studiedagen kon afsluiten met een zeer terecht dankwoord aan de beide Organisatoren, de bestuurs- leden M.A.G. Bos en M. A. Damoiseaux, en alle anderen, zoals de opbouwers en afbrekers van de tentoonstelling, die deze studiedagen tot een succes hebben gemaakt. W. van den Dries NAJAARSSTUDIEDAG 1980 VAN DE WERKGROEP KAARTBEHEER Ruim zestig deelnemers toonden belangstelling voor de op 9 decem- ber 1980 door de werkgroep kaart- beheer georganiseerde najaars- studiedag. Voor velen van hen was dit tevens een eerste kennismaking met de mooie outillage van de kaarten - afdeling van het nieuwe Algemeen Rijksarchief te Den Haag, waar de bijeenkomst werd gehouden. Welke mogelijkheden het Rijks archief thans biedt, bleek al bij aankomst. In de ontvangsthal had de heer G.Staal een tentoonstel ling ingericht van luchtfoto's uit de archieven van de Stichting voor Bodemkartering en de Topogra- fische Dienst, welke in de tweede wereldoorlog door de geallieerden vervaardigd zijn. Deze tentoonstelling paste geheel in het kader van het onderwerp van de studiedag Militaire kartografie. Nadat de voorzitster, mevr. M.H.G. Clement-van Alkemade, de aanwezigen welkom had geheten, gaf zij een overzicht van de akti- viteiten van het bestuur van de werkgroep en deelde enige zaken van belang voor kaartbeheerders mede. Vervolgens kreeg drs. D. de Vries het woord. Hij deed verslag van een door UBER Lique des Bibliotheques Europdennes de Recherches) georganiseerde bij eenkomst, welke van 20 tot en met 22 Oktober 1980 bij de Bibliothöque National in Parijs is gehouden. Deze goed georga niseerde en nuttige bijeenkomst werd bezocht door dertig kaart beheerders, die werkzaam zijn in wetenschappelijke bibliotheken in diverse Europese landen. In 1984 hoopt de Universiteits- bibliotheek te Leiden in haar nieuwe behuizing als gastvrouw voor een dergelijke bijeenkomst, die elke twee jaar wordt gehouden, te mögen fungeren. Voordat de uitgenodigde sprekers het woord kregen, hield de heer K. Zandvliet een körte inleiding over de inrichting en werkzaam- heden van de kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief. Twee lezingen stonden op het ochtendprogramm a Het onderwerp van mevr. C. Lemoine-Isabeau, werkzaam in het Koninklijk Museum voor het Leger en van Krijgsgeschiede- nis te Brüssel, luidde: Fortifica- tions drawings between 1815 and 1830 in two Belgium collections. In het museum waar zij werkzaam is en in het rijksarchief te Brüssel bevinden zieh ruim 1100 manuscriptkaarten (schalen varierend van 1 72 tot ca. 1 5.000), vervaardigd eind 18e en begin 19e eeuw, van fortifica- ties en Steden in Belgie. Mevr. Lemoine zette uiteen door wie de kaarten zijn vervaardigd, hoe ze in de verzamelingen zijn terecht gekomen en waar ze thans voor worden gebruikt. Tevens legde zij verbanden tussen Noord- en Zuid-Nederlandse kartografen die werkzaam waren in de periode waarin de kaarten tot stand kwa- men, in het bijzonder J. B. de Bouge die zowel bij het werk aan de Ferraris-kaart als aan de Kraijenhoff-kaart betrokken was. Drs. R. P. G. A. Voskuil, werk zaam bij het I.T.C. te Enschede, sprak over: Geallieerde lucht foto's uit de jaren 1940-1945 een nieuw onderwerp voor Studie. In een helder verhaal maakte de heer Voskuil duidelijk hoe en door welke diseiplines deze luchtfoto's kunnen worden gebruikt. Hij veronderstelde dat er nog veel luchtfoto's uit de tweede wereld oorlog bij instellingen en parti- culieren "verborgen" zouden zijn en deed een oproep deze ten al- gemene nutte te ontsluiten. Na de lunchpauze was er voor de aanwezigen gelegenheid deel te nemen aan de rondleiding door de depöts van de kaartenafdeling van het Algemeen Rijksarchief. Medewerkers van de kaarten afdeling verzorgden hierbij een toelichting. Ook kon men voorbeelden van militaire kartografie bezichtigen. De heren M.F. Fortuin en F. Hoste hadden hiertoe een selek- tie gemaakt uit de archieven van de Topografische Dienst en het Algemeen Rijksarchief. De studiedag werd besloten met een lezing door drs. P.W.Geudeke van de Topografische Dienst over: Militaire kartografie in Nederland: De heer Geudeke gaf een historisch overzicht van de militair-kartogra- fische aktiviteiten in ons land. Aan het eind van dit overzicht werd uit- gebreid ingegaan op de topografi sche en thematische kaarten, zo als deze thans door de Topografi sche Dienst worden vervaardigd. De voorbeelden hiervan die de heer Geudeke toonde, vormden een uitstekende aanvulling bij zijn uiteenzetting. De voorzitter van de werkgroep besloot de dag die mede dank zij de medewerking van verschillende kanten als erg geslaagd kan worden beschouwd. R. P. Oddens WERKGROEP KARTOGRAFISCHE REPRODUKTIETECHNIEKEN De werkgroep kartografische re- produktietechnieken streeft er- naar twee studiedagen per jaar te organiseren, en wel in de maanden maart en Oktober. Indien u geihteresseerd bent in deze dagen, wordt u verzocht zieh schriftelijk op te geven bij de secretaris van deze werkgroep de heer C. Visscher, NBC-Laan 1, 5462 GA Veghel. VERSLAG VAN DE TIENDE ICA- CONFERENTIE, TOKYO 1980 De tiende internationale, kartogra fische conferentie van de ICA om- vatte de volgende onderdelen Algemene vergadering, waar beslissingen over Statuten, nieuwe leden, commissies en hun voorzitters, activiteiten, contri- butie e.d. worden genomen. De commissievoorzitters brengen verslag uit over de ondemomen activiteitende lidstaten doen het- zelfde door nationale verslagen van de kartografische activiteiten in te dienen (zie apart verslag eiders in dit nummer). Commissievergade ringen De gelegenheid een groot aantal kartografen bij een te zien wordt direct benut om commissieverga- deringen te houden. Het is in deze KT 1981. VII. 1 7

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 9