Kartografie-onderwijsin Groot-Brittannie r TECHNISCH I Bedrijfsopleiding Commerciele bedrijven of overheid TEC (Higher) Certificate Cursussen (gegeven op een aantal Scholen) ACADEMISCH Universitair vöorcandidaats Geografie nacandidaats HTS (Polytechnic) Councilof National Academic awardsgraad Kartografie Geografie Eerste jaar Ruimtelijke studiesen analyses Cursussen in landme- ten en kar- tografische- technieken Tweede of derdejaar Keuzevakken binnen de Geografie Geodesie of Fotogrammetrie meteen deel Kartografie Topografische wetenschappen in UK op College for higher education Fig. 3 Kartografische opleidingsmogelijkheden in Groot-Brittannie. Nederlandse opleidingen De HTS-kartograaf In de in 1974 gehouden enquöte naar kartografische beroepsopieidingen is de HTS-kartograaf omschreven als iemand die het ontwerpen van kaarten (vervaardi- gen van redactionele schets) en het organiseren van hun vervaardiging (controle op het verwerken van de schets tot een reproduceerbaar eindproduct) voor zijn rekening kan nemen (13). In het door de HTS uitgebrachte leerplanvoorstel (7) ontbreekt een globale omschrijving van de doelstel- ling van de kartografie-differentiatie binnen de land- meetkunde. In de voorbereidende stukken van de Werk- groep Kartografische vorming worden de te verwer- ven vaardigheden c.q. de eindtermen wel omschreven. In de door Romein opgestelde inleiding tot de voorlo- per van dit leerplan, het Voorstel Studieprogramma HTS-kartografie (14) heet het: "De afgestudeerde ingenieur-kartograaf zal in begin- sel volledige bekwaamheid hebben voor redactie, ont- werp en tekenen van alle typen kaarten en verwante voorstellingen, en als Organisator van hun vervaardi ging". In een eerder document (13) worden de volgende voor- waarden daartoe gesteld: - Kennis van kartografische expressiemiddelen en van de reactie van kaartgebruikers daarop - Op de hoogte zijn van de basisbegrippen van de te karteren thema's; - Beheersen van kartografische technieken, werkme- thoden en hun organisatie. De op de universiteit opgeleide kartograaf De academische kartograaf wordt bij (9) omschreven als iemand die zelfstandig karteringsprojecten kan leiden, het verzamelen van gegevens coördineert en bronnen evalueert naast de compilatie van kaarten en het organiseren van hun (re-)productie. Hij zou bovendien nieuwe methoden van weergaven kunnen uitwerken en uittesten, en daartoe ook op de hoogte zijn van methoden en mogelijkheden van kaartgebruik en -documentatie. De vaardigheden c.q. eindtermen van de aan de univer siteit opgeleide kartograaf zijn volgens (9): - Het bezitten van voldoende kennis van en inzicht in de leer van de kartografie - Het beschikken over voldoende kennis van en ervaring in de huidige technologische methoden van de kaart- vervaardiging - Getoond hebben over voldoende vaardigheden te be schikken om theorie en techniek toe te passen op de redactie en productie van kaarten. Om de verschillen tussen HTS en universiteit duide- lijk uit te laten komen dient ook de eindterm "het onderzoek kunnen doen naar de vormgeving van kaar ten en het kunnen geven van algemene richtlijnen daar- over" bij de eindterm opgenomen te worden. De beroepsopleiding voor de uitvoerende kartograaf. Er ontbreekt tot nu toe een dagopleiding om de vak- kennis te verwerven, nodig om op uitvoerend niveau vakkundig bezig te kunnen zijn. Traditioneel werden de aankomende kartografen in het bedrijf opgeleid. Dat leidde tot vrij sterke specialisa- KT 1981. VII. 1 25

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 27