vooral ansichtkaarten, familie- portretten en dergelijke fotomate- rialen uit resp. 1865-1945 en 1945-1980. 'Tilburg van boven' bevat ongeveer 360 meest zwart- wit foto's waarin gepoogd wordt de verschillende fasen van de ont- wikkeling van de stad weer te gevenBij elke foto hoort een körte toelichting, met o.a. ver- melding van de opvallendste ge- bouwen, Straten en andere topo- grafische elementener is een uitgebreid register met al die topografische elementen zodat terugzoeken mogelijk is. Dit boek is voor een (ex-)Tilburger zoals ondergetekende een prettig kijk- en leesboek, maar ik vraag me wel af waarom dit boek ter recen- sie wordt aangeboden aan het Kartografisch Tijdschrift: er staan maar twee kleine overzichts- kaartjes van het centrum in (uit resp. 1959 en 1978). Of het zou moeten zijn om te vernemen dat het enige negatieve punt bij deze uitgave juist is het ontbreken van enkele gedetailleerde overzichts- kaarten (liefst uit verschillende jaren) waarop alle topografische elementen van de foto's en een totaalbeeld van de stad in haar verschillende fasen zijn terug te vinden. Nu, zonder kaarten, moet je de stad wel als je broekzak kennen om de foto's en de elemen ten te kunnen plaatsen en herkennen. Wim van den Dries DERDE EN LAATSTE AFLEVE- RENG VAN HET SUPPLEMENT OP DE ATLAS VAN NEDERLAND Met het verschijnen van de derde en laatste aflevering van het Sup plement is de eerste uitgave van de Atlas van Nederland thans definitief afgesloten. Deze aflevering bevat twee bla- den die beschouwd kunnen worden als een herziening van de kaarten uit de bestaande atlas: Onderwijs II en Inkomen en Vermögen. De kaartbladen Topografische Veran- deringen en Bestuurlijke Indelingen hebben wel een relatie met de oorspronkelijke bladen, maar de inhoud en presentatie wijkt daar- van zo sterk af, dat we kunnen spreken van nieuwe kaarten. Het vijfde kaartblad behandelt een nieuw thema: Openluchtrecreatie. Hoewel dit onderwerp eertijds wel was opgenomen in de planning van de Atlas, was het wegens gebrek aan gegevens nooit tot uitvoering gekomen. Dankzij de doktoraal-skriptieOpenlucht- rekreatie in kaart gebracht van C. P. J. M. van Elzakker kon voor het Supplement alsnog een kaart over dit onderwerp worden samengesteld. In het onderstaande wordt in het kort de inhoud van de kaarten weergegeven. Topografische Veranderingen (I-2-S) De veranderingen van de topo- grafie van Nederland, welke zieh hebben voorgedaan in de periode waarin de Atlas (inkl. Supple ment: 1963-1980) is versehenen, vormen de inhoud van dit kaart blad. Met als bleke ondergrond de toestand van 1963, weergege ven op blad 1-2 van de Atlas, zijn de wij zigingen ingetekend welke tot stand zijn gekomen ten gevolge van landaanwinningen, stadsuitbreidingen, wegenaanleg, ontgrondingen, aanleg van havens, enz. De nieuwe topografie is met volle kleuren aangegeven, zodat een duidelijk beeld wordt verkre- gen van de, voornamelijk door menselijk ingrijpen, tot stand gekomen veranderingen. In het oog springend zijn vooral de drooglegging van Flevoland Zuid, de inpoldering van de Lauwerszee, de uitbreidingen van de stedelijke bebouwing en het steeds fijnmaziger wordende wegennet. De gebieden waar ruilverkavelingen hebben plaats- gevonden, zijn met een grof ras te r aangegeven. Bestuurlijke Indelingen (I-5-S) Dat de indeling van Nederland in bestuurlijke eenheden een alles- behalve statisch karakter draagt, wordt in een zestal kaarten op dit blad duidelijk gemaakt. Uit- gaande van de situatie in 1965, zoals deze te vinden is op kaart blad 1-5, is op het eerste kaartje aangegeven welke de wij zigingen zijn in de gemeentelijke indeling in de periode 1965-1980, ten ge volge van samenvoeging, annexa- tie, deling en grenskorrektie. Het samenwerken van gemeenten op velerlei gebied is geregeld in de Wet gemeenschappelijke rege- lingen. AI naar gelang de mate van samenwerking en het overdragen van bevoegdheden aan het samen- werkingsverband zijn zware en lichte vormen te onderscheiden. Kaart B geeft een overzicht van de gemeentelijke samenwerkingsver- banden met een algemeen karakter, waarbij onderscheid is gemaakt bis sen de bij aparte wet ingestelde, de voor een rijksbijdrage in aan- merking körnende en de overige samenwerkingsverbanden. De kaarten C en D geven enkele fasen aan in de ontwerpen van nieuwe bestuurlijke indelingen. De Concept-structuurschets 1974 (kaart C) omvat een gebiedsindeling in 44 bestuursrayons. Opvallend is hierbij de overeenkomst met kaart B. Een volgende fase betrof het concept-ontwerp van een herindeling van Nederland in 26 en later in 24 provincies (1976) en daarop volgend in 1978 een herindeling in 17 pro vincies (kaart D). Kaart E geeft een overzicht van de gebieden waarin een gemeentelijke herindeling overwogen wordt, onderscheiden naar verschillende fasen waarin de procedure zieh bevindt. Hebben alle hierboven genoemde kaarten betrekking op territoriaal bestuur, de laatste kaart geeft een voorbeeld van funktioneel bestuur: de Recreatieschappen. Onderwijs II (XI-8-S) Op dit kaartblad wordt aandacht ge- schonken aan de verdeling van leer- lingen over de verschillende vor men van voortgezet onderwijs. Van de belangrijkste schooltypen worden daartoe de percentages leer- lingen weergegeven. In de eerste plaats het algemeen voortgezet en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (mavo, havo en vwo), waarvan de percentages leerlingen in de eindexamenklassen in kaart zijn gebracht. Daarnaast geeft een drietal kaarten een beeld van de verschillen tussen de aantallen man- nelijke en vrouwelijke leerlingen van deze vormen van onderwijs. Hieruit blijkt een overwicht van vrouwelijke leerlingen bij het mavo, een gelijke deelneming bij het havo en een mannelijk over wicht bij het vwo. In de tweede plaats komt het be- roepsonderwijs aan de orde, ver- deeld in lager, middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Ook hier is steeds 36 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 38