den van kernen en uitzaaiingsge- bieden; (b) de weergave van onder- linge relaties aan de hand van cor- relatie en regressiemodellen, isocorrelaten; en (c) de weergave van ontwikkelingen, bijvoorbeeld aan de hand van diffusiemodellen. De voorwaarde voor (gedeeltelijke) automatisering van deze onder- delen van de kartografische onder- zoeksmethode is natuurlijk het om- zetten in digitale vorm. AI bij de kartering moet met die omzetting rekening worden gehouden, bij voorbeeld door de informatie in matrixvorm of in grid-vorm te presenteren. Kartering van mariene hulpbronnen. Ook hier was alles automatisering wat de klok sloeg. Men vertelde hoe de aanvankelijk hooggespannen verwachtingen - totale automati sering van het karteringsproces - nu zijn teruggedrongen tot interac- tief werken mensen blijven nodig! In Canada begeleidt elke karto- graaf het hele karteringsproces dat uit compilatie, digitalisatie, interactieve bewerking en repro- ductie-originelen-vervaardiging bestaat. Het klinkt weinig effi- cient maar leidt tot hoge nauw- keurigheid en meer plezier in het werk. De Russen lieten de volgende zee- atlas die ze maakten, zien: "Atlas van de hydrometeorologische ver- schijnselen die zeevaart en vis- vangst beihvloeden" van de Noord- Atlantische Oceaan. Er staan er nog 4 van op Stapel Kerr hield een interessante lezing over het internationale zeerecht en de afperking van grenzen op het continentale plat, waar met be- grippen als equidistantie en logische voortzetting wordt ge werkt. Bij beide zijn kaarten on- misbaar en medebepalend. Moderne eisen en ervaringen in het kartografie-onderwijs. Naast twee Nederlandse bijdragen over 'final projects' was er een belangrijke paper van Dahlberg- wellicht het belangrijkste van het congres. Hij gaf aan hoe de ont wikkelingen op het gebied van de remote-sensing de kartografie beihvloedenen welke invloed ze zullen hebben op de kartogra fische vorming. Om van Remote Sensing technieken gebruik te kunnen maken is het volgende nodig: - begrip van de fundamentele fy- sische eigenschappen van de materie, en van de manier waarop daarvan voor tele- detectie gebruik gemaakt kan worden. - begrip van sensor/detectie Systemen. - begrip van steekproefschema's (voor field-checks). - begrip van technieken en metho- den van imagecoding, -storage en -retrieval. Er bestaan nu geografische infor- matiesystemen waar remote-sen sing gegevens direct in ingevoerd kunnen worden, en zo met ge gevens uit conventionele bronnen zoals statistieken kunnen worden gecombineerd. Het is zaak ook van de opbouw van dergelijk geo grafische coördinaten Systemen op de hoogte te zijn. De conclusie van Dahlberg is dat het kartogra fie-curriculum aan deze nieuwe ontwikkelingen aangepast moest worden De reactie van Koeman en Bonin was dat er juist meer aandacht nodig is voor het wezenlijke van de kartografie, de analyse en presentatie van gegevens in grafische vorm, de grafische grammatika. De kartografen hebben zieh niet van de geödeten losgevochten om zieh aan de teledetectieven over te leveren. Bonin benadrukte de aspecten waaruit de universitaire karto- grafiestudie moet bestaan keuze en bewerking van de ge gevens, interpretatie en commu- nicatie/visualisatie ervan. Evteev en Zarutskaya waren met Dahlberg eens dat er meer kennis van de remote sensing nodig is, maar vooral ook van aarde- en menswetenschappen, omdat dat nu eenmaal de informatie is die we karteren, waar we op grond van kaarten prognoses over moeten uitspreken, waarvan we de ontwikkelingen en syntheses in beeld moeten brengen, en waarvan we databanks opbouwen en interactief bewerken. De moei- lijkheid op de MGU, de universi- teit van Moskou, was echter dat het 5-jarige programma al boor- devol zit. Hoewel ze niet tot deze zitting hoorden, waren er nog twee papers aan onderwijs gewijd, van Castner en van Bertin. Castner gebruikte de parallel van de Suzuki-methode van practisch muziekonderricht om een andere aanpak van het kaartgebruik-onder- richt op lagere Scholen te propa- geren: meer met kaarten werken, ze tekenen, ernaar kijken, vöördat op de onderdelen en conventies wordt ingegaan, op schaalbegrip, projec- ties en coördinaten. Je moet kinde- ren met kleursoorten, grijswaarden, kleurzuiverheid en patronen laten experimenteren. Datzelfde zei ook Bertin die 10-jarige kinderen de fun- damenten van de grafische semiolo- gie laat ontdekken, en ze laat ge- bruiken voor de beoordeling en constructie van kaarten. Miscellanea. Op de open zitting, de postersessions en de gezamenlijke zitting met de geografen kwam een veelheid van onderwerpen aan de orde waarvan m.i. de belangrijkste waren Van Depuydt een leerzame verhan- deling over gelijktijdige en even- redige generalisatie van hoogtelij- nen en hydrografie - met als voor- beeld de 2e editie van Belgiö's nationale atlas. Jouret van de Belgische Topogra- fische Dienst liet resultaten zien van de Scitex - een multispectrale kleurenscanner voor numerieke opname van gekleurde gegevens binnen vlakken, een interactieve console waarop de tinten bijgesteld kunnen worden, en een lasercamera met variabele resolutie om de reproductieoriginelen te maken. Doyle gaf een overzicht van de satellieten die met een kartogra fische funetie om de aarde cirkelen. Er waren nog een aantal studies over interpretatie en verwerking van Landsatbeelden, en Heerema liet een aantal van de Nederlandse bodemkaart afge leide produeten zien. Kishimoto, een Japanse die al jarenlang in Zürich doeeert, be- schreef de communicatieproblemen tussen kartografen en geografen. De laatsten kunnen er niet aan wennen dat de kartografie verzelf- standigd isbovendien denken ze steeds meer in andere ruimtes dan de geografische. Kartografen heb ben, ondanks het hoog in het vaan- del schrijven van de communicatie, het tot nu toe laten afweten bij het 10 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 12