ml (3© Kaartbeheer en kaartgebruik Niet iedereen die de kartografische vakliteratuur wil bijhouden heeft een (uitgebreide) bibliotheek in de direkte omgeving om zieh regelmatig van nieuw versehenen artikelen op de hoogte te stellen. In dit gemis wil deze nieuwe rubriek voorzien door het signaleren en kort kenschetsen van artikelen op uiteenlopende gebieden van de kartografie. Om dit overzichtelijk te doen wordt de volgende indeling in rubrieken gehanteerd: - Bibliografiee'n en dokumentatie - Topografische kartering - Historische kartografie - Thematische kartografie - Kartografische instellingen/organisatiesopleidingen - Atlaskartografie - Projektieleer, landmeten en geodesie - Kaartbeheer en kaartgebruik - Geografische namen, beschrifting en redaktie - Automatisering - Teken- en reproduktietechnieken - Fotokaarten en remote sensing. Een rubriek wordt alleen dan opgenomen als er meer dan vier interessante artikelen te melden zijn. In de eerste bijdrage vindt u 15 artikelen in de rubrieken: thematische kartografie, kaartbeheer en kaartgebruik, en automatisering. Thematische kartografie - Dobson, M.W.The influence of the amount of graphic Information on Visual matching. The Cartographic Journal; June 1980 Vol. 17 no. 1. Een verhandeling over het visuele vermögen van de kaartlezer en de hoeveelheid informatie in een kaart. - Kang-tsung Chang, Circle-size judgement and map design. American CartographerVol. 7 no. 2, 1979. Het gebruik van cirkelsymbolen in een thematische kaart. - Kimerling, A. J. Color specification in eartography. American Cartographer; Vol. 7 no. 2, 1979. Theoretische verhandeling over het gebruik van kleur in de theoretische- en praktische kartografie. - Rosenfield, G.H. Applications of statistics to thematic mapping. Photogrammetric Engineering and Remote Sensing; Vol. XLVIno. 10, 1980. Beschrijft het gebruik van statistische technieken bij thematische kaartproduktie inhoud van een kaart. Mental maps: resources for teaching and learning. Teaching Geographyoccasional paper no. 32 Sheffield 1980. Mental maps, hun toepassingen en mogelijkheden in het onderwijs. - Cruse, L. Collecting microcartographysources and prospects. Special Library AssociationGeography and map divisions no. 120 june 1980. Overzicht en mogelijkheden van kartografische dokumenten op microfilm voor kaartverzamelingen. - Freitag, U.Allgemeine Problemen der Karto graphie der Entwicklungsländer. Karthographischer Nachrichten; 30e Jahr. Heft 6, nov. 1980. De Problemen van de kartografie in ontwikkelings- landen aan de hand van acht Stellingen. - Moffert, R.Genealogy and maps: some reference resources. Information Bull. Western Association of Map Librarians Vol. 12 no. 1, nov. 1980. Beschrijving van het nut van een kaartenverzame- ling voor genealogen. - Sandford, H. Map design for children. The Bull, of the Society of University Cartographers vol. 14 no. 1, 1980. Feiten waarmee bij het ontwerpen van kaarten voor kinderen rekening gehouden moet worden. - Shepherd, I. Chilton, S.Maplib: an automated map enquiry System. The Bull, of the Society of University Cartographers; vol. 14 no. 2, 1980. Gebruik van de Computer in een kaartenverzameling. Automatisering - Aalders, H.J.G.L. Computermapping: 'I want to start.but how?' The Cartographic Journal; vol. 17 no. 1, june 1980. De opzet van een databank voor thematische- en topografische kaarten. - Kontaktgroep automatisering in de kartografie. Een standaardformat voor de uitwisseling in het rang- schikken van topografische gegevens. Geodesia; 22e jaar. no. 10, okt. 1980. Ideeen over de standaardisering bij het uitwisselen van computerdata. - Moellering, H.Strategies of real-time eartography. The Cartographic Journal; vol. 17 no. 1, June 1980. Het interactieve grafische systeem en de kartogra fische communicatie. - Rhind, D.W., Evens, I.S. Visvalingam, M. Making a national atlas of population by Computer. The Cartographic Journal; vol. 17 no. 1, June 1980. Behandeling van de problemen die voorkomen bij het vervaardigen van een computeratlas - Weber, W.Automation mit rasterdaten in der topographischer Kartographie. Kartographische Nachrichten; 30 Jahr. Heft 5, okt. 1980. De opzet van en de mogelijkheden van een raster- data bestand. Menno Jan Kraak 34 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 36