en grote wijken met meer dan 20.000 inwoners. Randinformatie Het kader onderging een wijziging in uitvoering: de dubbele buitenkaderlijn werd vervangen door een enkele lijn en de RD en geografische coördinaten versehenen in Univers. Tevens werden UTM-ticks met bijbehorende waarden (in blauw) toegevoegd en werd de aanduiding van de richtingen bij doorgaande wegen veranderd. De legenda kon door weglaten van het Frans als legendataal sterk geeomprimeerd worden. Verder werd de legenda uiteraard afgestemd op de nieuwe vormgeving van de kaartinhoud. Ter verhoging van de leesbaarheid zijn een aantal Symbolen in de legenda vergroot afgebeeld (gemeentehuis, postkan- toor, molens, ed.). De titelflap bevat de belangrijkste bibliografische gegevens zoals serienaam, bladnaam, uitgave- gegevens, alsmede de ligging van het kaartblad en de omringende bladen. Het kaartfragment is afkomstig uit de overzichtskaart van Nederland 1 250.000. De overige randgegevens werden uit hun verspreide opstelling bijeengebracht in een gesloten tekstblok. Deze "algemene informatie" werd uitgebreid met een zinsnede over de toegepaste coördinatensystemen. Vouwsysteem en bladindeling De nieuwe opzet van titelflap en legenda algemene informatie) is mede ingegeven door de toepassing van een standaard vouwwijze voor de kaart 1 25.000. Deze vouwwijze beoogt dat alle kaarten een standaard- vouwformaat van 29 x 12 cm. krijgen. Door verplaatsing van de randinformatie van onder naar links is het uiteindelijke piano papierformaat ook wat gewijzigd (was 53, 5 x 67 cm, is thans 60 x 58 cm). Om een meer doelmatige kartering van de randge- bieden te bereiken zijn een aantal afwijkende bladen ontworpen. Daarbij is gepoogd om zoveel mogelijk bladen met standaardhoogte (hoogte van het blad gelijk aan standaardblad) te verkrijgen. In een aan tal extreme gevallen was dit niet mogelijk en onstond een hoger blad. Een overzicht van alle afwijkende bladen vindt u in bijgaande tabel, alsmede op de bladwijzer. De wijziging in het piano-formaat van een aantal bladen zal ongetwijfeld Problemen opleveren voor een aantal instanties (m.n. bibliotheken) die de serie als geheel opbergen. Voor deze Problemen biedt de Topografisehe Dienst geen oplossing aan. Daarnaast ontstaan er Problemen voor instellingen die de kaart 1 25.000 gebruiken als basis voor eigen karteringen (bijv. de NAP Peilmerkenkaart van Rijkswaterstaat)Om deze instellingen niet te dupe- ren zullen de (door hen meestal benodigde) calques van topografisehe kaarten in de oude bladindeling worden geleverd. Naast de gedrukte kaart in kleur zal een grijsdruk (de zgn. schets-uitgave) verschijnen, eveneens in de gewijzigde bladindeling. Ook deze ondergaat een kleine verandering in uitvoering: het grijs wordt voortaan wat zwaarder gedrukt en er wordt een blauwe vlaktint toegevoegd. Tenslotte Wat gaat er gebeuren zodra de achterstand in de kaartproduktie door deze ingreep zal zijn ingehaald? Op deze vraag is nu nog geen volledig antwoord te geven. De standaard-vouwwijze, de gewijzigde blad indeling en de nieuwe vormgeving van de rand (titel flap, legenda, kader) zullen zeker blijven. De vorm geving van het kaartbeeld zal opnieuw overwogen moeten worden als blijkt dat het nieuwe schrifttype en de voorstelling van de bebouwing in zwart/grijs bij de gebruikers goed aanslaat en zelfs de voorkeur verdient boven de vroegere uitvoering. Het is echter niet uitgesloten dat de nieuwe auto- matiseringstechnieken dan zover gevorderd zijn, dat de gehele kaartproduktie en daarmee tevens de uiter- lijke vorm van de kaart aan een nadere analyse onder- worpen moeten worden. KT 1981. VII. 1 33

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 35