's-Gravenhage. Militaire stads- plattegrond 1 15.000. Met regis- ters van straatnamen en van be- langrijke gebouwen. Formaat 88 x 121 cm. Met bijkaarten van het centrum op de schaal 1 8.500 en van West-Nederland op 1 500.000. Productie en uitgave Topograüsche Dienst, Delft 1979. Prijs f 7,50. De productie en uitgave van deze stadsplattegrond, versehenen in een Navo kaartserie van Steden, is een interessant experiment van de Topograüsche Dienst, die de laatste jaren al de nodige ervaring heeft opgedaan met de vervaardi- ging van militaire stadsplattegron- den (Enschede, Venlo, Nijmegen, Roermond) en met de omwerking van bestaande bladen van de schetskaart 1 10.000 tot stads- plattegronden in opdracht van ge- meenten (Alkmaar). Ook deze kaart is van de kaart op schaal 1 10.000 afgeleid, er is zelfs niets vertekend aan het kaartbeeld. Over het verkleinde, in bruin afgedrukte beeld van de 1 10.000 is in kleur informatie toegevoegd. In twee groene tinten zijn bos en park/sportterrein aangegeven, in geel en rood door- gaande- en autosnelwegen, in blauw de waterpartijen; industrie- terreinen hebben een paarse op- druk en gebouwen met een militaire funetie zijn in plaats van bruin in magenta gedrukt. Belangrijke ge bouwen zijn zwart weergegeven, zwembaden donkerblauw. Naar de belangrijke gebouwen wordt door middel van een apart register ver- wezen. Toegevoegd aan de kaart zijn puntsymbolen die ddnrichtings- verkeer, gemeentehuizen, politie- bureaus, kampeerterreinen, post- kantoren, gedenktekens, wegnum- mering, routes voor gevaarlijke Stoffen, stattons, bruggen en viadueten, parkeerterreinen en parkeergarages aangeven. Men kan zo'n experiment op twee manieren beoordelen: als poging om met beperkte middelen en met bestaand materiaal toch een bruik- baar produet te maken, of als volledige stadsplattegrond. Vol- gens het eerste uitgangspunt is het experiment zeker geslaagd, volgens het tweede niet helemaal. Uitgaande van de bestaande, ver kleinde basiskaart 1 10000 zijn het grondgebruik en de wegen maximaal gedifferentieerd waar- door de kaart struetuur gekregen heeft. Die struetuur kan men nog verbeteren door de spoorlijnen in zwart aan te geven en de grenzen tussen de gemeenten in de Haagse agglomeratie op de hoofdkaart te verduidelijken. Juist door zijn productiewijze kan de kaart niet helemaal voldoen aan de aan een stadsplattegrond te stellen eisen. Het overzicht over een grote stad vergt enige generalisatie, en die heeft men hier (bewust) niet toe- gepast. Het bijzondere feit doet zieh nu voor dat de kaart in het centrum, waar de ruimte tussen de Straten volledig met de be- bouwingskleur is ingevuld, duide- lijker is dan in de buitenwijken, waar de (flat) gebouwen en niet de bouwblokken ingekleurd zijn. Dat heeft een erg precies maar over- gedetailleerd beeld tot gevolg, waar bijvoorbeeld de wijknamen niet voldoende tegen afsteken. Alleen de belangrijkste straat namen zijn op de kaart aangege ven; deze Straten kan men via de vak- en coördinatenverwijzing van het straatnamen register op de achterkant van de kaart pre cies localiseren. De grootte van de vakken (1 km^) maakt dat ech ter niet eenvoudig. De tr am wegen staan in het onopvallend bruin van de bebouwing afgedrukt, en zijn dus visueel niet te onder- scheiden van de rest van het kaartbeeld. Ze speien dan ook geen rol als indicator voor de openbare vervoersmogelijkheden die ook verder niet zijn aangegeven. Wordt de grote mate van detail voor het overzicht als störend er- varen, aan de andere kant zal dit juist een aantal bewoners van de stad aansprakende kaart toont zeer nauwkeurig alle wandelpaden in parken en natuurgebieden in en rond de stad. Daar wordt ook in het register aan de voorkant naar verwezen, evenals naar andere recreatiemogelijkheden als sportcomplexen en Sporthallen, tennisbanen en zwembaden. Men heeft de kaart ook een funetie toe- gedacht voor de voorlichtings- afdelingen van ministeries en ambassades. Deze staan dan ook bij de categorie "belangrijke ge bouwen" opgenomen en zijn zowel op de kaart als in een register aan gegeven. Door foutjes in de typo- grafie van dit register ontstaat van de aard van sommige hier ge- noemde gebouwen een verkeerde indruk. Dat is iets wat in een tweede editie gemakkelijk te ver beteren is. Datzelfde gel dt trou- wens ook voor de te gedetailleerde weergave der buitenwijken. Opge- vouwen heeft de kaart een aantrek- kelijk omslag en meet dan 22 x 12 cm. De kaart is ook in de handel verkrijgbaar. F. J. Ormeling R. PEETERS, Tilburg van boven 1900-1980. De ontwikkeling van een stad in panorama- en lucht- foto's. Tilburg, Boekhandel Gianotten, 1980. 208 pp.360 foto's, register. 45 gülden. Dit fotoboek van 'Tilburg vanuit de lucht' is het derde deel van de reeks 'Tilburg in beeld'. De andere twee delen (van dezelfde auteur, hoofd van de topografisch-histo- rische atlas van het gemeente- archief van Tilburg) bevatten KT 1981. VII. 1 35

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 37