is geen resultaat gekomen. Uit een oogpunt van kartografische communicatie is de gedragmatige evaluatie van kaarten het belang- rijkste. Er bestaat echter nog geen structuur voor het analyseren van de resultaten. Olson wijst naar een nieuw gebied van onderzoek: de cognitieve aspec- ten van kaartgebruik. Hoe verwerkt de kaartlezer de kaartinhoud, hoe leert hij ermee om te gaan? Een aantal bevindingen uit meer alge- meen cognitief waarnemingsonder- zoek werden op de kartografie toe- gepast: bijvoorbeeld het feit dat kennis niet naar volgorde of vorm van presentatie wordt opgeslagen, maar naar betekenis. We moeten dus zorgen dat de kaarten een be- paalde betekenis voor de beschou- wers hebben, zonodig moet die betekenis erbij vermeld worden. Bij het overtekenen van voorstel- lingen worden er in het linkerboven kwadrant de minste fouten gemaakt (althans in de westerse wereld met Latijns schrift). Dit gegeven kan benut worden door wat het meest in het oog moet Valien, zoals de legenda, daar te plaatsen. Ruimtelijke kennis blijkt hierar chisch opgeslagen te worden. Als je vraagt aan een Amerikaans schoolkind waar Reno ligt t.o.v. Los Angeles, dan denkt hijReno ligt in Nevada, L.A. in California; Nevada ligt ten oosten van Califor nia, dus Reno ten oosten van Los Angeles. In werkelijkheid ligt de plaats ten noorden ervan. Olson pleit voor onderzoek naar andere cognitieve aspecten van kaartge bruik, zoals de invloed van gewoon- tes. Het gebruik van kaarten voor milieu-evaluatie. In een Chinese Studie, werd een duidelijk overzicht gegeven van de huidige complexe milieu-evaluatie- technieken, inclusief de automa tische verwerking ervan in de gridmap-mode Ives pleitte voor een kwaliteits- indicatie voor bij milieu-evaluatie te gebruiken kaarten. Haar insti- tuut heeft een systeem ontworpen om de kartografische karakteris- tieken en gebruikte methoden te documenteren. Afhankelijk van de gekozen karteringsmethode, schaal, generalisatie, inter- of extrapolatie methode of symboli- satie kan men uitgaande van iden- tieke basisgegevens tot grafisch geheel verschillende uitkomsten komen. Om de milieuspecialisten hiervan op de hoogte te brengen dienen schaal, projectie, nauwkeurigheid, resolutie of oplossend vermögen en de inter- pretator vermeld te worden. Kartografische weergave van stedelijke gebieden. Ostrovski behandelde de redactie van kleinschalige functioneel/ fysiognomische stadsplattegronden ten behoeve van atlassen, ency- clopedieen, e.d. Behandeid werd de keuze van de kartografische elementen en de weergave van de functies met genormeerde kleuren, waarbij de optische agressiviteit van de kleur moet corresponderen met de mate van belang voor de stad van de functie van het betrok ken gebied, Markov en Berk bespraken de in- houd en vormgeving van de Atlas van Leningrad, de eerste Russi sche stads-atlas. Het betrof vooral een theoretische onder- bouw, die zieh in de atlas moet uiten in een systematiek, het scheppen van correlatiemogelijk- heden, een vaste schaaltrap en in een verbinding met tekst en foto's. Kern ging na wat de typische kartografische handelingen zijn bij de stadsplanning en geeft ver- volgens aan of en hoe ze te auto- matiseren zijn. Toepassing van nieuwe technieken ontwikkeld op met de kartografie verwante terreinen. Ottoson besprak mogelijkheden om tekstverwerkende machines, die nu ook met kleine Computers wor den uitgerust, zoals de Diatronic van Berthold, het schrift direct in de respectievelijke relatieve posities te plaatsen. Er kunnen plaatsnaam-databanks mee opge- bouwd worden, waarin soortcodes, coördinaten, lettersoort- en lettergroottecodes ingebracht kunnen worden. Bij de Zweedse topografische Dienst heeft de automatische inbelichting op de juiste plaats een tijdsbesparing van 30-70 tot gevolg. Als bij produet van de databank zijn tek- sten van afgeleide kaartseries en voor gazetteers voorzien. Burmeister besprak methoden van kaartrevisie en de wensen van kartografen op dit gebied. Hij maakte vooral duidelijk hoezeer het noodzakelijk is dat de revisie bij het opzetten van een kaartserie al in de planning betrokken wordt. Kers bracht een overzicht van re- gistersystemen. Uhorczak had de anaglyphenmethode weer eens van stal gehaald, nu voor thematische kaarten. Het resulteerde in een Spielerei met gering positief effect en grote practische nadelen. Lindars, de enige professionele computerspecialist die aanwezig was, besprak digitale databanken met geografische codes, zoals het Canadese Land Information System. De mogelijkheden om gegevens van multispectrale scanningstechnieken die in de toekomst een groter oplos send vermögen, grotere frequentie en zelfs stereoscopie zullen hebben, in deze databanken in te brengen, werden nagegaan. Compute r- toepas singen Hoewel de Computer bij alle the- ma's behalve de communicatie- theorie meespeelde, waren een aantal bijdragen waarin de Compu ter een centrale rol speelt, ge- groepeerd. Pasquier besprak het automatisch systeem voor de vervaardiging van thematische kaarten op het IGN. Hoinkes besprak het interactieve systeem van de ETH in Zürich, een aantal programma's voor de produetie van kartogrammen, waarbij interactief ingrijpen nood zakelijk is. Gottchalk liet zien dat, zoals vroeger kaarten voor gebruik uitgewisseld worden, in de toe komst digitale kaarten uitwissel- baar moeten zijn. Daar zijn dan standaarden voor nodig, zoals bepaalde typen magneetbanden met een gegeven aantal sporen, een standaardlengte en -packing density, vaste (ISO) codes, etc. Moeilijkheden zal men blijven houden door het voortbestaan van nationale coördinatensystemen, uiteenlopende nauwkeurigheid, strueturering en feature codes. Serbenyuk behandelde de mogelijk heden van automatisering bij wat men in Moskou de 'kartografische onderzoekmethode' noemt. Deze bestaat uit (a) het weergeven van de structuur, bijvoorbeeld door trend surface analysis, residual from regression analysis, taxono- mische analyses en het onderschei- KT 1981. VII. 1 9

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 11