ontwikkeld en gepubliceerd in het Kartografisch Tijdschrift, Geode- sia, en in het ITC-Journaal. Daamaast is in Ciadskoop, een tijdschrift uit de civiel-technische sfeer een mededeling versehenen dat er een standaardformaat voor de uitwisseling van digitale infor- matie is ontwikkeld en waar men dat vinden kan. In het Laboratorium voor Geode- sie is het in het vorige jaarver- slag genoemde documentatiecen- trum voor automatiseringsappa- ratuur ingerieht. De Glossary of terms is thans gereed en op initiatief van de Commission on eomputer- assisted Cartography van de ICA gedrukt bij de ACSM in de U.S.A. In Nederland is deze verkrijgbaar bij de boekhandel Muller te Amsterdam (prijs f 22,50). Voor de leden van de kontaktgroep die interesse toonden voor dit boekje zijn reeds eerder rechtstreeks exemplaren besteld in de U.S.A. In het kader van een Postacade miale cursus voor pianologen (in Nijmegen en Enschede) zijn voordrachten en demonstraties gegeven in onderwerpen verband houdend met digitale geografische informatie. De leden van de kontaktgroep Aalders, Burrough, van Kuilen- burg, v.d. Linde en van Zuijlen hebben hieraan medewerking verleend. Het ledental van de kontaktgroep is in 1980 weer gestegen. Vier nieuwe leden traden toe. De groeiende belangstelling voor het automatisch digitaliseren heeft ertoe geleid dat thans een tweetal groepen (een beheersgroep en een technische groep) zieh verdiepen in de mogelijkheid of in ons land gemeenschappelijk dergelijke apparatuur zou kunnen worden aangeschaft en worden gebruikt. Getracht wordt in Oktober 1981 in Enschede een gemeenschappelijke bijeenkomst te beieggen van de kontaktgroep en het ITC waar de Amerikaanse firma ERDAS (Earth Resources Data Analysis Systems) een demonstratie zal geven van de aldaar ontwikkelde mogelijkheden. L. van Zuijlen STUDIEDAG WERKGROEP KARTOGRAFISCHE REPRODUK- TIETECHNIEKEN Op 6 maart 1981 werd de derde studiedag van de werkgroep Kartografische Reproduktie- technieken gehouden. De 65 deelnemers waren dit keer te gast in de gezellige ruimten van de firma O. Harris te Almere. Na ontvangst met een kop koffie heette de secretaris van de werkgroep, de heer C. Visscher, iedereen welkom. Om alle mis- verstanden uit de weg te ruimen legde hij uit dat deze dag niet door de firma O. Harris, maar door de werkgroep was georga- niseerd, die voor dergelijke dagen gaarne gebruik maakt van ruimten waar theorie en praktijk behandeld kunnen worden. Als eerste spreker op het pro- gramma hield de heer A. J. Kers een lezing over ponsregister- systemen. Voor deze lezing had de heer Kers een enquöte gehou den bij 23 kartografische bedrij- ven in Nederland over het in ge bruik zijnde systeem. Bij deze 23 bedrijven waren volgens de enquöte 29 ponsapparaten in gebruik, waar van 25 z.g. rand- ponssystemen en 4 centrale pons- systemen, 6än bedrijf heeft een registersysteem op de pers. Uitvoerig werd ingegaan op de voor- en nadelen en de kosten van de verschillende register- systemen. De Topografische Dienst en Rijkswaterstaat be- schikken over een zelf ontwikkeld registersysteem. Het ITC heeft een goedkoop en eenvoudig systeem vervaardigd waarbij duidelijk is gedacht aan gebruik in de ontwikkelingslanden. Het volgende programmapunt rastersoorten en hun toepassin- gen werd behandeld door de heer W. F. Hessen. Na een körte uit- eenzetting over rastersoorten werd er gesproken over negatieve en positieve rasters, puntopbouw, rasteromvang, voor- en nabe- lichting en Bumpbelichting. Ook de voordelen van het gebruik van grijsrasters met een ketting- punt (ellips) bij het reproduceren van middentinten kwamen ter sprake. Toen de harddotrasters aan de orde kwamen ontstond er onder de aanwezigen een aardige dis- cussie over het forceren van ras- terpercentages door middel van overbelichting, waardoor van een 80% raster bijv. een 25% raster belicht wordt. Duidelijk werd hier de controverse tussen de grafische wereld die wil standaardiseren en de kartograaf die soms toch om tussentinten vraagt, welke als ras ter niet te koop zijn. Na de lunch hield de heer J.K. de Wee een inleiding over het Multi- colorsysteem (deze naam is inmid- dels omgedoopt in Ohicolor). Het systeem wordt gebruikt voor het vervaardigen van kleur- of cor- rectieproeven en gidsbeelden. De lichtgevoelige lagen zijn aan te brengen op glasheldere, gematteer- de of Witte polyesterfilms en op graveerfilms. Tevens is het appa- raat geschikt voor het opaquen van pelfilm. Het Ohicolorsysteem is negatief werkend, maar er is een positief werkend systeem in ont- wikkeling. Na deze inleiding werd overgegaan tot het demonstreren van dit Ohicolor systeem Om ongeveer half vijf werd deze dag afgesloten en kon iedereen proberen zonder te verdwalen de polder uit te komen (hopelijk is dit gelukt). Axel B. Smits MANNERFELT MEDAILLE VOOR PROFESSOR ROBINSON Tijdens de zgn. Awards Meeting van het American Congress of Surveying and Mapping, op 25 fe- bruari 1981 in Washington D. C. werd door de ICA-voorzitter, Professor Ormeling, aan Profes sor A.H.Robinson de bronzen Mannerfelt Medaille uitgereikt. Deze ICA-onderscheiding, welke de naam draagt van ddn der initia- tiefnemers tot de oprichting van de ICA, was tot dan toe slechts ddn- maal gegeven, nl. aan de bekende Zwitserse kartograaf Imhof, de eerste President van de ICA. De Dr. Carl Mason Mannerfelt Medaille draagt de Latijnse inscriptie: ob merita egregia, d.w.z. wegens buitengewone Verdiensten. Voor wat betreft prof. Robinson liggen deze Ver diensten op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek in de kartografie, de kartografische vorming en de activiteiten die hij in ICA-verband ontplooide (hij was o.m. ICA-president van 1972 10 KT 1981. VII. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 12