Kaarten in het basisonderwijs: een voorbeeld uit de praktijk T. van Voskuilen Uitgaande van het idee, dat elk onderwerp op elke leeftijd kan worden onderwezen, is de herhaalde behandeling mogelijk van een onderwerp, mits aangepast aan de cognitieve structuur van de leerling (vrij naar Brunner). Inleiding Het te bespreken voorbeeld van de cursus kaartge- bruik voor de basisschool vormt een geihtegreerd onderdeel van de methode Wereldverkenning, uitge- geven door Malmberg te 's-Hertogenbosch. Wereldverkenning is een methode voor integrerend zaakvakkenonderwijs. Het is een samenbundeling van de inhoud van de zaakvakken en de werkvormen/ doelstellingen van wereldorientatie. De inhoud van de zaakvakken en de werkvorm(en) van wereldorien tatie vormen in de methode ddn geheel. De methode is in principe thematisch van opzet. Van deze thematisch geihtegreerde opzet wordt in de leerjaren 5 en 6 ten dele afgeweken om alle zaakvak ken volkomen tot hun recht te laten komen. Zo wor den in klas 5 naast de thema's van Werelverkenning, de landen van Europa afzonderlijk behandeld. Ook de chronologische aspekten van het geschiedenisonder- wijs komen zelfstandig als geihtegreerde thema's in de methode aan de orde. De methode bestaat uit leerlingenboekende praatboeken in 4 kleuren en de doeboeken in 1 steunkleur. De verantwoo rding voor de inhoud van de methode Een kind (een 4-12 jarige in ons geval) ontmoet de wereld niet opgesplitst in "vakken". Orife'ntatie vindt plaats aan de hand van de aspekten van de wereld zoals kinderen die meemaken. De leerstof hebben wij mede daarom geordend in thema's, waarin de zaakvakken elkaar ontmoeten. Onze themakeuze is gebaseerd op: - de leef- en interessewereld van het kind - de toekomstige levenstaak van het kind. De aanzetten tot de hierboven genoemde keuze zijn gebaseerd op de opvattingen van Robinsohn, Bijl en Schrettenbrunner, die elk vanuit hun visie de levens- situatie en/of de toekomstige levenstaak centraal stellen. De doelstellingen van de methode Aan elke concrete onderwijsleersituatie moeten o.i de volgende doelstellingen ten grondslag liggen - een kind de nodige basiskennis, het nodige inzicht en de nodige vaardigheden mee te geven, ge rieht op zijn latere leven (kennis, inzicht en vaardigheden, die het kan gebruiken om zichzelf (meer) te leren) - een kind te brengen tot zelfstandige verkenning van de wereld; dit houdt o.a. in: Problemen kunnen aan- pakken, weten hoe informatie in te Winnen en te gebruiken - de vragende en onderzoekende houding van het kind te aktiveren. Speciaal voor het vak aardrijkskunde binnen Wereld verkenning geldt, dat het kind zieht moet krijgen op het leven en samenleving van nu en in de toekomst. Op dit gegeven zijn de hoofdthema's wonen, werken, recreeren, communiceren gebaseerd. Hieronder valt ook het leren ordenen van de ruimten waarin we leven en het laten constateren dat ruimtelijke verschijnselen niet toevallig zijn, maar gebonden aan bepaalde wet- matigheden. Het verzamelen van kennis om tot dergelijke conclu- sies te komen, vergt een cursorische opbouw. Dit geldt met name voor het leren lezen en interpreteren van kaarten. De funetie van de kaart en het kaart- gebruik in de methode In de methode Wereldverkenning heeft de kaart en derhalve de geihtegreerde cursus kaartgebruik veel aandacht gekregen. Gezien de doelstellingen van de methode is dat kon- sekwent. Bij alle lessen waarin aardrijkskundige in- houden behandeld worden, diende de kaart o.i. als onmisbaar hulpmiddel te worden gebruikt. Daamaast hebben wij aan de kaart ter concretering van onze geformuleerde doelstellingen een eigen funetie gegeven, m.a.w. als de inhoud van de school- aardrijkskunde geen plaats zou hebben gekregen in Wereldverkenning - wat voor ons overigens ondenkbaar is - dan nog zou het "omgaan met de kaart" niet binnen Wereldverkenning hebben kunnen ontbreken. Bovenstaande dubbelfunctie van de kaart, nl. als hulpmiddel bij de schoolaardrijkskunde ön de zelf standige funetie van het "omgaan met de kaart", ver- klaart de grote aandacht en derhalve het verhoudings- gewijs groot aantal pagina's, dat in de methode aan de kaart en het kaartgebruik besteed is. KT 1981. VII. 2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1981 | | pagina 25