inzet van mankracht. Hoewel reeds vroeg in de 70er jaren de mogelijkheden tot automatisering van de kaartproduktie werden onderkend (en ook daadwerke- lijke stappen daartoe werden ondemomen), is een volledig operationeel systeem nog niet besehikbaar. Om de achterstand in de normale karte ringsprogram- ma's te compenseren werden allerlei herzienings- methoden op hun waarde bezien en ook in de praktijk toegepast. Sinds 1975 werden vrijwel alle bladen her- zien in plaats van voiledig hergegraveerd zoals voor- heen gebruikelijk. Maar ook herziening van drukke, topografische kaartbladen vraagt zeer veel tijd, juist in de fase die de meeste mankracht vraagt en daar- door zo kwetsbaar is nl. de fase van de karto gratis che bewerking. Bovendien hadden deze herzieningen het nadeel dat inhoudelijke veranderingen niet konden worden ingevoerd zoals de nieuwe wegenklassifikatie die vanaf 1974 van kracht werd. De achterstand bleef toenemen evenals de behoefte aan recent kaartmate- riaal. Versneide produkti e m ethode en de gevolgen voor het kaartbeeld Om deze beide Problemen gezamenlijk op te lossen werd in 1980 besloten een "kunstgreep" toe te passen door de kaart 1 25.000 zonder ingrijpende kartogra- üsche bewerking (althans wat betreft de trek) uit het beschikbare basismateriaal af te leiden. De kaart- inhoud wordt thans verkregen door rechtstreekse verkleining van de kaart 1 10.000. Kl euren en schrift worden via de gebruikelijke methodes (peel- coats, montages) toegevoegd. Naast het grote voor- deel van de tijdwinst kleven er natuurlijk ook bezwa- ren aan zo'n methode. Deze zijn deels van interne, technische aard (reproduktie van het zeer fijne lijnen- beeld, e.d.) deels van algemeen-kartografische aard. Vooral deze laatste bezwaren zijn van belang te onder- kennen, omdat deze het gebruik van de kaart (kunnen) beihvloeden. Doordat het kaartbeeld niet opnieuw werd getekend, is de indeling van de wegen volgens de wegenklassifi katie niet toegepast (alle wegen zijn op wäre breedte afgebeeld). Ook kwam het onderscheid tussen blauwe sloten en zwarte greppels te vervallen, evenals de voorstelling van de bebouwing in rood. Kortomhet kaartbeeld is niet gegeneraliseerd volgens de "orde nende" hand van de topograaf, en vertekend door de tekenaar. Voor de kaartgebruiker heeft dit tweeerlei gevolg. Enerzijds is het kaartbeeld fijner gedetailleerd (door sommigen als een voordeel naar voren gebracht), maar tevens moeilijker leesbaar geworden. Anderzijds levert de kaart minder gespecialiseerde informatie vooral met betrekking tot de wegen en de hydrografieDe voorstelling van de bebouwing in zwart in plaats van rood heeft geen invloed op de feitelijke waarde van dit kaartelement. Dit aspect is zelfs door sommigen reeds een voordeel genoemd: blijkbaar was het traditionele, bijna-unieke rood van de bebouwing op onze Nederlandse topografische kaarten toch aan verandering toeOverigens is door de overgang op zwart voor de bebouwing het rode en gele wegen- en stratenpatroon in bebouwde kommen wel beter herkenbaar geworden. Op bijgaande kaart 25C Hoofddorp kan ieder zijn eigen mening vormen over bovengenoemde bezwaren. Let u vooral eens op de fijnheid, maar daardoor ook minde re leesbaarheid van details in het bosgebied links bo- ven op het kaartblad. Andere wijzigingen in uitvoering Los van de vraag naar snellere produktie, die met deze ingreep kon worden opgelost, zijn gelijktijdig met de invoering van deze nieuwe produktiemethode enkele andere aspecten van de kaart min of meer in- grijpend gewijzigd. Deze wijzigingen zijn ingegeven door diverse overwegingen. Zo maakte de fijnheid van de verkleinde trek heroverweging van het te gebruiken schrifttype nodig. De legenda moest worden aangepast, en is tevens in een andere vorm gegoten. Reeds lang bestaande wensen met betrekking tot de randinformatie kregen eveneens een kans. Deze beide laatste aspecten ont- vingen echter hun grootste inspiratie uit het feit dat veranderde verkoopprocedures de behoefte aan een standaard-vouwsysteem voor de kaart schiepen. Op hun beurt hangen daarmee weer enkele verschuivingen in de bladindeling samen. De belangrijkste wijzigingen zullen nu kort worden besproken. Kaartschrift Bij proeftiemingen bleek het oude Bodoni-schrift op het fijne verkleinde kaartbeeld minder te voldoen. De reeds aanwezige tendens om de stap naar een modemer (lees: schreefloos) lettertype te wagen, werd hierdoor versterkt. Bovendien bood een nieuw aangeschafte zetmachine (Quadritek) met een breed letter-assortiment de mogelijkheid om gebruik te maken van het ruime aanbod dat binnen de letter- familie Univers wordt geboden. AI het schrift in de kaart (en de rand) is voor deze uitgave uit deze familie gekozen. Hoewel met de uitgave van dit blad de definitieve keuze gedaan is, zal hier en daar nog wel enige "verüjning" nodig zijn (geringe wijzigingen in corpsgrootte ed.) om het gekozen systeem voor de gehele serie te kun nen toepassen. Bij de verandering van lettertype is een belangrijke wijziging in de indeling van de be- woonde oorden ingevoerd. Uit onderstaande tabel blijkt dat de indeling naar inwoneraantallen is ver- eenvoudigd oud nieuw meer dan 100.000 meer dan 100000 50.000 - 100.000 25.000 - 50.000 25.000 - 100.000 10.000 - 25.000 5.000 - 10.000 5.000 - 25.000 1.000 - 5.000 1.000 - 5.000 500 - 1.000 250 - 500 250 - 1.000 minder dan 250 minder dan 250 kleine huizengroep kleine huizengroep Daarentegen zijn de woonwijken nu ingedeeld in drie klassen (nog niet toegepast op 25C) nl. kleine woon wijken bij dorpen ed.stadswijken tot 20.000 inwoners 30 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 32