tot 1976). Namens alle Nederlandse kartogra- fen wensen wi] prof. Robinson van harte geluk met deze onderscheiding. P.W. Geudeke PROFESSOR ORMELING MET PENSIOEN Sinds 1 april j.l. heeft professor Ormeling zieh teruggetrokken als Hoofd van de Afdeling Kartografie van het ITC. Wdl behoudt hij daar (op het ITC) zijn thuishaven als President van de International Cartographic Association tot het verstrijken van zijn ambtstermijn in 1984. Tot de benoeming van een opvolger als Hoofd van de Afdeling Karto grafie neemt drs. E.S.Bos deze funktie waar. We nemen dus nog niet definitief afscheid van prof. Ormeling. Integendeelwe hopen dat hij het roer van de ICA nog stevig in han- den mag houden tot 1984, en daar- bij een inspirerend voorbeeld mag zijn voor het internationale en na tionale kartografendom P.W. Geudeke OPLEIDING HYDROGRA FIE De Hogere Zeevaartschool in Am sterdam heeft de primeur van de nieuwe opleiding Hydrografie Hydrografie is de wetenschap van het meten en in kaart brengen van de zeefe'n, zeebodem en de daar- onder liggende aardlagen. De hydrograaf is dus 'de landmeter op zee'. Vanouds wordt hydrografie in de meeste landen uitgevoerd door een overheidsdienst. In ons land is dat de Dienst Hydrografie van de Koninklijke Marine en valt dus onder het Ministerie van Defensie. De laatste twintig jaar zijn de hy- drografische werkzaamheden door het bedrijfsleven enorm toegeno- men. De grote baggermaatschap- pijen hebben al geruime tijd hun eigen hydrografische diensten. Verschillende ingenieursbureaus hebben zieh gespecialiseerd in hydrografische werkzaamheden, die noodzakelijk zijn bij de planning en uitvoering van het zoeken naar delfstoffen, het leggen van pijp- leidingen in de zee en het plaatsen van platforms. De nieuwe afdeling Hydrografie ruimt veel plaats in voor de scho- ling in de landmeetkundeMaar omdat de hydrograaf niet op het land maar op zee werkt, bevat het studiepakket ook vakken als navigatie, zeemanschap, zee- recht, oceanografie, meteorologie en getijleer. Bij de opstelling van dit onderwijsprogramma is dank- baar gebruik gemaakt van de inter nationale vakomschrijving. Het eerste jaar van de opleiding Hydrografie is identiek aan de opleiding tot stuurman voor de grote handelsvaart. In het tweede studiejaar begint de specialisatie in de hydrografische vakken. Zowel in het eerste als in het tweede studiejaar maken de Stu denten een oefenreis mee met het opleidingsschip 'Prinses Margriet' om 'gevoel' voor de zee te krijgen. In het derde jaar gaan de Studenten op stage bij een be- drijf om kennis te maken met de diverse facetten van hydrografi sche werkzaamhedenIn het Vierde jaar doen de Studenten examen. De afdeling Hydrografie start op 1 augustus met het eerste en - onafhankelijk van het aanbod - met het tweede jaar van de opleiding. Om toegelaten te worden tot het eerste studiejaar moeten de Stu denten in het bezit zijn van mini- maal een HAVO-diploma met wis- en natuurkunde. De toelating tot het tweede studie jaar staat open voor Studenten die met goed gevolg het eerste studie jaar van de Hogere Zeevaartschool afdeling navigatie hebben doorlopen. Jaarlijks worden niet meer dan 22 Studenten tot het tweede studiejaar toegelaten. De Studenten van de Hogere Zeevaartschool in Amster dam hebben voorrang. Dit geringe aantal van 22 Studen ten, dat tot het tweede studiejaar wordt toegelaten, is vastgesteld nadat uit een onderzoek van het Nederlands Maritiem Instituut was gebleken dat de körnende tien jaren jaarlijks ongeveer twintig Studenten op de arbeids- markt een plaats kunnen vinden. BENOEMING HOOGLERAAR HISTORISCHE KARTOGRAFIE Dr. G. G. Schilder, verbonden aan de vakgroep Kartografie van de Interfaculteit der Aardrijkskunde en Prehistorie van de Rijksuniver- siteit te Utrecht, is bij Koninklijk Besluit van 10 maart 1981 en met ingang van 1 april 1981 benoemd tot gewoon hoogleraar in de Histo rische Kartografie aan de Rijksuni- versiteit Utrecht. Het betreft hier een persoonlijk ordinaat, van overheidswege ver- leend op grond van de kwaliteiten van Dr. Schilder. Hij heeft zieh tot nu toevooral beziggehouden met de geschiedenis van de ontdekkings- reizen en hun kartografische neer- slag, en met de maritieme karto grafie. Wij wensen de nieuwe hoogleraar veel geluk met zijn benoeming die een belangrijke Stimulans vormt voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse Kartografie. KT 1981. VII. 2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 13