Niveau en doelstellingen van kartografische opleidingen in Nederland F. J. Ormeling Realisatie van een systeem van kartografische opleidingsmogelijkheden in Nederland w2/_ W V, 1964 1969 1973 1980 Inleiding Er bestaan in ons land thans drie Nederlandstalige opleidingen in de kartografiebij PBNAaan de HTS voor de Bouwkunde in Utrecht en aan de Rijksuniver- siteit in Utrecht. Daamaast organiseert de NVK nog studiedagen en zomercursussen. Deze opleidingen zijn onafhankelijk van elkaar tot stand gekomen en niet centraal gepland. De mogelijk- heid is daardoor aanwezig dat er gemeenschappelijke elementen in deze drie opleidingen zitten, of dat er onderdelen van de kartografie in geen van de drie ter sprake komen. Om tot een zo volledig mogelijk onder- wijsaanbod op het gebied van de kartografie in Neder land te komen heeft het zin de drie bovengenoemde opleidingen onderling af te grenzen door niveau en doelstellingen voor elk aan te geven. Dergelijke doelstellingen zijn, vrij summier, aan- gegeven voor de universitaire opleiding en de HTS (zie respectievelijk no. 8 en 12 in de literatuurlijst). Voorzover de auteur bekend zijn ze voor de PBNA- cursus niet aanwezig - althans niet in gepubliceerde vorm. Het ligt voor de hand om voor aanknopingspunten naar het buitenland te kijken. In de volgende paragraaf zal aangegeven worden hoe intemationaal, en meer spe- cifiek in Groot-Brittannie en de Bondsrepubliek Duitsland, de opleidingsniveaus van elkaar onderschei- den worden. Buitenlandse opleidingen De ICA elassificatie. De indeling van Commission I, Education in carto- graphy, van de ICA, gaat uit van 4 niveaus W 1 - Academisch gevormde kartografen (opleiding van tenminste 4 jaar) Doel opleidingzelfstandig uitvoeren van onder- zoek en redactioneel werk W 2 - Doktorandussen en ingenieurs met als hoofdvak kartografie (dus tenminste 1 2 jaar kartogra fie op academisch niveau). Doel opleiding: Vormgeving van ontwerpen; W 3 - Kartografen die een speciale vakcursus hebben gevolgd, al dan niet aan een kartografisch instituut, na een middelbare opleiding. Doel opleiding: Interpretatie en vormgeving; W 4 - Kartografen met althans enige technische scho- ling. Doel van de opleidingAdequaat kunnen uitvoe ren van productiewerk. Hoe de huidige Nederlandse mogelijkheden zieh tot de hier onderscheiden classificaties verhouden is in figuur 1 aangegeven. CO 3 CO 0) W 4 W 3 W 2 W 1 W 3/ W 1/ W 3/. PBNA cursus universiteit W 2/ HTS Utrecht geprojecteerd systeem in Nederland gerealiseerd in: Fig. 1 Niveau beroepsopleidingen in Nederland vergeleken met ICA. KT 1981. VII. 1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 25