toMfeffl WERKGROEP GESCHIEDENIS DER GEODESIE OPGERICHT Het landmeten werd reeds in de oudst bekende beschavingen be- oefend; in ons land waren bijvoor- beeld al in de Romeinse tijd land- meters werkzaam. Toch is tot nu toe weinig aandacht besteed aan de geschiedenis van de landmeet- kunde en van de geodesie. Indien dit gebeurde dan was het meestal vanuit de kartografische hoek, waarbij meer aandacht werd be steed aan het eindprodukt dan aan de gebruikte methoden en Instru menten. Teneinde de kennis over het ver- leden van de landmeetkunde te bevorderen is een werkgroep Geschiedenis der Geodesie opge- richt. De activiteiten van deze werkgroep richten zieh onder meer op: - Het registreren, veilig stellen en conserveren van historische objecten verband houdende met de geodesie in de ruimste zin van het woord zoals instrumenten, boeken, veldaantekeningen, instrueties, landmeterskaarten e.d. - Het verzamelen en verstrekken van gegevens over de geschiede nis van het beroep. - Het bevorderen van historisch onderzoek en het publiceren van de resultaten daarvan. - Het bevorderen van kontakten met gelijkgestemde groepen, werkzaam op terreinen zoals astronomie, kartografie, zeevaart- kunde en techniek. De werkgroep is een van de werk- groepen van de Rijkscommissie voor Geodesie, voorzitter is ir. A.Waalewijn, hoofd van de Meet- kundige Dienst van de Rijkswater- staat. Belangstellenden, die informatie wensen of kontakt willen opnemen kunnen zieh wenden tot de secre- taris van de werkgroep de heer H.C.Pouls, Rijkscommissie voor Geodesie, Thijsseweg 11, Delft, tel. 015-782819. NOGMAALS DE 'NOUVELLE CARTENDE LA HOLLANDE D'APRES KRAYENHOFF' Over het jaar van uitgave van de ze kaart, waarop geen jaartal voorkomt, heeft lange tijd onze- kerheid bestaan. Datde in de literatuur genoemde datering 'omstreeks 1825' (Koeman, Handl. Studie Top. Krt. 1963, p.69; ook Geudeke noemt 1825 in KTV.4, 1979, p. 14) niet juist kon zijn, was reeds duidelijk, want de kaart bevat kennelijk gegevens van de Krayenhoff-uitgave van 1829. Bovendien is de kaart uitgegeven door het Etablissement Gdogra- phique de Bruxellesdat pas in 1830 door Ph. Vandermaelen werd opgericht. Er Staat tegenover dat de provin- cie Limburg nog ongedeeld wordt afgebeeld en er geen staatsgrens met het tegenwoordige Nederland is aangegeven. Gezien deze onzekerheid heb ik de vraag voorgelegd aan de Koninklijke Bibliotheek te Brüssel, die in 1969 een tentoonstelling heeft georganiseerd van het werk van Ph. Vandermaelen. Mevrouw L. Danckaert, hoofd van de Afd. Haar ten en Plattegronden, wees er in haar antwoord op dat de Nouvelle Carte de la Hollande qua presen- tatie zeer veel gelijkt op de Carte de la Belgique d'aprös Ferraris etc.waarin gegevens tot 1831 zijn verwerkt en die in 1832 ver- scheen. Beide kaarten werden in een gezamenlijke prospectus aanbevolen. Volgens mevrouw Wellens (die een inleiding schreef voor de tentoonstellingsca- talogus van 1969) schijnt er ook een afzonderlijke prospectus voor de Nouvelle Carte de la Hollande uit 1832 te bestaan, maar deze is niet in de bibliotheek te Brüssel aanwe- zig. Het is volgens mevrouw Danckaert dus waarschijnlijk dat de bewuste kaart in 1832 is uitgegeven. Wij zijn haar voor deze informatie zeer dankbaar. Dat de grens met Nederland en de verdeling van de provincie Limburg in een Belgisch en een Nederlands deel er nog niet op voorkomen, is begrijpelijk, want deze lagen toen nog niet vast. Men kan zieh verwonderen over de körte tijd waarin dit kaartwerk van 24 bladen tot stand is gekomen. Vele bladen kunnen pas vanaf 1829, toen de nieuwe druk van Krayenhoff ver- scheen, in bewerking zijn genomen, terwijl de gehele kaart naar alle waarschijnlijkheid in 1832 is ver sehenen, en nog wel tegelijk met de Ferraris-kaart van BelgiS in 42 bladen! Hierover schrijft me vrouw Danckaert: Vandermaelen heeft kaarten in een zeer snel tempo geleverd, door bekwame lithografen opgemaakt in een goed ingerichte werkplaats. Zelfs vroeger werd hiervan het bewijs geleverd met zijn wereldatlas, in een ongelooflijk kör te tijd vervaardigd (1825-1827, 373 kaarten). De produetie van het Etablissement is dan ook enorm ge- weest. De Nouvelle Carte de la Hollande vertoont wel enkele sporen van een haastige afwerking. Reeds eerder werd opgemerkt (KT. VI. 1, 1980, p. 18) dat de landwegen niet zijn weergegeven door een dubbele stip- pellijn, zoals bij Krayenhoff, maar door een enkelvoudige lijn, die veel sneller is te graveren, doch waar- door de landwegen niet van sloten zijn te onderscheiden. Enkele pro- vincienamen vertonen slordigheden van de naam Limbourg vindt men wel MBOURG op bad 23 maar geen LI op blad 22, op blad 22 wel VERS maar op 21 geen AN; ook van de namen Groningen, Drenthe en Zee- land zijn stukken weggevallen. Een spelfout is Flandre Oriental op blad 21over het algemeen is het aantal fout gespelde namen echter gering. A. J. Pannekoek 4 KT 1980. VI. 4

Kartografisch Tijdschrift | 1980 | | pagina 6