De topografische kaart 1 25.000 in een nieuwe vorm P. W. Geudeke Ingrijpende wijzigingen in de vorm en uitvoering van topografische (en andere) kaartseries komen tamelijk sporadisch voor. Ook de bladindelingen van dergelij- ke kaartseries zijn - over een längere periode gezien - gekenmerkt door een opmerkelijke stabiliteit. Op zichzelf gezien kan men dit verschijnsel slechts toejuichen. Immers, de mogelijkheid tot het verge- lijken van kaartbladen van een bepaald gebied uit op- eenvolgende tijdperken wordt hierdoor gewaarborgd. Bij vele vormen van onderzoek naar het landschap en de topograüe speelt een dergelijk vergelijkende Studie een belangrijke rol. Toch Staat ook op het terrein van de produktie van kaartseries de tijd niet stil. Andere kaartproduktie- technieken komen beschikbaar (waarbij de grote topografische karteringsinstanties nogal eens een voortrekkersrol vervullen) en worden toegepast. Dat behoeft natuurlijk niet altijd te leiden tot wijzigin gen in de uiteindelijke vormgeving van de kaart (denk bijv. aan de overgang van tekenen op graveren), maar wel bieden nieuwe technieken soms nieuwe mogelijk- heden voor vormgeving en uitvoering die te aantrekke- lijk zijn om ze ongebruikt te laten. Desondanks is er met betrekking tot deze aspecten van een opmerkelijke rust sprake als men topografische kaarten, van welk land dan ook, uit verschillende jaren, decennien of zelfs eeuwen met elkaar verge- lijkt. Grote veranderingen worden meestal ingevoerd door een kaartserie geheel "opnieuw" te laten beginnen. Het Franse IGN maakte in de 18e en 19e eeuw de beroemde Carte d'Etat-Major au 80.000e. Aan het einde van de vorige eeuw kwam er behoefte aan een nieuwe kaart op grotere schaal nl. 1 50.000. Vanaf het begin van deze eeuw verschijnt dan ook de Carte de France au 50.000e (Type 1900). Omdat deze in de Eerste Wereldoorlog niet bleek te voldoen, begon men in de twintiger jaren met de Nouvelle Carte de France au 50. OOOe (Type 1922). In Belgife" kwam als opvolger van de oude topografische kaart 1 20.000 na 1945 een geheel nieuwe serie 1 25.000 tot stand. Hieruit werd eveneens een ge heel nieuwe kaart 1 50.000 vervaardigd als opvolger van de oudere kaart 1 40.000 en de provisorische kaart 1 50.000 Type Rapide uit de direct-naoorlogse jaren. Uit de karteringsgeschiedenis van ons eigen land ken nen we ook enkele voorbeelden van grote wijzigingen in vorm en uitvoering. Hierbij hebben zowel nieuwe reproduktiemethoden als de overgang van de Bonne- projektie naar de stereografische projektie in de 30er jaren een rol gespeeld. Opvallende veranderingen in de uitvoering kwamen onder meer voor bij de topo grafische kaart 1 50.000 waarvan de produktie be gon in 1850 met de bekende, grote bladen in den kleur (50 x 80 cm). Vanaf 1880 werd de kaart wegens de overgang op kleurendruk gedrukt in kwartbladen, die na voltooiihg aan elkaar werden geplakt. Met de produktie van de "halve" bladen van thans werd be gonnen in 1925 en deze uitvoering onderging daarna in 1934 nog een kleine wijziging (draaiing) in verband met de invoering van het rechthoekig eoördinaten- stelsel behorende bij de stereografische projektie. In dit kader is hetniet mogelijk op alle details uit de geschiedenis van deze kaartseries in te gaan. Na de invoering van de stereografische projektie en het standaard-bladformaat van 40 x 50 cm is er aan het formaat en de bladindeling van deze kaarten weinig veranderd. Slechts enkele wijzigingen kwamen tot stand door de opheffing van enkele zeer onvoordelige bladen, d.w. z. bladen met veel water of weinig Neder- lands grondgebied, en toevoeging van smalle stroken (max. 2 km) bij de naastliggende bladen. Ook de uit voering en vormgeving van de kaarten ondergingen wel veranderingen (van lood-Bodoni naar fotozetsel verplaatsing van de legenda van onder naar rechts van het kaartbeeld; wijzigingen in de wegenklassifika- tie; overgang van trek in zwart/rood naar trek in zwart/blauw/rood, e.a.). Toch zijn deze wijzigingen blijkbaar weinig opvallend geweest; ze hebben althans weinig stof doen opwaaien in de kartografische wereld. Met de thans ingevoerde wijzigingen in de uitvoering van de kaart 1 25.000 (het eerste blad, 25C, vindt u als losse bijlage in dit tijdschriftnummer) is dan ook een essentiele verandering ontstaan in de produktie van topografische kaartbladen. De wijzigin gen zijn wel zo ingrijpend dat een wat uitvoerige bespreking ervan wenselijk en gerechtvaardigd is. Achterstand in de produktie De belangrijkste reden voor de invoering van wijzigin gen in vorm en uitvoering is - hoe vreemd dit wellicht mag klinken - de nogal onrustbarende aehterstand in de produktie van kaartbladen 1 25.000. Door allerlei oorzaken is in de tweede helft van de 70er jaren het karteringsprogramma van de Topografische Dienst nogal achterop geraakt. Een personeelsstop bij de overheid had tot gevolg dat gedurende enkele jaren geen tekenaars konden worden opgeleid, terwijl door de voorgenomen verplaatsing naar Emmen (in het kader van de spreiding van rijksdiensten) wel hoog- gekwalificeerde kartografen de dienst verlieten. Daarnaast vroegen diverse karteringsopdrachten met hoge prioriteit (kaart 1 250.000) grote aandacht en KT 1981. VII. 1 29

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 31