Meetkundige Dienst zelf de ont- brekende gegevens door water- passing bepaald (dit betreft on- geveer 1/4 deel van het land). De Topografische Dienst heeft de reproduktie en de verkoop van de hoogtekaarten verzorgd. Oorzaken van hoogteveranderingen. Bij het naderen van de voltooiihg van de eerste editie rees de vraag of de kaart als ddnmalige uitgave moest worden beschouwd of dat er een al dan niet regelmatige her- ziening zou moeten plaatsvinden. Hoewel mag worden aangenomen dat de hoogte van Nederland in het algemeen weinig verändert (enkele centimeters per eeuw), zijn er toch een aantal oorzaken te noemen die plaatselijk wel tot aanzienlijke hoogteveranderingen leiden. Men denke bijv. aan de bodem- daling in Groningen als gevolg van de aardgaswinning en plaatselijke verzakkingen in Zuid-Limburg ten gevolge van de vroegere steen- koolwinning. Een andere oorzaak voor bodemdaling is klink, welke na de drooglegging van bijv. de IJsselmeerpolders een rol speelt of klink die optreedt in veen- gebieden waar het waterpeil ver- laagd is. Ook speien een groot aantal lokale terreinwijzigingen een rol zoals wegenaanleg, stads- uitbreidingen, ontgrondingen, ruilverkavelingen, enz. Enquete over de wenselijkheid van bijhouding. Ten einde enig inzicht te ver- krijgen in de behoeften aan bij- gewerkte hoogtekaarten heeft de Topografische Dienst, in over leg met de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, in 1976 een enquete gehouden onder de afhemers van de hoogtekaarten. Deze enquete betrof onder meer de volgende vragen 1. Voldoen de huidige vorm en inhoud van de hoogtekaarten aan de eisen die u stelt? 2. Vormt het voor u een bezwaar dat de topografische onder- grond van de hoogtekaarten geleidelijk veroudert? 3. Is het voor u van belang dat de hoogtekaarten in de toe- komst worden bijgehouden ten aanzien van ingrijpende ver- anderingen in de vertikale terreinvormen als gevolg van stadsuitbreidingen, ruilver kavelingen, landaanwinning, aanleg van wegen e.d. Wat zijn voor u de gevolgen als dit in de toekomst niet zou gebeuren Het enqueteformulier is toegezon- den aan de bij de Topografische Dienst bekend zijnde gebruikers van hoogtekaarten. Van de ver- stuurde enqueteformulieren is on- geveer de helft beantwoord terug ontvangen. Kort samengevat bleek hieruit het volgende: Vraag 1: Ongeveer 70% van de respondenten gaf te kennen dat de huidige verschijningsvorm en in houd voldoen aan de eisen die men stelt. Enkele gebruikers gaven te kennen dat zij het op prijs zouden stellen als de hoogtekaarten zouden worden voorzien van hoogtelijnen. Vraag 2Voor ongeveer 50% van de respondenten heeft het verouderen van de topografische ondergrond van de hoogtekaarten tot nu toe geen onoverkomelijke bezwaren opgele- verd, hoewel aan een zo recent mogelijke ondergrond de voorkeur wordt gegevenHet ligt voor de hand dat met de jaren deze bezwa ren zieh wel steeds sterker zullen doen gevoelen, speciaal in gebie- den die aan ingrijpende verande- ringen in de topografie onderhevig zijn. Vraag 3Ongeveer 65% van de respondenten was van mening dat de hoogtekaarten bijgehouden moeten worden ten aanzien van gebieden die aan veranderingen onderhevig zijn. Enkele belangrijke gebruikers gaven zelfs te kennen dat de sterke veroudering van de kaarten niet alleen de bruikbaar- heid zal doen afnemen, maar er ook toe kan leiden dat men in de toekomst zelf weer terreinwater- passingen zal moeten verrichten om aan de gewenste hoogtegegevens te komen; uiteraard een zeer onge- wenste situatie, die destijds juist ddn van de aanleidingen is geweest voor het uitgeven van de "Hoogte- kaart van Nederland". De bijhouding van de Hoogtekaart. Mede op grond van de resultaten van de enquete hebben de Meet kundige Dienst van de Rijkswater staat en de Topografische Dienst besloten tot de volgende gedrags- lijn: Indien zieh ingrijpende verande ringen hebben voorgedaan met be- trekking tot de hoogtegegevens wordt een nieuwe hoogtekaart samengesteld; deze zal uiteraard de meest recente topografische ondergrond als basis hebben. Bij een beperkt aantal wij zigingen zullen de aanvullingen en verbete- ringen in de bestaande hoogtekaart worden verwerkt. Deze kaarten zullen in de toekomst van de meest recente topografische ondergrond worden voorzien. De Meetkundige Dienst gebruikt voor de bijhouding van de hoogte kaarten in het algemeen alleen de door andere diensten en instanties uitgevoerde hoogtemetingen. Deze diensten hebben in het verleden immer welwillend medewerking verleend, hetgeen ook in de toe komst noodzakelijk zal zijn. Van een aantal hoogtekaarten zijn reeds aanvullende gegevens voor- handen. Deze zijn in eerste aan leg verwerkt op de zogenaamde hoogteminuten (werkstukken van de Topografische Dienst waarop hoogtelijnen zijn geinterpoleerd met een interval van 2,5 m). In voorkomend geval worden afdruk- ken van deze hoogteminuten als hoogtekaart geleverd, zodat de gebruiker steeds kan beschikken over de nieuwste gegevens. Voor nadere informatie betreffen de het gereed zijn, c.q. herzien zijn, van hoogtekaarten wordt verwezen naar de Catalogus van Kaarten, uitgegeven door de Topografische Dienst. N. J. Bakker. 38 KT 1981. VII. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 40