Probleemgerichte thematische kartografie. De Atlas van Nederland in nieuwe gedaante M. de Smidt Inleiding In de 18e eeuw kon het een reiziger overkomen dat in Frankrijk "geographes royales" en in Duitsland "Staatsgeographen" zijn päd kruisten, onderweg om het ganse land tot in de uiterste hoeken te leren ken nen en daarvan rapport uit te brengen aan het be- voegd gezag (Heslinga, 1978, p. 12-13). De topo- grafische kaarten van de 19e eeuw standen onder militair gezag en in vele landen is dit nu nog zo. De nationale atlas vormt in vele jonge staten, en niet alleen daar, een eleraent in de vormgeving, beleving en uitdrukking van de nationale identiteit, ook en juist in gevallen waar sprake is van een eenheid in ver- scheidenheid. De nationale atlas is onderdeel van wat Gottmann (1952, p. 219-221) als de iconografie van een staat aanduidde, een symboolfunktie vervullend. Gelukkig is dat niet (alleen) wat een nationale atlas tot een gewaardeerd produkt maakt. De inventarisatie van natuurlijke hulpbronnen, en algemener van wel- vaartsbronnen, verenigt reeds het nuttige met het (politiek) aangename voor jonge landen. Voor hoog- ontwikkelde industriestaten met een Sterke ontwikke- ling van urbanisatie Staat een andere orientatie bij de opzet van een nationale atlas voorop, waarbij de kartografie inzet wordt voor een informatie-over- dracht van komplexe strukturen en Processen, van Problemen, konflikten en knelpunten in de ruimtelijke orde van deze maatschappij Kortom de eis wordt gesteld van een probleemgerich te kartografie, die verder wenst te reiken dan inven tarisatie, hoe nodig dit laatste ook is als eerste stap op de weg naar de benutting van een zo uniek kommu- nikatiekanaal en waardevolle informatiedrager als de kaart, het kartogram of diagram of welke variant dan ook binnen de taal van de grafische Symbolen, de "sdmiologie graphique" (Bertin, 1967). De voortgang van de techniek in de kartografie is formidabel. De aanvankelijke achterstand van de theorievorming is door nieuwe "grammatica van de thematische karto grafie" (Koeman, 1969, p. 9) weggewerkt. Een in- formatietheorie wordt verder uitgewerkt via de "concept of the map as a communication medium" (Ormeling, 1972). Hoe Staat het echter met de probleemgerichtheid van de kartografie Koeman heeft in zijn oratie reeds gewezen op het feit dat midden in de vorige eeuw de opkomst van een maatschappelijk georie'nteerde the matische kartografie valt te traceren, in Nederland tot uitdrukking komend in de befaamde "Natuur- en staathuishoudkundige Atlas van Nederland" van de hand van J. Kuyper uit 1863 (Koeman, 1969, p. 17). Daarnaast attendeer ik nog op de aansluiting van een thematische atlas op een boek, een verrassend mo derne kombinaüe, die de Historisch-Economische Atlas bood, welke dankzij medewerking van de ekonomisch-geograaf H. Blink in 1912 als deel III verscheen bij het standaardwerk van J.C.A. Everwijn, Beschrijving van handel en nijverheid in Nederland, Een absoluut hoogtepunt in de beoefening van de the matische kartografie in ons land vormt de monumen tale Atlas van Nederland, versehenen in de jaren 1963 tot 1977 (met 98 kaartbladen) onder de bezielende regie van A. J. Pannekoek en door Koeman terecht gekwalifieeerd als "kartografische encyclopedie van het geografisch weten" (Koeman, 1969, p. 12). Dit ook letterlijk kolossaal produkt is in de laatste drie jaar van een Supplement met 16 bladen voorzien. De kaartbladen bestrijken naar vakgebieden een indruk- wekkend breed terrein, vrijwel alle aardwetenschap- pen en takken van sociale geografiebeoefening om- vattend. De teksten dienden noodzakelijk kort te blijven, een beknopte toelichting op en verantwoording van het kaartbeeld. Welke weg moet worden bewan- deld in de tweede uitgave van deze atlas, gelet op de reeds beschikbare, uitvoerige inventarisatie in de eerst editie en de maatschappelijke vraag die op ons afkomt? Keuzem omenten in de opzet van een probleemgerichte Atlas van Nederland In de nieuwe editie van de Atlas van Nederland staan mensen centraalhun wonen, werken, verzorging en rekreatie worden in beeld gebracht en in tekst ver- woord. De Atlas biedt geen afspiegeling van weten- schapsstrukturen van diseiplines als geografie, planologie of aanverwante vakken. De invalshoek is die van orife'ntatie op maatschappelijke probleemvelden, uiteraard gebruik makend van resultaten van onderzoek uit de betrokken diseiplines en gevat in een systema- tiek alsmede voorzien van een methodiek die eigen is aan het wetenschapsbedrijf. De keuze van de 20 katernonderwerpen, de toonzetting van het betoog en de kartografische presentatie dienen zieh bij voort- during rekenschap te geven van de kring van gebrui- kers die men op het oog heeft. Daarbij wordt gemikt op doelgroepen als docenten en Studenten van het hoger (beroeps)-onderwijs, leraren, bibliotheken in de ruimste zin, zij die werkzaam of anderszins aktief zijn in ruimtelijke ordening en milieubeheer, enz. Naast bepaling van de maatschappelijke probleem- KT 1981. VII. 2 13

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 15