelden van herkomst bij de kaartbeschrij- ving is zo belangrijk - in het ver leden heeft men zieh dit bij de catalogisering van arehiefkaarten helaas te weinig gerealiseerd - omdat veelal slechts uit de bege- leidende archiefstukken het ver- vaardigingsdoel blijkt. De inhoud van kaarten wordt pas duidelijk wan- neer dat doel bekend is. Met behulp van de inhoudsopgave vooraan in deel IV zijn de diverse manuscriptkaarten vrij eenvoudig op te sporen. Per gebied is een onderverdeling gemaakt in over- zichtskaarten, kaarten van grens- regelingen, kaarten van domein - goederen en van uitgegeven gron- den. De namen van de kaartmakers zijn - ook hieraan is gelukkig ge dacht - terug te vinden met de ver- wijzing naar de door hen gemaakte kaarten in de index (deel V). Het in druk uitkomen van deze in ventaris valt ongeveer samen met het verschijnen van de drie delen van Brabantia Illustrata I, samen- gesteld door Chr. A. M. Kuuyer, (1978-1980), welke de beschrijving omvat van de 300 oude, voomame- lijk gedrukte, kaarten aanwezig in de topografisch-historische atlas van de Bibliotheek van het Provin ciaal Genootschap van Künsten en Wetenschappen in Noord-Brabant te 's Hertogenbosch. Door deze twee publicaties zijn een groot aan tal oude handgetekende en gedrukte kaarten toegankelijk gemaakt voor een breder publiek. Hiermee is de achterstand die er op dit punt in de ze provincie bestond voor een be langrijk deel weggewerkt. M. Donkersloot-de Vrij KT 1980. VI. 4 47

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 49