DE WERKGROEP KAARTBEHEER IN 1980 soorten en sensitometrie in de praktijk werden behandeld. Het aantal deelnemers aan deze studiedagen was gemiddeld zestig. Het lag oorspronkelijk in de be- doeling van de werkgroep om in 1980 nog een derde studiedag te organiseren. Het bleek echter niet mogelijk om sprekers en zaal- ruimte tegelijkertijd beschikbaar te krijgen. Deze dag is daarom doorgeschoven naar 6 maart 1981. Om het probleem van de beschik- baarheid van sprekers en ruimte zo goed mogelijk op te lossen gaat de werkgroep proberen een pro- gramma op längere termijn op te stellen en streven naar twee stu diedagen per jaar en wel in de maanden maart en Oktober. Op deze manier kunnen afSpraken ruim van tevoren worden gemaakt. De reakties van deelnemers waren tot nu toe overwegend positief. Dit lijkt de werkgroep een aan- wijziging om op de ingeslagen weg voort te gaan. A. B. Smits De werkgroep kaartbeheer, opge- richt in 1975, heeft in haar eerste lustrumjaar diverse aktiviteiten kunnen ontplooien. Afgezien van het feit dat drs. W.H.G. de Haas de plaats van de heer J. P. Heerema innam als kontaktpersoon voor het bestuur van de NVK, bleef de werkgroep ongewijzigd van samenstelling. Ze kwam in 1980 tien keer bijeen. Een belangrijk deel van deze bijeenkomsten werd gewijd aan het realiseren van ään van haar doel- stellingen, namelijk het organise ren van twee studiedagen per jaar. Dat dergelijke studiedagen in een behoefte voorzien, bleek uit de grote belangstelling voor de beide in dit jaar gehouden dagen. De lustrum-studiedag werd op 6 juni gehouden bij de kaarten- verzameling van de Vrije Univer- siteit van Amsterdam en had als thema: Kaartenverzamelingen en kaartbeheer bezien van de gebrui- kerskant. Lezingen werden gehouden door J. Dewinter (uit Belgig), H. Schoorl en prof. C.Koeman. Deze dag kreeg een extra feeste- lijk tintje doordat de Gids voor kaartenverzamelingen in Neder- land, uitgegeven door de Neder- landse Vereniging voor Kartogra- fie in samenwerking met uitgeverij Canaletto, kon worden gepresen- teerd. Voor het (tijdig) gereed komen van dit projekt van de werk groep moet veel dank worden ge bracht aan de redaktie-commissie, met name voorzitter drs. D. de Vries, de samenstelster drs. A. van Slobbe, de uitgeverij Canaletto uit Alphen aan den Rijn en de verleners van subsidie, het Dr. Hendrik Muller's Vaderlandsch Fonds en het bestuur van de NVK door middel van een bijdrage uit het Schokkenkampfonds Hoe de gids, die zieh inmiddels in een goede verkoop mag Verheu gen (onder meer heeft de Lande- lijke Bibliotheekcentrale 150 exemplaren afgenomen ten behoeve van openbare bibliotheken)ge- heel volgens de planning tot stand kwam, werd op de studiedag door de heer De Vries en mevr. Van Slobbe uiteengezet. De najaarsstudiedag werd op 9 december 1980 gehouden bij het Algemeen Rijksarchief te Den Haag, waar tevens de voorbeeldi- ge uitrusting van de kaartenafde- ling kon worden bewonderd. Het thema van deze dag luidde Militaire kartografie. Mevr. C. Lemoine-Isabeau (uit Belgife'), drs. R.P.G.A. Voskuil en drs. P.W. Geudeke waren be- reid gevonden om enige aspekten van dit veelomvattende onderwerp aan een nadere beschouwing te onderwerpen, terwijl ook enige tentoonstellingen die verband Melden met het onderwerp waren ingericht. Een ander onderwerp waar de werkgroep zieh mee bezig hield was de vorming op het gebied van kaartbeheer. Het bestuur van de NVK richtte zieh tot de werkgroep met het verzoek of bezien kon worden een zomercursus te organiseren. De werkgroep achtte het juist om eerst te inventariseren wat er aan vorming op het gebied van kaartbeheer beStaat. Hiertoe werd kontakt gezocht met onderwijsinstellingen (P.A. Tiele Academie te Den Haag en Rijks Archiefschool te Den Haag) en personen die reeds een relatie met de vorming in het kaartbeheer hebben. Dit kon takt leidde tot een gezamenlijke bespreking welke in november 1980 werd gehouden. Uit de resultaten van een tweede bijeenkomst, gepland in februari 1981, en een eventueel te houden enquöte zal moeten blijken of het wenselijk is een zomercursus te organiseren, dan wel andere akti viteiten betreffende de vorming in het kaartbeheer te ontplooien. Samenvattend kan over 1980 wor den gezegd dat het voor de werk groep een gunstig jaar was. R. P. Oddens JAARVERSLAG 1980 VAN DE KONTAKTGROEP AUTOMATI- SERING IN DE KARTOGRAFIE De kontaktgroep kwam in 1980 bijeen bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad, bij het Ingenieursbureau DHV te Amersfoort en bij de Landinrich- tingsdienst te Utrecht. Bij elke bijeenkomst kon kennis worden genomen van de ontwikke- lingen op het terrein van de auto- matisering in de kartografie bij de bezochte instellingen, terwijl ook onderling gegevens en erva- ringen konden worden uitgewis- seld. Daarnaast werd tijdens de bijeen komst in Amersfoort door verte- genwoordigers van de firma Laser Scan een uiteenzetting gegeven van de mogelijkheden van het semi automatisch digitaliseren met be- hulp van het door die firma ont- wikkelde Fastrak-systeem. In September 1980 werd in Jakarta een seminar in Computer-assisted Cartography gehouden. De deelneming aan dit seminar was groot en er werd veel belang stelling getoond. Als basisstuk werd door de deel nemers het door de ICA-commis- sie III gepubliceerde boek over het Kenya Seminar 1978 gebruikt. De heer van Zuijlen trad in Jakarta op als voorzitter van het Seminar. Er is een redelijke kans dat er in Oktober 1981 in China een seminar, deels over hetzelfde onderwerp als behandeld in Kenya en IndonesiS, gehouden zal worden. De ICA heeft bovendien een aan- vraag ontvangen voor een derge- lijk seminar in Riaadh (Saoedi- Arabie). Een standaardformaat voor uit- wisseling van digitale gegevens is KT 1981. VII. 2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 11