portretteren van die andere ruim- tes. De kans dat beide groepen weer naar elkaar toe groeien is ook niet erg groot: voor 1984 en 1988 zijn al niet meer dezelfde con- ferentie-oorden geplanned voor conferenties van de ICA en IG. Exposities. Technische tentoonstelling De inzendingen waren in vier groepen in te delen Filmfabrikanten die ook verwer- kingsapparatuur leveren zoals Fuji, Kimoto en Somar; Fabrikanten van camera's en ras te rs, zoals Dainippon screen; er was ddn Computerfabrikant, Mutoh, met een serie plotters, en tenslotte bedrijven op het ge- bied van de Image Technology - voor de verwerking van o.a. Landsatbeelden Aan westerse bedrijven partici- peerde, naast bekende namen als Zeiss, Wild, Bausch Lomb, Xerox, Keuffel Esser, Du Pont ook het Israelische Scitex. Commerciele kartografische be drijven uit Japan waren niet com- pleet vertegenwoordigd. Er werd alleen traditioneel werk vertoond: toeristenkaarten, wegenkaarten, grondgebruikskaarten en atlassen. Het enige opvallende was de min dere mate van generalisatie en het fijnere tekenwerk. Internationale expositie van kaar- ten, atlassen en geografische literatuur. Opvallend was hier het grote aan- tal toepassingen van Landsat- beelden - in boeken, als atlasblad of als wandkaart/poster. Er was het gebruikelijke luilekkerland van nationale en regionale atlassen, met daarnaast census-atlassen voor Steden (Australiö) of over- zeese departementen (Frankrijk). De nationale atlassen krijgen ook commercife'le producenten; die van Ierland is door Philip, die van Lybie door Esselte geprodu- ceerd. De catalogus was erg siecht ge- annoteerd door de organiserende instantie, vooral waar het landen met niet-Latijns schritt betrof. De Canadese opgave blonk uit door meteen de besteladressen prijzen van de kaarten op te geven. De Franse inzending (162 bladen!) gaf een goed overzicht van de gewei dige productie van kaarten op het gebied van de aardwetenschappen ten behoeve van ontwikkelingslan- den door organisaties als OSTROM, CNRS, BEICIP. Bij de Nederlandse inzending ont- braken de verklärende teksten en was er sprake van iets verouderd materiaal. Erg instructief waren poster-displays van de ETH, Zürich, over hun automatische karteringssysteem van de Zweden over het automatisch karterings systeem van het Kadaster, en van de Britten die de Britse bijdrage aan de hydrografische kartering van Japan lieten zien. Van de ont- wikkelingslanden stal India de show met een indrukwekkende serie thematische kaarten op de schalen 1 1 en 1 6 miljoen van het Nationale Atlasbureau. F. J. Ormeling VERSLAG ICA VERGADERING 1980 In de periode 23 augustus tot 1 September 1980 werd in Tokyo de 6e algemene vergadering van de ICA gehouden. De algemene vergadering kwam in drie zittingen bijeen. Argentinie, China (Volksrepubliek) IJsland, Indonesiö, MalagasiS en Sudan werden als Lid toegelaten waardoor het totaal aantal leden op 59 is gekomen. De jaarlijkse bijdrage is verhoogd naar US 220. De lidstaten is ge- vraagd hun bijdrage nog eens te bezien en indien mogelijk te ver flogen De Statuten en het huishoudelijk reglement werden op enkele pun- ten gewijzigd. Via de geeigende kanalen zal het ICA bestuur de leden (landen) op de hoogte stellen. Het bestuur voor de körnende jaren is als volgt samengesteld: F. J. Ormeling, Nederland, voor- zitter O.Hedbom, Zweden, sekretaris/ penningmeester R.Böhme, Bondsrepubliek, vice- voorzitter A.Ciolkosz, Polen, vice-voor- zitter B. E. Goodrick, Australie, vice- vo orzitter K.L.Khosla, India, vice-voor- zitter A.M.Komkov, U.S.S.R., vice- voorzitter P. Legris, Frankrijk, vice-voor- zitter J.L.Morrison. U.S.A., vice- voorzitter De publicatie-commissie Staat onder voorzitterschap van H.Fullard (Groot-Brittanniö)leden zijn F. Depuydt (Belgiä), R. Cuenin (Frankrijk), B.Winid (Polen) en de bestuursleden Böhme, Hedbom en Ormeling. A. H. Robinson (Verenig- de Staten) blijft adviseur voor wijzi- gingen in de statutenAuishoudelijk reglement. De lle technische conferentie zal plaatsvinden in Warschau in Sep tember 1982 (zie aankondiging in KT 1980. VI. 3. blz. 5). Voor de 12e technische conferentie en de 7e algemene vergadering in September 1984 is Perth (AustraliS) aangewezen. De huishoudelijke vergadering be- slist over de werkzaamheden van de commissies. Daartoe wordt iedere vier jaar nagegaan of de commissie haar taak heeft be- eindigd. Indien niet, dan kan de commissie worden opgeheven of doorgaan met hetzelfde programma of een nieuw vastgesteld program ma gaan behandelen. Ook worden, indien nodig, nieuwe commissies ingesteld met een vier jaren pro gramma. In Tokyo werd besloten tot de voortzetting van het werk van de commissie Opleiding voor wat betreft het samenstellen van een handleiding voor opleiding in de kartografie. (Een werkgroep onder leiding van C.Koeman). Ook werd besloten tot de voortzet ting van het werk van de commissie Terminologie, eveneens in de vorm van een werkgroep, met als taak de publikatie van de 2e uit- gave van het meertalig kartogra fische woordenboek. (Voorzitter: Prof. EMeynen) De volgende commissies werden ingesteld: A. Opleiding in de kartografie. Voorzitter: K.H.Meine (Bonds republiek). Nederlandse ver- tegenwoordigerF. J.Ormeling. B. Kaartproductie (dit is de oude commissie: Kartografische Technologie) Voorzitter: K.Burmester (Denemarken)Nederlandse vertegenwoordigerA. J.Kers. C. Automatisering in de kartogra fie. Voorzitter: L. Starr (V. S. Nederlandse vertegenwoordiger: L.van Zuijlen. D. Kommunikatie in de kartogra fie. VoorzitterC.Board KT 1981. VII. 1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 13