commissies, die bijvoorbeeld op het gebied van onderwijs, termi- nologie, automatisering, thema tische kartografie, milieu-atlas- sen, communicatie en technieken, opereren, dat het vak echt verder wordt gebracht. Conferentiezittingen, te verdelen in aan een thema ge- wijde zittingen (waar alleen aan dat thema gewijde papers worden gebracht), 'open sessions' waar alle mogelijke thema's aan de orde komen, en poster sessions, een soort jaarmarkt waar elke spreker zijn eigen stand heeft en door mid- del van een poster met onderzoek- resultaten klanten trekt voor de discussie. Iedereen kan voor elk soort zittingen papers indienen; sommige bijdragen worden spe- ciaal gevraagd. De papers worden eerst door de nationale vereniging en vervolgens door de plaatselijke conferentie-organisatie gescreend. Tentoonstellingen Er waren er 4 in Tokyo en wel drie internationale; ddn waar kaarten uit de deelnemende landen getoond werden, zoveel mogelijk op het gebied van de conferentie- thema's (kaarten voor milieu- waardering, voor weergave van stedelijke gebieden, kaarten die met nieuwe technieken, zoals remote sensing, gemaakt zijn, kaarten van mariene hulpbronnen en automatisch vervaardigde kaar ten); ddn waar geografische publi- caties en atlassen uit de deelne mende landen getoond werden; ddn technische expositie met nieu we apparatuur; en ddn nationale Japanse expositie in de parlements- bibliotheek, waar zowel oude als moderne kaarten en atlassen ge toond werden. Excursies naar de Japanse topografische dienst, de Marine en naar commer- ciöle uitgevers. Landenverslagen De ontwikkelingslanden lieten zeer uiteenlopende resultaten zien, als we bijvoorbeeld India, Indonesie' en China vergelijken. Indonesie, dat in 1940 qua bedekking en kwa- liteit voorop liep, heeft na 1948 nauwelijks nieuwe topografische kaarten gepubliceerd. Zowel China als India verwachten in 1981 hun kaartseries 1 50.000 te voltooien. Wat de thematische karteringen be- treft heeft IndonesiS een wöl goed-functionerende geologische en bodemkarteringsdienst. India en China vervaardigen ook regio nale klimaatkaarten en China maakt "agricultural planning maps" aan de hand waarvan - omdat natuurlijke omstandigheden, productieniveau en locale plan- ningsomstandigheden gekarteerd zijn - opbrengstschattingen kun- nen worden gemaakt. Het Hongaarse verslag was inte ressant vanwege de aangekondigde Tourist Road Atlas of the Socialist Countries. Het Russische rapport vermeldt naast kaarten voor de prospectieve planning, voor het afperken van territoriale produc- tiecomplexen en voor de explora- tie en het rationele gebruik van nationale hulpbronnen en milieu- bescherming ook een reactie op de toenemende vraag naar kaarten van het publiek. Er wordt ge- antwoord met toeristenkaarten, regionale schoolatlassen en regio nale thematische kaartseries. Het verslag van de B. R. D. maakt bescheiden gewag van de 1100 officiele en 350 commerciele karteringsdiensten en bedrijven die er werken. Het IFAG (Institut für Angewandte Geodäsie, Frankflirt, een overkoepelende topografische dienst) maakt ge wag van de start van werkzaam- heden aan een gazetteer, van voortgang van het werk op het ge bied van automatische generali- satie, van het opzetten van een database van geografische namen en van automatiseringscursussen die ze er geven. Op het Bundes forschungsanstalt für Geowissen- schaften und Rohstoffe in Hannover is een testprogramma ontwikkeld voor automatische kaartproductie uit manuscript- en veldwerk- gegevens Uit het Zweedse verslag komt de enorme activiteit van de Svenka Orienteringsförbundet (de Zweed se vereniging voor Orienteren) naar voren. Ze vervaardigen 400 kaarten per jaar. Zowel in het Zweedse als Deense verslag wordt over een tekort aan opleidingsmogelijkheden ge- sproken. De Denen beschrijven de productie van een Bodemge- schiktheidskaart voor de akker- bouw die in de periode 1975-1980 en op de schaal 1 50. 000 gepro- duceerd is. In Israel is men nu bezig met de 3e editie van de nationale atlas. Deze wordt ook in een gereduceer- de versie uitgebracht als "Atlas of Israel for Schools". Het fraaiste verslag kwam uit Frankrijk, en bestond uit een over- zicht van de ontwikkelingen, samen- gebundeld met een map vol kaart- voorbeelden. Die ontwikkelingen waren vooral te melden op het ge bied van Franse digitizers en Scanners, kleurenbeeldschermen, het opzetten van databanks en het bewerken van satellietbeelden. Het verslag bevatte met name een goed overzicht van de bewerkingsmetho- den van Landsatbeelden. Op Franse universiteiten worden al gespeeiali- seerde cursussen gegeven zoals milieukartering, tele-interpretatie- kartering, etc. Zittingen van de conferen- ti e Theoretische bijdragenMaps as a means of communication Freitag bracht een paper dat de communicatie theorie van Kolaöny en Board trachtte te integreren met de grafische theorieön van Bertin en Imhof. (Ter plaatse werd deze mogelijkheid door Bertin zelf fei bestreden). Freitag gaat uit van de tekentheorie van Morris, die 3 aspecten onderscheidt: syntaxis (over combineren van tekens), pragmatische aspecten (betreffen gebruik en effect van tekens) en semantische aspecten (betekenis van tekens). De communicatie- theorie van Ratajski vindt hij terug in de pragmatische aspecten, Ber tin in de syntaxis, en Freitag inte- greert de benaderingen tot een overkoepelende structuur van de kartografie. Morrison behandelde de feedback tussen kaartgebruiker en kartograaf, welke in communicatiemodellen sterk verwaarloosd is. De evaluatie van het kaartbeeld kan verbaal, visueel of gedragsmatig onderzocht worden. Hiervan zijn verbale evaluaties (besprekingen) te weinig gestructureerd om vergelijkbaar te kunnen zijn (Morrison doet voor- stellen voor een aantal punten waarop in besprekingen gelet moet worden). Visuele evalutatie is tot nu toe de belangrijkste bron van de feedback, met name de psycho-fysische studies. Uit onderzoek naar oogbewegingen 8 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 10